Background-image
BSL Swimmers Race Into Championship Season at Region 3 Meet

BSL Swimmers Race Into Championship Season at Region 3 Meet

BSL kicked off the 2017-18 Short Course Championship season with a great showing at the Region 3 Championship in the Birmingham Crossplex (AL).

Swimmers represented BSL against teams from across all of Central Alabama, and certainly showed their team spirit with the loudest cheering section in the natatorium!

Despite many swimmers battling or overcoming winter illnesses throughout the week, our group of BSL swimmers showed that we can overcome the unexpected with what may be the best team performance of the meet, 17 individual event winners, 13 new SC Southeastern Championship qualifying swims, 113 scoring swims, and two new Southeastern Championship qualifiers in Emerson Schneider (10) and Nick Velezis (15).

Impressively, Carson Muir (12) broke a team record that lasted for a decade in the 11-12 Girls 200 Backstroke.  Carson’s time of 2:15.88 broke Genny Pittman’s record of 2:22.95 from 2008.  Great job!

BSL Swimmers Ward Lockhart, Carson Muir, Peyton Osborn, and Ariana Zamani led the team with multiple event wins.  This was a great start to 2018’s Championship Season, GO BSL!

Team Records (1)
11-12 Girls - Carson Muir (2:15.88) breaks Genny Pittman’s (2:22.95) record in the 200 yard Backstroke

Event Winners (17)
Adeline Carroll (Senior Girls) – 400 IM
Ward Lockhart (Senior Boys) – 200 Free, 1650 Free, 100 Back
Mason Mathias (Senior Boys) – 400 IM
Carson Muir (11-12 Girls) – 50 Free, 100 Free, 200 Free, 500 Free, 50 Back, 100 Fly, 200 IM
Peyton Osborn (Senior Girls) – 50 Back, 100 Back
Ariana Zamani (Senior Girls) – 500 Free, 1650 Free, 200 Fly

New 2018 SC Southeastern Championship Qualifying Swims (13)
Adeline Carroll (Senior Girls) – 400 IM
Hunter Carroll (11-12 Boys) – 500 Free, 100 Fly
Wells Ely (11-12 Boys) – 50 Free, 100 Breast, 100 IM
Ward Lockhart (Senior Boys) – 100 Fly
Mason Mathias (Senior Boys) – 400 IM
Emerson Schneider (10 & Under Girls) – 50 Breast
Norah Simich (11-12 Girls) – 500 Free, 100 Fly, 200 IM
Nick Velezis (Senior Boys) – 200 Fly

Congratulations to the following athletes that scored in the top 8 in their individual events! (113)
Adeline Carroll (Senior Girls) – 400 IM (1), 500 Free (2), 50 Breast (2), 200 Fly (3), 100 Fly (6)
Hunter Carroll (11-12 Boys) – 500 Free (2), 100 Fly (2), 200 Free (3), 100 IM (7)
Wells Ely (11-12 Boys) – 200 Free (2), 100 Breast (2), 100 IM (4), 200 IM (4), 100 Free (6), 50 Back (6), 100 Back (6), 200 Breast (7), 50 Breast (8)
Erica Han (Senior Girls) – 200 Fly (2), 400 IM (2), 200 IM (3), 500 Free (4), 100 Breast (8), 200 Breast (8)
Brendan Hess (10 & Under Boys) – 200 Free (3), 50 Back (5), 100 Back (6), 50 Free (7), 100 Free (8)
Kara Grace Hess (13-14 Girls) – 50 Back (4), 200 Fly (6)
Jonathan Huang (13-14 Boys) – 50 Back (3), 50 Breast (3), 500 Free (4), 200 Breast (4), 100 Breast (5)
Ward Lockhart (Senior Boys) – 200 Free (1), 1650 Free (1), 100 Back (1), 100 Fly (2), 400 IM (2), 50 Free (3)
Shane Mackey (Senior Boys) – 50 Fly (5), 200 Fly (7)
Mason Mathias (Senior Boys) – 400 IM (1), 200 IM (2), 100 Free (3), 200 Breast (3), 100 Fly (3), 100 Back (4), 200 Back (4)
Carson Muir (11-12 Girls) – 50 Free (1), 100 Free (1), 200 Free (1), 500 Free (1), 50 Back (1), 100 Fly (1), 200 IM (1), 100 IM (3), 200 Back (2)
Peyton Osborn (Senior Girls) – 50 Back (1), 100 Back (1), 50 Breast (5), 200 Breast (5), 50 Free (7)
Emerson Schneider (10 & Under Girls) – 200 Free (3), 100 Free (4), 50 Breast (4), 100 IM (7), 50 Fly (8)
Norah Simich (11-12 Girls) – 200 Free (2), 500 Free (2), 200 IM (3), 100 Free (3), 50 Fly (3), 100 Back (4), 100 Fly (5), 100 IM (5), 50 Free (7)
Gabrielle Velezis (13-14 Girls) – 1650 Free (3), 200 Fly (3), 500 Free (4), 50 Fly (5), 200 Free (7), 100 Breast (8), 100 Fly (8)
Nicholas Velezis (Senior Boys) – 500 Free (2), 200 Fly (2), 200 Free (3), 1650 Free (3), 200 IM (8)
Abby Williamson (Senior Girls) – 50 Free (4), 200 Breast (4), 50 Breast (6)
Peyton Wood (13-14 Girls) – 500 Free (5), 200 Free (6), 50 Back (7), 200 Back (7), 50 Fly (7), 200 Fly (7)
Ariana Zamani (Senior Girls) – 500 Free (1), 1650 Free (1), 200 Fly (1), 100 Fly (2), 200 Free (3), 200 Back (4), 100 Breast (4)
Justin Zhang (Senior Boys) – 50 Free (2), 200 Free (2), 200 Back (2), 200 IM (3), 200 Fly (4), 100 Fly (6)

 
    
Sponsors
Speedo
Swim+and+Tri
Dunn+Construction
Red+Diamond