Smashing times for NAC athletes at the "ROCK"tober Open
Nashville Aquatic Club welcomed athletes from all across the southeast this past weekend to the 2017 October Open for a great weekend of racing!
 
Several athletes picked up new qualifying times, competed in new events, and gained race experience to better eqiup them as we look to travel in November and prepare for the first team effort meet of the season in December- the Music City invite. 
 
Congrats to the following athletes on their top 8 finishes, as well as Music City and Southern Premier qualifying swims:
 
8&Under
Kumi Sasaki (Girls 100 IM, 25 Breast, 50 Back* 50 Free, 100 Free, 25 Back*50 Fly)
Zara Campos (Girls 25 Breast, 25 Fly, 50 Free, 25 Free, 50 Breast)
Emma Caban (Girls 25 Breast, 25 Fly, 25 Free, 50 Breast)
Emily Li (Girls 25 Breast, 25 Fly, 25 Free)
Wyatt Horne (Boys 25 Breast*, 50 Back, 25 Fly, 50 Free, 100 Free, 25 Free, 50 Breast*)
Ian Laird (Boys 25 Breast, 50 Back, 25 Fly, 50 Free, 100 Free, 25 Back, 25 Free, 50 Breast)
William Booker (Boys 25 Breast, 50 Back, 50 Free, 100 Free, 25 Back, 25 Free)
Aurora Brame-Goldthwaite (Girls 100 Free*, 25 Back, 50 Fly, 50 Breast)
Declan Roberts (Boys 25 Breast)
Eleanor Ness (Girls 50 Fly, 25 Free)
Adrian Kimbrough (Boys 25 Breast, 50 Back, 25 Back)
Gabe Guillamondegui (Boys 25 Back, 50 Breast)
Madelyn Russell (Girls 100 IM, 25 Breast, 50 Back, 50 Free, 100 Free, 25 Back, 50 Fly, 50 Breast)
Hayden-Claire Russell (Girls 100 IM, 50 Back, 25 Fly, 100 Free, 25 Back, 50 Fly)
Emerson Darr (Girls 100 IM, 25 Breast*, 50 Back, 50 Free*, 100 Free, 25 Back, 50 Fly, 50 Breast*)
Cecilia Russell (Girls 50 Back, 25 Back, 25 Free)
Chelsea Nicholas (Girls 100 IM, 50 Back, 25 Fly*, 50 Free, 100 Free, 50 Fly, 25 Free*, 50 Breast)
 
10&Under
Grayson Strauss (Boys 200 Free, 50 Back*, 100 Fly*, 100 Breast)
Elliott Darr (Boys 50 Breast*, 200 IM*, 100 Back*, 50 Fly*, 200 Free, 100 IM, 100 Fly, 50 Free*)
Alex Johnson (Boys 50 Breast, 200 IM, 100 Back, 50 Fly, 200 Free, 50 Back, 100 IM, 50 Free*)
Rhett Wilbert (Boys 50 Back, 100 IM, 100 Breast)
Leo Frein (Boys 50 Fly)
Liam Blackburn (Boys 200 IM, 100 Fly)
Dylan Drake (Boys 200 IM, 100 Back, 100 Breast)
Jameson Koss (Boys 50 Breast, 100 Back, 50 Fly, 100 IM, 100 Breast)
Oscar Green (Boys 50 Breast, 200 IM, 100 Free, 200 Free, 50 Back)
Justus Howell (Boys 50 Breast, 50 Free, 100 Breast)
Sam Layne (Boys 50 Breast, 100 Breast)
Connie Wang (Girls 200 IM, 50 Breast, 100 Back, 100 Free, 200 Free, 50 Back, 100 Fly, 100 Breast)
Anna Hulan (Girls 200 IM, 50 Breast, 100 Back, 100 Free, 50 Back, 100 IM, 100 Fly, 50 Free)
Kelly Aquino (Girls 200 IM, 50 Breast*, 50 Fly, 100 Free, 200 Free, 50 Back, 100 IM, 50 Free)
Anna Groenewood (Girls 100 IM)
Nora Bess Arender (Girls 50 Breast, 100 Back, 100 Breast)
 
