Background-image
Sponsors
Partners
Orchard+Park+Pride
Orchard+Park+Chamber+of+Commerce
usa+swimming
deck+pass
speedo
virtual+club+champioships
Neumann+Logo
imx
nia+swimming
ON+DECK
The+Deep+End
amer+flag
SPEEDO+SECTIONALS
EASTERN+ZONE+TEAM
USA+SWIMMING+FOUNDATION
TWST Men @ ECIC and All Catholic Meets

TWST Men competed in two meets this past week for their area high school teams.  ECIC’s were held at Sweet Home High School where we had 20 swimmers representing six area high schools at the A and AA Meets.  Congratulations to our 12 Orchard Park High School swimmers who won the Class AA meet!!!

TWST Top 16 Individual & Top 8 Relay finishers at each meet were as follows…

ECIC Class A Championships-

Marshal Adams- IROQ- 200 Med. Relay- 7th; 100 Back-6th.

ECIC Class AA Championships-

Luke Bubar- OP- 50 Free- 15th; 100 Fly-9th; 200 Free Relay- 8th.

Philip Choroser- OP- 200 Med. Relay- 2nd; 200 IM- 8th, 100 Back-4th.

Kiernan Coyne-  LANC- 200IM-15th; 100 Fly-11th.

Carson Dayka- HAMB- 100 Back-14th.

Nick Descovich- OP- 100 Back- 13th.

Trevor Hoch- OP- 200 Med. Relay- 2nd; 50 free-2nd; 100 Free-3rd; 400 Free Relay-2nd.

Pat Johnson- OP- 50 Free- 16th; 500 Free- 14th; 200 Free Relay-8th.

Brandon Kuppel- HAMB- 200 Med. Relay- 5th; 100 Fly-6th; 100 Back-9th; 400 Free Relay-1st.

Patrick McCrone- OP- 200 Free- 8th; 100 Back- 11th; 400 Free Relay- 2nd.

Nate McMillen- HAMB- 200 Med. Relay-5th; 50 Free-6th;200 Free Relay- 2nd.

Brian Murphy- OP- 200 Free-14th; 100 Free- 14th.

Luke Sapio- OP- 200 Med. Relay-2nd; 500 Free-4th; 100 Breast- 5th.

Liam Sippel- OP- 100 Fly-16th; 200 Free Relay-8th; 100 Breast- 13th.

Aydan Stormer- HAMB- 50 Free-5th; 100 Free-5th; 200 Free Relay-2nd; 400 Free Relay-1st.

Zach Walters- WS- 200 Medley Relay-6th, 50 Free-7th, 100 Fly-4th, 200 Free Relay- 6th.

Christian Wilson-WS- 100 Fly-13th.

Best of Luck to all at their Class Meets & Sectionals!

 

Our Canisius & St. Francis men competed at their All Catholics Championship Meet at ECC on Tuesday, February 6thCongratulations to our 5 Canisius High School Swimmers who won the meet!! 

Top finishers were as follows…

Daniel Bowen-CAN- 200 Medley Relay-1st, 100 Breast-1st!

Brendan Cuddihy- SF- 200 Medley Relay- 3rd; 200IM- 5th; 100 Back- 7th; 400 Free Relay- 3rd.

David Downing- CAN- 100 Back-5th.

Brandon Gaspar- SF- 200 IM- 10th; 100 Back- 10th.

Clayton Kibler- CAN- 100 Free- 5th; 100 Breast- 2nd.

Seth Kibler- CAN- 200 Free- 2nd; 100 Back- 1st!

Max Kruglov- CAN-  200IM- 1st! 100 Breast- 3rd.

Good Luck at the State Meet in a few weeks!

GO TWST!!!