Partners
USA+Swimming
Arena
South+Carolina+Swimming
Augusta+Swim+Supply
Academy+Sports
YMCA+of+Columbia
Moore+Orthopaedics
O%27Leary+Orthodontics
Chapin+Dental+Associates
Sponsors
8 & Unders Rock the Blocks at the State Championships in Greenville!!

“The Future’s So Bright, I Gotta Wear Shades!”

~Timbuk 3

 

It was an amazing weekend of fast swimming and fun as out youngest Mudcats headed to Greenville for the 8 & Under State Championships!  With 37 of our Mud-kittens competing, we knew we would see some awesome swims, but we were super impressed with these athletes and their determination and speed!  We hope you will enjoy reading about some of their accomplishments below:

 

 

8 & UNDER CHAMPIONSHIPS - HIGHLIGHTS

 

10 Individual 8 & Under State Championships!

1 Relay 8 & Under State Championship!

7 Individual Team Records broken!

1 Relay Team Record broken!

51 Top 10 Individual Finishes!

101 Best Times!!

35 Events Swam Legally for the First Time!

2 New 10 & Under State Cuts….as 8 year olds!!

2 New 10 & Under Regional Cuts….as 8 year olds!!

 

Wow!  Way to Rock the Blocks Mudcats!!

 

 


 

 

2018 SC 8 & Under State Champions!!!

 

Jacqueline Bonavilla (8yr)

25 Free, 50 Free, 100 Free, 25 Fly, 50 Fly, and 100 IM

 

Nicholas Bonavilla (6&Under)

50 Fly

 

Declan Kukucka (6&Under)

50 Back

 

Finley Loux (6&Under)

50 Back

 

Emma Morris (8yr)

50 Breast

 

8 & Under 100 Medley Relay

Grace Adams, Emma Morris, Jacqueline Bonavilla, Keira Gust

 

 


 

 

New Individual Team Records Set

  

Jacqueline Bonavilla (8&Under)

25 Free (14.30), 50 Free (32.33), 100 Free (1:14.83)

25 Fly (15.52), and 100 IM (1:22.81)

  

Emma Morris (8&Under)

50 Breast (44.62), 200 IM (3:11.80)

 


 

New Relay Records Set

  

8 & Under Girls 100 Medley – 1:14.65

Grace Adams, Emma Morris, Jacqueline Bonavilla, Keira Gust

 


 

Top 10 Relay Finishes

 

4th Place - 8 & Under Boys 100 Free Relay

Kyler Baker, Josiah Witdoeckt, Brody Loux, Cooper Halloran

 

5th Place - 8 & Under Boys 100 Medley

Josiah Witdoeckt, Kyler Baker, Brody Loux, Cooper Halloran

 


 

 

Individual Highlights

 

John Ackerman (7)

Best Times in the 25 & 50 Free, and 50 Back

 

Olivia Ackerman (7)

Best Tiimes in the 25 Free, 25 & 50 Back, and First Time in 25 Breast

 

Grace Adams

Best Times in the 25 & 50 Back, 50 Breast, and 100 & 200 IM

 

Kyler Baker

Placed 3rd in the 100IM, 5th in the 50 Breast, 6th in the 50 Back & 25 Breast

Placed 8th in the 50 Fly, and 9th in the 50 Free

Best Times in all his events!

 

Grayson Barno

First Meet as a Mudcat!!

Completed 25 & 50 Free, and 50 Back

 

Jacqueline Bonavilla

State Champion in all 6 of her events!!

New State Cut in the 100 Free!!

 

Michael Bonavilla

Placed 8th in the 100 Free, and had a Best Time in the 25 Back

Swam the 100 Free & 50 Back for the first time!

 

Nicholas Bonavilla

State Champion in the 50 Fly after swimming it for the First Time!