11-12 
Michael Kong (Boys 200 IM, 50 Breast, 100 Back, 50 Fly 200 Free, 50 Back, 100 IM, 100 Breast)
Spencer Nicholas (Boys 50 Breast, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 100 IM*, 100 Fly, 100 Breast)
Maston Ballew (Boys 100 Fly)
Harrison DeLaney (Boys 100 Free)
Carter Plato (Boys 50 Breast, 100 Free, 200 Free)
Mack Schumann (Boys 50 Breast, 100 Breast)
Milo Schumann (Boys 100 IM, 50 Free)
Jackson Wang (Boys 50 Fly, 100 IM, 50 Free, 100 Breast)
Annie Lea Choate (Girls 200 IM*, 100 Back, 50 Fly, 100 Free, 200 Free, 50 Back, 100 Fly*, 50 Free)
Olivia Schwarz (Girls 50 Back, 100 Breast)
Courtney Couden (Girls 200 IM, 100 Back, 50 Fly, 100 Free, 200 Free, 100 IM, 100 Fly, 50 Free)
Zoe Phoebus (Girls 50 Fly)
Abby Carter (Girls 200 IM, 50 Breast, 50 Fly, 100 Free, 200 Free, 100 IM, 50 Free, 100 Breast)
Bella Guillamondegui (Girls 100 Breast)
Peyton Strauss (Girls 100 Breast
Sophia Brame-Goldthwaite (Girls 100 IM)
Lilly Zhang (50 Breast, 100 Back, 100 Free*, 200 Free, 50 Back*, 50 Free*)
 
Open
Allie Raab (Open Girls 200 Free, 100 Fly, 200 Breast, 200 IM*)
Lauren Hurt (Open Girls 200 IM, 50 Free)
Ella Nelson (Open Girls 200 Free, 400 IM*, 100 Free, 200 Breast, 50 Free, 200 Back)
Isabel Oldham (14&U Girls 100 Back)
Lettie Williams (Open Girls 200 IM)
Julia Jane Eskew (Open Girls 100 Fly, 100 Free, 200 IM)
Iza Ruiz (14&U Girls 400 IM, 200 Breast, 100 Breast)
Drew Baxter (14&U Boys 200 Free, 100 Back, 100 Free, 500 Free, 50 Free)
Rangi Sweetman (14&U 100 Fly, 200 Fly)
Levi Carter (14&U 100 Fly, 200 Fly)
John Clinard (Open Boys 100 Fly*)
Abby Cook (14&U Girls 200 Fly)
Ian Marshal (Open Boys 200 Fly, 200 Breast, 200 Back, 1000 Free)
Sage Sasaki (14&U boys 200 Breast, 200 IM, 100 Breast)
Brendan Cook (14&U boys 200 Breast, 100 Breast)
Samuel Tiblier (Open Boys 100 Free, 1000 Free)
Eli Knobloch (Open Boy 100 Fly, 200 Fly)
Siaka Weidenbaum (Open Boys 100 Fly, 200 Fly)
 
Music City Qualifiers
Kelly Aquino, Nora Bess Arender, Sophia Brame-Goldthwaite, Abby Carter, Sabrina Chandra, Annie Lea Choate, Abby Cook, Courtney Couden, Rachel Dick, Julia Jane Eskew, Courtney Grable, Kursten Griffin, Bella Guillamondegui, Anna Hulan, Lauren Hurt, Reagan Hurt, Caroline Johnson, Ella Nelson, Isabel Oldham, Millia Oldham, Zoe Phoebus, Allie Raab, Iza Ruiz, Olivia Schwarz, Lexi Stewart, Lettie Williams, Lilly Zhang, Connie Wang, Maston Ballew, Drew Baxter, Micah Baxter, Liam Blackburn, Benjamin Callouet, Levi Carte, Noah Carter, John Cinard, Brendan Cook, Jackson Cotten, Leo Frein, Oscar Green, Larry Hates, Alex Johnson, Ben Kelly, Eli Knobloch, Michael Kong, Jameson Koss, Samuel Layne, Ian Marshall, Thomas Miller, Spencer Nicholas, Carter Plato, Sage Sasaki, Mack Schumann, Milo Schumann, Hardy Selph, Grayson Strauss, Rangi Sweetman, Jack Teasley, Samuel Tiblier, Siaka Weidenbaum, Rhett Wilbert, Elliott Darr, Jackson Wang
 
Southern Premier Qualifiers
Kelly Aquino, Abby Carter, Annie Lea Choate, Abby Cook, Courtney Courden, Julia Jane Eskew, Bella Guillamondegui, Anna Hulan, Lauren Hurt, Ella Nelson, Allie Raab, Iza Ruiz, Lilly Zhang, Connie Wang, Liam Blackburn, Noah Carter, John Clinard, Dylan Drake, Oscar Green, Justus Howell, Alex Johnson, Eli Knobloch, Michael Kong, Jameson Koss, Samuel Layne, Ian Marshall, Spencer Nicholas, Carter Plato, Sage Sasaki, Milo Schumann, Grayson Strauss, Samuel Tiblier, Siaka Weidenbaum, Rhett Wilbert, Eliott Darr
 
    
NAC Team Sponsors
Speedo
All+American+Swim
Elite
Holiday+Inn
Star+Physical+Therapy
Stone+Tree+Mulch+%26+More
Texas+de+Brazil
Courtyard+Marriott
Tazikis