Background-image
THANK YOU - 2017-2018 SPONSORS
Sobeys
AXIS+REALTY
Drake+Landing+Dental
AUPE+Local+45
Select+Floors+Ltd.
94+Take+the+Cake
Natural+High
COBS+BREAD
Team+Aquatics
ConocoPhillips+Canada
Sponsor+Energy
Mabel%27s+Labels
oliver%27s+labels
2018 SOUTHERN ALBERTA SC PROVINCIALS

Congratulations to all the 29 swimmers who competed at the

SOUTHERN ALBERTA PROVINCIALS 24-25 FEBRUARY, 2018

We had 4 new individual club records broken and 5 relay club records broken.  

We had 3 swimmers who won aggregate awards

We had numerous medals won and lots of top 8 places aswell as many best times achieved.

CLUB RECORDS

Hailey Thiele (8) 8 and under girls 50 Back, 100 Breast, 100 Fly.

Summer Fedor (11) 11-12 girls 50 Fly.

Jaden Melton (10); Deon Badenhorst (10); Mychael Lindenback (9) and Clayton Lindenback (9)

10 and under boys 4 x 50 Free Relay.

Abby Thiele (11); Caden Kotowich (12); Summer Fedor (11); Drayton Lonsberry (12)

12 & under Mixed 4 x 50 Free Relay

Domenic Griesser (14); Emma Hicklin (13); Tess Barber (12) Christopher Giles (13)

14 & under Mixed 4 x 50 Free Relay

Clayton Lindenback (9); Mychael Lindenback (9); Jaden Melton (10); Deon Badenhorst (10)

10 and under boys 4 x 50 Medley Relay.

Summer Fedor (11); Caden Kotowich (12); Abby Thiele (11); Keton Murphy (11)

12 & under 4 x 50 Medley Relay

AGGREGATE AWARD WINNERS  (Quadathlon winners)

Abby Thiele (11) – 11 year old girls combined points for – All round champ - 400, 800 Free, 200 & 400 IM.

Christopher Giles (13) – 13 year old boys combined points for  - All round champ - 400, 800 Free, 200 & 400 IM

Caden Kotowich (12) – 12 year old boys combined points for – 4 x 50 champs – 50 Fly, 50 Back, 50 Breast, 50 Free

Aggregate 2nd place

Hailey Thiele (8) – 10 and under girls – 4 x 100

Summer Fedor (11) – 11 year old girls – 4 x 50

Tess Barber (12) – 12 year old girls – 4 x 50

Keton Murphy (11) – 11 year old boys – 4 x 50

QUALIFYING TIMES

Jada Cotnam re-qualified by achieving her championship time in the girls 15 and over girls 50 Back in a very exciting relay on Sunday night!

Another champ time was achieved by Tess Barber in the 200 IM

More Provincial times achieved:

Deon Badenhorst, Tess Barber, Jada Cotnam, Justin d Ailly, Summer Fedor, Domenic Griesser, Maxwell Harrison, Mackenzie Hurd, Jack Julian, Caden Kotowich, Grace Leonard, Kaitlyn Lumby, Keton Murphy, Molly Penn, Abby Thiele.

MEDALS AWARDED

GOLD

Tess Barber – 50 Breast

Jada Cotnam – 50 Back, 100 Back

Summer Fedor – 100 Free, 50 Back, 200 Back, 50 Fly.

SILVER

Tess Barber – 50 Fly

Jada Cotnam – 200 Back

Justin d Ailly – 100 Free, 200 Fly

Summer Fedor – 100 Back, 50 Free

Abby Thiele – 800 Free, 400 IM

BRONZE

Tess Barber – 50 Back, 100 Breast

Jada Cotnam – 200 IM, 400 IM

Kaitlyn Lumby – 200 Fly, 100 Back

Keton Murphy – 50 Breast

Christopher Giles – 400 IM

TOP 8

Tess Barber, Sophie-Ana Cives, Justin d Ailly, Summer Fedor, Christopher Giles, Domenic Griesser, Emma Hicklin, Jack Julian, Caden Kotowich, Kaitlyn Lumby, Jaden Melton, Keton Murphy, Abby Thiele, Hailey Thiele.

 

All official results and club records have been uploaded to the website.  

If you see any errors, please reply to this message.