Placed 2nd in the 25 Free & 25 Fly, 3rd in the 25 Back, and 4th in the 50 Free

Best Times in the 25 & 50 Free, 25 Back, and 25 Fly

 

Sara Goins

Best Times in the 25 Free, 50 Free, and 25 Back

 

Keira Gust

Placed 9th in the 50 Back

Best Times in the 25 Free, 50 Back, 25 Breast, and 25 Fly

 

Cooper Halloran

Placed 6th in the 100 Free

Best Times in the 25 Free, 50 Free, 100 Free, and 25 Breast

 

Alex Hanna

Placed 3rd in the 50 Fly, 5th in the 50 Breast, and 7th in the 50 Free

Best Times in the 50 Free and 50 Breast

First Times in the 25 Free, 25 Breast, 50 Fly, and 25 Back

 

Blythe Hoey

Best Times in the 50 Free, 25 Back, and 25 Fly

First Times in the 25 Free, 50 Back, and 50 Fly

 

Kellen Hoey

Best Times in the 25 Free and 50 Free

 

Alexis James

Placed 8th in the 25 fly

Best Times in the 25 Free, 50 Back, and 25 Fly

 

Austin James

Best Times in the 25 Free, 100 Free, and 50 Free

 

Gracie Kolb

First Times in the 25 Free and 50 Back

 

Declan Kukucka

State Champion in he 50 Back with a Best Time!

Placed 5th in the 100 Free and 6th in the 25 Free both with Best Times

 

Nina Lewis

Placed 3rd in the 200 Free, 4th in the 100 Free, and 6th in the 50 Back

Best Time in the 50 Back

First Times in the 25 Breast, 100 Free, and 200 Free

 

Brody Loux

Best Times in the 25 Free, 25 Breast, 25 Fly, and 100 IM

 

Finley Loux

State Champion in the 50 Back!!

Placed 2nd in the 25 Free, 25 Back, and 25 Fly

Placed 3rd in the 25 Breast and 50 Free

Best Times in the 25 & 50 Free, and First Time in the 25 Breast

 

Bailey Medlin

Best Times in the 25 Fly and 50 Back

First Times in the 200 IM

 

Maggie Medlin

Placed 10th in the 50 Back

Best Times in the 25 Free, 50 Free, and 25 Back

 

Robbie Miro

Placed 5th in the 25 Back

Best Times in the 25 Free, 50 Back, and 25 Back

 

Caroline Mohon

Placed 6th in the 50 Breast

Best Times in the 25 Fly and 50 Breast

 

Amelia Morley

Best Time in the 25 Fly

First Times in the 50 Back and 25 Breast

 

Emma Morris

State Champion in the 50 Breast!!

Placed 4th in the 200 IM, 50 Back, and 50 Free

Placed 6th in the 100 IM and 8th in the 100 Free

Best Times in all 6 events!!!

 

Brady Old

Best Times in the 25 Free, 50 Free, and 25 Back

First Time in the 50 Back

 

Carter Peterson

Best Times in the 25 Free, and 50 Back

First Time in the 25 Breast

 

Paisley Repka

Best Time in the 25 Free

First Time in the 50 Back

 

Clarke Soloman

Placed 10th in the100 Free

Best Times in the 25 Free, and 50 Free

First Times in the 50 Back, 100 Free, and 50 Breast

 

Janella West

Placed 2nd in the 50 Fly, 6th in the 50 Free

Placed 7th in the 25 Fly, and 10th in the 25 Back

Best Times in the 25 & 50 Free, and 25 & 50 Fly

 

Zoe West

Best Times in the 25 Free, 50 Free, 25 Back, and 25 Fly

 

Josiah Witdoeckt

Placed 8th in the 50 Back

Best Times in the 50 & 100 Free, 25 & 50 Back, and 50 Breast

 

Teddy Wort

Placed 5th in the 200 Free

 

Bryan Zamcho

Best Times in the 25 Free and 50 Back

 

Hanna Zuluaga

Best Time in the 25 Free

First Time in the 50 Back

 

 


 

Next up for the team….another fantastic weekend of Championship swimming and fun as our Mudcats head to USRY Regionals in Duncan and Age Group Sectionals in Atlanta.  Good Luck to All!!

 

Rock The Blocks Mudcats!!