Background-image
Partners
SwimOutlet.com
Sponsors
2018 Awards Banquet

The 2018 Jupiter Dragons Awards Banquet took place on Sunday January 14, 2018 at the Jupiter Community Center. We had more than 260 swimmers, their families and coaches attending. We enjoyed a nice meal together got excited wining some raffle prizes watched a slideshow after which was the awards presentation in which the coaches recognized the accomplishments of our team members. In addition, we use this opportunity to recognize and thank our volunteers for their hard work, commitment, and high-quality service to the Dragons organization.

 

 

 

 

Jupiter Dragons Swim Team 2017 Flashback

 

Graduating Senior Swimmer Award - Susanna Albright, Abigail Bozzuto, Michael Hartshorne, Sophie Hassler, Valerie Loveday, Avery Sanquist, Claire Scozzari, Hana Song, Alec Zilch

 

Team Recognition Award - 2017 Every team member received a Dragons Folding Chair.

 

New Record Holders Certificate - 2017
William Coady, Morgan Cogle, Alex Cronin, Joshua Curtis, Steven Curtis, Tyler Curtis, Dylan Dam, Dahlia Delgado, Liam Farrell, Nicolas Gallego, Gianna Tuzeo, Michael Hartshorne, Emma Herrera, Alex Nunez, Caleb Petranchuk, Colin Rymarz, Avery Sanquist, Denny Shea, Heidi Smithwick, Mason Taylor, Benjamin Wang and Tanner Zilch,

Click  HERE to see 2017 SCY and LCM Team Records

 

Most Improved Swimmer Award – 2017

Girls 8 & Under – Alexandra Cogle

Boys 8 & Under – Makai Craine

Girls 9 & 10 – Lily Amersi

Boys 9 & 10 –  Michael Fabry

Girls 11 & 12 – Lilly Bermudez

Boys 11 & 12 – Steven Curtis

Girls 13 & 14 – Mackenzie Gale

Boys 13 & 14 – Nicolas Gallego

Girls 15 & 16 – Gianna Tuzeo

Boys 15 & 16 – Joshua Curtis

Girls 17 & Over – Rebecca Battles

 

   

 

 

 

 

Top 3 Championship finalists Award for 2nd & 3rd Place - 2017

Girls 11 & 12 Morgan Cogle

Boys 11 & 12 Tyler Curtis

Girls 13 & 14 Isabel Kauppi

Boys 11 & 12 Alex Nunez

Girls 13 & 14 Mason Zilch

Boys 11 & 12 William Coady

Girls 15 & 16 Emma Cavendish

Boys 13 & 14 Dennis Shea

Girls 15 & 16 Dahlia Delgado

Boys 13 & 14 Nicolas Gallego

Girls 15 & 16 Gabriella Nunez

Boys 13 & 14 Benjamin Wang

Girls Senior   Rebecca Battles

 

Girls Senior   Hana Song

 

   

 

 

 

 

 

 

Most Valuable Swimmer Award – 2017

Girls 10 & Under - Emma Herrera

Boys 10 & Under – Tyler Curtis

Girls 11 & 12 – Morgan Cogle

Boys 11 & 12 – Mason Taylor

Girls 13 & 14 -  Heidi Smithwick

Boys 13 & 14 –  Caleb Petranchuk

Girls 15 & 16 -  Hana Song

Boys 15 & 16 -  Michael Hartshorne

Girls 17 & Over –  Avery Sanquist

Boys 17 & Over - Alex Cronin

   

 

 

 

 

 

 

Champion Award – 2017

Emma Herrera - Girls 10 & Under - 200 Freestyle – Summer Junior Olympics

Girls 10 & Under - 400 Freestyle – Summer Junior Olympics

Steven Curtis - Boys 11 & 12 - 100 Freestyle - Winter Championships

Boys 11 & 12 – 200 & 400 Free Relay, 200 & 400 Medley Relay - Winter Championships

Dylan Dam - Boys 11 & 12 - 400 Medley Relay – Winter Championships

 

Maxx Lasanta - Boys 11 & 12 - 200 & 400 Free Relay, 200 Medley Relay – Winter Championships

Colin Rymarz - Boys 11 & 12 - 200 & 400 Free Relay, 200 & 400 Medley Relay – Winter Championships

 

 

 

Mason Taylor - Boys 11 & 12 - 1500 Freestyle – Summer Junior Olympics

Boys 11 & 12 - 200 & 1650 Freestyle, 400 IM – Winter Championships

Boys 11 & 12 - 200 & 400 Free Relay, 200 & 400 Medley Relay – Winter Championships

Heidi Smithwick - Girls 13 & 14 - 50 Free, 50 Breast, 50 Fly, 100 IM - Spring Junior Olympics

Girls 13 & 14 - 50 Breaststroke, 50 & 100 Fly - Summer Junior Olympics

Girls 11 & 12 – 50 Free, 50 Breaststroke, 100 Butterfly, 100 IM - Winter Championships

Chloe Griskie - Girls Senior 200 Free Relay – High School Regional Championships

 

 

 

Caleb Petranchuk - Boys 13 & 14 - 50 Free, 50 Fly - Summer Junior Olympics

Boys Senior 200 Free Relay – High School Regional Championships

 

Gianna Tuzeo - Girls Senior 200 & 400 Free Relay – High School Regional Championships

 

 

Hannah Thomas - Girls Senior 400 Free Relay – High School Regional Championships

Joshua Curtis - Boys Senior 200 Free Relay – High School Regional Championships

Michael Hartshorne - Boys Senior 200 Free Relay – High School Regional Championships

Avery Sanquist - Girls Senior - 1650 Freestyle - Winter Championships

Alex Cronin - Boys Senior 200 Freestyle – Summer Senior Championships

 

Thank you Dragons for a Great Year!