Background-image
Sponsors
LY Dominates October Quad Meet
October Quad Meet Highlights
 
175 LY swimmers participated (3 short of our team record set last month!)
855 Individual events swum
339 New lifetime best times (not including first-time swims)
1,313 seconds of total time improvement (nearly 22 minutes!)
263 First-time legal swims
 
We set new team records in all of the mixed relays:
8 & U 100 Free Relay       1:06.49        Graham Woodruff, Kaelyn Mahland, Ava Shopbell, Luke Hottle
100 Medley Relay             1:15.24        Luke Hottle, Kaelyn Mahland, Ava Shopbell, Graham Woodruff
9-10 200 Free Relay          2:04.21        Emory Hill, Asher Barron, Davis Hottle, Emily Judy
200 Medley Relay             2:29.90         Emily Judy, Frances Fenton, Davis Hottle, Owen Rojas
11-12 200 Free Relay        1:54.41         Caroline Falwell, Max Schonfelder, Catherine Thomas, J.C. Gordon
200 Medley Relay              2:06.91        Catherine Thomas, Max Schonfelder, Caroline Falwell, J.C. Gordon
13-14 200 Free Relay        1:48.61         Brendan Whitfield, Abby Walker, Rebecca Wigboldy, Patrick Crowder
200 Medley Relay              2:03.19        Kyle Sennett, Caroline Marotta, Rebecca Wigboldy, Patrick Crowder
Open 200 Free Relay         1:38.54         Ellie Eckert, Lexi Plogger, Steven Mills, John Michael Gordon
200 Medley Relay              1:46.94        Matthew Davidson, Tara Enneking, Lexi Plogger, John Michael Gordon
 
Our swimmers won 60 individual events
Matthew Davidson won the Open 50 free and 500 free
Ellie Eckert won the 13 & Over 500 free
Tara Enneking won the Open 100 back, 100 breast, 200 breast, 200 free, and 200 IM
Caroline Falwell won the 11-12 100 back, 100 breast, 100 free, & 50 free
J.C. Gordon won the 11-12 100 free, 200 free, and 50 fly
John Michael Gordon won the Open 100 back, 100 free, 200 back, 200 free, 200 IM, and 400 IM (all 6 of the events he swam)
Emory Hill won the 9-10 100 fly
Davis Hottle won the 9-10 100 IM
Luke Hottle won the 8 & Under 100 breast, 200 IM, 50 back, 50 breast, and 50 fly
Emily Judy won the 9-10 500 free, 100 breast, 100 IM, 50 breast, 50 fly, and 50 free
Avery Mahland won the 9-10 200 IM
Kaelyn Mahland won the 8 & Under 100 breast and 25 breast
Haven Manning won the 8 & Under 25 breast
Brandon Naylor won the Open 100 fly
Daniel Pettyjohn won the Open 100 breast and 200 breast
Ellie Salazar won the 11-12 100 fly
Connor Sauls won the Open 200 fly
Max Schonfelder won the 11-12 100 fly and 50 breast
Ashley Sennett won the Open 200 back
Ava Shopbell won the 8 & Under 100 free, 100 IM, 200 free, 200 IM, 50 fly, and 50 free (all six of her events)
Catherine Thomas won the 11-12 200 free
Anne-Elaine Tiller won the Open 200 fly
Emily Trautman won the 9-10 200 free
Sarah Warren won the 8 & Under 100 back, 25 fly, and 50 back
Graham Woodruff won the 8 & Under 25 back, 25 free, and 50 free
 
The following swimmers achieved 100 %  best times (minimum 3 swims):
Asher Barron, Elizabeth Bauer, Kaitlyn Bauer, Zachary Bauer, Selah Bowman, Lawson Capshaw, Jackson Carpenter, Lauren Chester, Jaedyn Clark, Houston Crowder, Anna Curtis, Adam Ellett, Emmaline Eskridge, Emily Hansen, Landon Harrington, Declan Hermes, Davis Hottle, Luke Hottle, Amy Jablonski, Emily Judy, Olivia Judy, Sean Kim, William Kobek, Johnathan Maddox, Andrew Mahland, Michael Marotta, Samuel Mejia-Ibarra, Sofia Mejia-Ibarra, Jeb Millam, Joseph Miles, Gavin Miller, Anya Muminovic, Matthew Palzewicz, Marley Peterson, Trey Phillips, Lizzie Price, Hannah Qi, Carter Rice, Hudson Rice, Brent Riner, Josh Searwar, Rachel Searwar, Sage Searwar, Talon Tanner, Sarah Warren, and Peiyuan Xu.
 
This meet counts toward participation in the National Virtual Invitational, results of which should be available in the near future.
 
GREAT MEET, PIRANHAS!!!