Background-image
Partners
TYR
Sponsors
2018 Spring FLAGS Recap

Spring FLAGS 2018 Recap

 

The STARS had an incredible Championship Meet at FLAGS!  84 Total Best Times (77% bests) and 16 Team Records broken!

  

 

100% Best Times

Nicholas Cecchi

Ella Klyce

Stacey Lu

Julia Nagy

Keegan Rutledge-Jukes

Sasha Santiago

Marcela Scaramuzza

Ethan Sido

Emma Sundermeyer

Emil Ureña

 

Top 8 Finishes

Nicholas Cecchi

1st place 100 IM

1st place 50 back

2nd place 50 fly

2nd place 50 free

2nd place 100 free

3rd place 100 back

 

Ella Klyce

7th place 1000 free 

 

Lucy Megginson

5th place 500 free

 

 

 

Ethan Sido

6th place 100 free

8th place 100 breast

 

Emma Sundermeyer

3rd place 1000 free 

5th place 500 free

8th place 200 IM

 

Emil Ureña

4th place 100 IM

4th place 50 breast

6th place 50 back

  

 Relay top 8 finishes

 

11-12 girls 200 free relay:                7th place

Emma Sundermeyer

Veronica Shulman

Ella Klyce

Isabella Vasquez

 

11-12 girls 400 medley relay:          5th place

Sasha Santiago

Emma Sundermeyer

Ella Klyce

Veronica Shulman

 

11-12 boys 200 free relay:               6th place

Nicholas Cecchi

Emil Ureña

Adrian Garcia-Flores

Kenneth Gonzalez

 

 

 

11-12 boys 400 medley relay:         7th place                *NEW TEAM RECORD*

Nicholas Cecchi

Emil Ureña

Adrian Garcia-Flores

Kenneth Gonzalez

 

11-12 boys 200 medley relay:         6th place                *NEW TEAM RECORD*

Nicholas Cecchi

Emil Ureña

Adrian Garcia-Flores

Kenneth Gonzalez

 

11-12 boys 400 free relay:               7th place

Nicholas Cecchi

Emil Ureña

Adrian Garcia-Flores

Kenneth Gonzalez

 

13-14 boys 200 medley relay:         6th place                *NEW TEAM RECORD*

Brennan Muramatsu

Keegan Rutledge-Jukes

Ethan Sido

Patrick Gonzalez

 

 

Broken Team Records

Nicholas Cecchi: 11-12 boys 50 free, 50 back, 100 back, 50 fly, 100 IM, 200 medley relay and 400 medley relay

Emil Ureña: 11-12 boys 50 breast, 200 medley relay and 400 medley relay

Emma Sundermeyer: 11-12 girls 1000 free

Ethan Sido: 13-14 boys 50 free, 100 free, 200 free, 400 free relay, 200 medley relay and 400 medley relay

Brennan Muramatsu: 13-14 boys 50 back, 400 free relay, 200 medley relay and 400 medley relay

Adrian Garcia-Flores: 11-12 boys 200 medley relay and 400 medley relay

Kenneth Gonzalez: 11-12 boys 200 medley relay and 400 medley relay

Keegan Rutledge Jukes: 400 free relay, 200 medley relay and 400 medley relay

Patrick Gonzalez: 400 free relay, 200 medley relay and 400 medley relay