Background-image
Partners
D%26J+Sports
Middle+Atlantic+Swimming
Speedo
Sponsors
EMAC Swimmers post over 500 fastest times!!!

Hello EMAC

EMAC swimmers have been tearing it up, posting over 500 fastest times combined in the SJAC Mini Showdown, Districts, JO’s, Bronze Champs, and Silver Champs!!!  AND...We have 20 swimmers representing EMAC this weekend at Senior Champs who are going to add to that tally!!!

Below is a recap of each meet.  We have had some truly great performances that deserve some recognition...more than I could possibly give credit for in a news bulletin, but I will try.  Please forgive me and alert me if I have missed anyone.  My intention is to recognize as many great performances as possible, shedding some light on how well our swimmers have been doing during our Champs Season. 


SJAC MIGHTY MINI SHOWDOWN      results

Swimmers over 80% fastest times:

  • Caelee May Lenhart      7/7
  • Sammy Pechulis           7/8
  • Zoe Reppert                  7/8

Swimmers placing in the top-3:

Sammy Pechulis:

  • 1st Place:  25, 50, 100 FR, 50 BK, 50 FL

 


MA JUNIOR OLYMPICS      results

Swimmers over 80% best times:

Andy Wendling:  2/2

Swimmers placing in the top-3:

Lauren Sharp

  • 2nd Place: 200 BR

 


MA BRONZE CHAMPS    results

Swimmers over 80% fastest times:

  • Elizabeth Abromovich    4/4
  • Ryan DeJohn                6/7
  • Sam Desai                    6/6
  • Jack Engel                    7/7
  • Kara Gardner                5/6
  • Sydney Gosselin           8/8
  • Logan Hartman              2/2
  • Emilia Laski                  6/6
  • James Manley               5/6
  • Griffin Messenlehner      2/2
  • Kate Newhard                6/6
  • Nate Peters                   4/5
  • Karan Sidhu                  4/4
  • Andrew Taylor               3/3
  • Delaney Wessner          5/6
  • Laryssa White               5/5
  • Kendall Wiragh              7/8
  • Reese Wunderler           3/3

EMAC Swimmers earned 31 new Silver Champs times at Bronze Champs:  Elizabeth Abromavich (100 BK), Ryan DeJohn (100 FR, 200 BR, 200 FR, 50 FR), Jack Engel (100 FR, 200 IM, 50 FR), Payton Goodreau (50 BK), Logan Hartman (100 BR), Brady Hazlett (100 IM), Emilia Laski (100 FR, 100 IM), Garrett Longbons (50 BK), James Manley (100 BK, 100 FR, 200 BK), Griffin Messenlehner (200 IM)< Kate Newhard (100 BK, 100 BR, 100 IM, 50 BK, 50 FR), Nate Peters (100 IM, 50 BK), Olivia Robinson (50 FR), Madison Shutkufski (50 BR), Dylan Strella (100 FR), Andrew Taylor (200 BR, 200 IM), and Laryssa White (200 BK). 

Swimmers placing in the top-3

Ryan DeJohn

  • 1st Place: 50 FR, 2nd Place: 200 FR, 3rd Place: 200 IM

Jack Engel:

  • 1st Place: 200 IM

Payton Goodreau:

  • 3rd Place: 50 BK

Emilia Laski:

  • 2nd Place: 100 FR

Garrett Longbons:

  • 1st Place: 200 BK,3rd Place:  100 BR

James Manley

  • 1st Place: 100 BK, 200 BK, 200 FL, 2nd Place:  100 FR, 500 FR

Kate Newhard

  • 1st Place:  100 BK, 100 IM, 50 BK, 2nd Place:  100 BR

Nate Peters

  • 2nd Place:  100 IM, 3rd Place: 50 BK

Dylan Strella

  • 2nd Place:  100 FR

Andrew Taylor

  • 1st Place:  200 BR, 200 IM

Laryssa White

  • 1st Place:  100 IM, 2nd Place:  200 BK

 


MA SILVER CHAMPS    results

Swimmers over 80% Fastest Times

  • Kyle Durrwachter           6/6
  • Annika Gally                  6/6
  • Gio Germano                 3/3
  • Davin Glynn                  5/6
  • Izzy Johnson                 6/7
  • Brady King                    7/7
  • AJ Lamack                    6/6
  • Natalie Mack                 6/6
  • James Manley               5/6
  • Teague McCourt           5/5
  • Seth Metzger                 2/2
  • Bobby Perose               5/6
  • Peyton Rautzhan           5/5
  • Jack Reppert                 6/7
  • Andrew Taylor               5/5
  • Andy Wendling              6/7
  • Matt Wendling               7/7
  • Kendall Wiragh              3/3

Swimmers Placing in the top-3

Bella Buchman

  • 2nd Place:  200 BK, 50 FR

Annika Gally

  • 1st Place:  200 BK, 400 IM, 2nd Place:  200 FR, 200 IM

Gio Germano

  • 2nd Place:  200 BK

Izzy Johnson

  • 2nd Place: 50 FL

Bobby Perose

  • 3rd Place:  200 BR

Mya Puentes

  • 1st Place: 50 FR

Jack Reppert

  • 1st Place:  100 FR, 200 FR, 500 FR, 2nd Place: 200 BK, 3rd Place: 50 FR

Lexi Shuryn

  • 1st Place:  200 BR, 100 FR, 2nd Place: 100 BR

Matt Wendling

  • 1st Place:  200 BR, 400 IM, 2nd Place:  200 FR

Other Notes:

TRIPLE CROWN

Matt Wendling and Andrew Taylor both achieved the Triple Crown by going three fastest times in the morning, making finals in all three events, and going three more fastest times in finals…all on the same day.

Click HERE to see more details about how they did it.

NEW JO CUTS

  • Mya Puentes: 50 FR
  • Brady King: 100 BK
  • Izzy Johnson: 50 FL
  • Jack Reppert: 500 FR

NEW SENIOR CHAMPS CUTS

  • Kyle Durrwachter: 200 FL, 100 FL
  • Annika Gally: 200 BK
  • Gio Germano: 200 BK
  • Matt Wendling: 100 BR, 200 BR, 400 IM, 100 FL

HIGH POINT AWARD

  • Lexi Shuryn won the high point award for 15&O girls!!!
  • We may have had another high point award winner...tracking that down currently.