FLAGS: 15 NEW RECORDS...BOLLES SHARKS WIN!

Team Scores

Bolles School Sharks won the Combined Team Title.  
Sarasota YMCA Sharks won the Girls Team Title.  
Bolles School Sharks won the Boys Team Title.

 

 

Individual High Point Scores

 

 10 & Under Girls ‑ Individual Scores

 

    Place    Name    Age    Team    Points

    

    1    Moore, Olivia T     10    Loggerhead Aquatics‑FL    113

    

    2    Senekal, Danika     10    Trinity Prep Aquatics‑FL    99

    

10 & Under Boys ‑ Individual Scores

 

    Place    Name    Age    Team    Points

    

    1    Van Kersbergen, Gavin M     10    Laker Swim‑FL    114

    

    2    Kravchenko, Andrew D     10    Central Brevard Swimming‑Islan‑FL    106

    

11‑12 Girls ‑ Individual Scores

 

    Place    Name    Age    Team    Points

    

    1    Answeeney, Bella A     12    Team Velocity‑FL    116

    

    2    Reese, Addison M     12    Laker Swim‑FL    109

    

11‑12 Boys ‑ Individual Scores

 

    Place    Name    Age    Team    Points

    

    1    Keogh, Evan P     12    Sarasota Tsunami Swim Team‑FL    120

    

    2    Cecchi, Nicholas A     12    Southwest Stars Swim Club‑FL    107

    

13‑14 Girls ‑ Individual Scores

 

    Place    Name    Age    Team    Points

    

  1    Bathurst, Ella A     14    Greater Tampa Swimming Associa‑FL    109

    

   2    Morgan, Michelle N     13    Pipeline Swimming‑FL    107

    

13‑14 Boys ‑ Individual Scores

 

    Place    Name    Age    Team    Points

    

   1    Hanley, Davis T     14    Blue Dolfins‑FL    113

    

   2    Ingerick, Logan O     14    Berkeley Barracudas‑FL    106

 

 

2018 FLAGS RECORD BREAKERS

 

Event  #23 

    Weyant, Gracie R ‑ Female ‑ Age: 12 ‑ Sarasota YMCA Sh ‑       

    #23 Girls 11‑12 100 Breast    1:06.98            1:06.98        (1)        1:06.33        (1)    *    20

    FLAG: 1:06.33Y

Event  #25 

    Peoples, Olivia G ‑ Female ‑ Age: 14 ‑ Bolles School Sh ‑       

    #25 Girls 13‑14 200 Breast    2:16.36            2:16.36        (1)        2:15.26        (1)    *    20

    FLAG: 2:15.26Y

Event  #53 

    McMurray, Olivia M ‑ Female ‑ Age: 14 ‑ Swim Florida‑FL ‑    

    #53 Girls 13‑14 200 Fly    2:03.83            2:03.83        (2)        1:58.51        (1)        20

    FLAG: 1:58.51Y

Event  #59 

    Mulvihill, Alexis O ‑ Female ‑ Age: 14 ‑ Team Velocity‑FL ‑

    FLAG: 23.07Y

Event  #79 

    Reese, Addison M ‑ Female ‑ Age: 12 ‑ Laker Swim‑FL ‑       

    #79 Girls 11‑12 200 IM    2:14.11            2:14.11        (1)        2:08.79        (1)        20

    FLAG: 2:08.97Y

Event  #87 

    Bathurst, Ella A ‑ Female ‑ Age: 14 ‑ Greater Tampa Sw ‑    

    #87 Girls 13‑14 100 Free    51.20            51.20        (1)        50.16        (1)        20

   FLAG: 50.61Y

    Mulvihill, Alexis O ‑ Female ‑ Age: 14 ‑ Team Velocity‑FL ‑  

    #87 Girls 13‑14 100 Free    51.25            51.25        (3)        50.26        (2)        17

    FLAG: 50.61Y

Event  #88 

    Joyce, Dawson J ‑ Male ‑ Age: 14 ‑ Seminole Aquatic ‑     

    #88 Boys 13‑14 100 Free    48.39            48.39        (2)        46.00        (1)        20

    FLAG: 46.79Y

Event  #93 

    Peoples, Olivia G ‑ Female ‑ Age: 14 ‑ Bolles School Sh ‑   

    #93 Girls 13‑14 100 Breast    1:04.62            1:04.62        (2)        1:03.01        (1)        20

    FLAG: 1:04.02Y

Event  #97 

    Answeeney, Bella A ‑ Female ‑ Age: 12 ‑ Team Velocity‑FL ‑  

    #97 Girls 11‑12 100 Back    59.81            59.81        (1)        58.78        (1)    *    20

    FLAG: 59.39Y

    Relay    Seed    Prelims    Finals

     1    Laker Swim ‑ 'A'

    #39 Girls 11‑12 400 Medley Relay    4:13.38                            4:04.50        (1)    *    40

    FLAG: 4:04.50Y Brooke Larweth  12, Peyton Powell  12, Gabryella Tong  12, Addison Reese  12  

     

     2    Loggerhead Aquatics ‑ 'A'

    #41 Girls 13‑14 400 Medley Relay    3:59.34                            3:50.59        (1)    *    40

    FLAG: 3:50.59Y

    Jennifer Bird  14, Anna Moore  14, Sara Stotler  14, Emma Chestang  14

 

     3    Loggerhead Aquatics ‑ 'A'

    #47 Girls 13‑14 200 Medley Relay    1:49.49                            1:46.10        (1)    *    40

    FLAG: 1:46.10Y

    Jennifer Bird  14, Anna Moore  14, Sara Stotler  14, Brooke Arnold  14

 

     4    Laker Swim ‑ 'A'

    #71 Girls 11‑12 400 Freestyle Relay    3:46.03                            3:40.23        (1)    *    40

    FLAG: 3:40.23Y

    Brooke Larweth  12, Addison Reese  12, Madeleine Reynolds  11, Gabryella Tong  12

 

     5    Loggerhead Aquatics ‑ 'A'

    #73 Girls 13‑14 400 Freestyle Relay    3:33.44                            3:28.69        (1)    *    40

    FLAG: 3:28.69Y

    Brooke Arnold  14, Anna Moore  14, Sara Stotler  14, Emma Chestang  14

 

Total Athletes:  10

Total Relays:  5

 

Full Results

 
    
Partners
Leap+Level+2
TeamUnify
Hytek
USA+Swimming+Foundation
Safe+Sport
USA+Swimming+FaceBook+Club+Page
USA-S+Fantasy+Camps
USA+Swimming+Deck+Pass
Join+USA+Swimming
Make+a+splash
USA+Aware
Virtual+Club+Standings
IMX
national+select+camp
Diversity+Camp
zone+select+camps
open+water+camp
Florida+Swim+Network