Background-image
Sponsors
Quick Links
A3
Amazon+Smiles
Lake+Country+Community+Learn+To+Swim
Wisconsin+Swimming
USA+Swimming
Virtual+Club+Championship
USA+Swimming+-+Safe+Sport
IMX+Rankings
Scrip+Fundraiser
Swimming+World+Magazine
Swim+Outlet
13 & Over SC State Championship Highlights

 

2018 LCST 13 & over State Championship Meet Summary

Congratulations to the 13 & Over State Team on their 4th place finish at the Wisconsin State Meet in early March.  With superb efforts from all age groups, both individually and during relays, the team scored 2,086 points over the four-day event.  Top 10 performances are listed below.

Several team records were broken as well: 13/14 Girls 200 Medley Relay (B. Drake, S. DeVillers, E. Zietlow, M. Lucyshyn), 13/14 Girls 200 Freestyle Relay (M. Kane, B. Drake, M. Lucyshyn, E. Zietlow), 13/14 Girls 400 Freestyle Relay (M. Kane, B. Drake, M. Lucyshyn, E. Zietlow) and Drew Millette broke Coach MJ’s 13/14 Boys 100 Fly record.  

State Individual High Point Results (top 10)

 

13-14 Girls

5th- Emmaleigh Zietlow

8th- Megan Lucyshyn

 

13-14 Boys

8th- Drew Millette

 

15-16 Girls

10th- Alyssa Graves

 

Senior Girls

8th- Abby Cabush

 

State Age Group Team Places

2nd- 13-14 Girls

7th- 13-14 Boys

7th- 15-16 Girls

5th-15-16 Boys

4th- Senior Girls

7th- Senior Boys

 

Individual State Results

 

Abby Cabush

4th- Girls 50 Free

3rd- Girls 100 Free

3rd- Girls 200 Free

6th- Girls 500 Free

6th- Girls 100 Back

6th- Girls 200 Free Relay

10th- Girls 400 Free Relay

8th- Girls 200 Medley Relay

10th- 400 Medley Relay

 

Alyssa Graves

1st- 15-16 Girls 500 Free

3rd- 15-16 Girls 1000 Free

1st- 15-16 Girls 1650 Free

3rd- 15-16 Girls 200 Fly

8th- Girls 200 Medley Relay

 

Lucas Farrar

3rd- Boys 50 Free

3rd- Boys 100 Free

9th- Boys 100 Breast

5th- Boys 100 Fly

5th- Boys 200 Free Relay

10th- Boys 800 Free Relay

9th- 200 Medley Relay

4th- 400 Medley Relay

 

Olivia Meinberg

6th- 15-16 Girls 50 Free

9th- 15-16 Girls 200 Back

8th- 15-16 Girls 100 IM

6th- Girls 200 Free Relay

10th- Girls 400 Free Relay

8th- Girls 200 Medley Relay

10th- Girls 400 Medley Relay

 

Megan Lucyshyn  

5th- 13-14 Girls 50 Free

5th- 13-14 Girls 100 Free

7th- 13-14 Girls 200 Fly

7th- 13-14 Girls 200 IM

1st- 13-14 Girls 200 Free Relay

2nd- 13-14 Girls 400 Free Relay

3rd- 13-14 Girls 800 Free Relay

3rd- 13-14 Girls 200 Medley Relay

3rd- 13-14 Girls 400 Medley Relay

 

Ethan Murphy

9th- 15-16 Boys 200 Breast

 

Drew Nixdorf

9th- Boys 200 Medley Relay

 

Madison Kane

8th- 13-14 Girls 100 Free

1st- 13-14 Girls 200 Free Relay

2nd- 13-14 Girls 400 Free Relay

3rd- 13-14 Girls 800 Free Relay

 

Sydney Stemper

8th- 13-14 Girls 500 Free

8th- 13-14 Girls 100 Breast

7th- 13-14 Girls 100 IM

8th- 13-14 Girls 400 IM

8th- 13-14 Girls 200 Free Relay

9th- 13-14 Girls 400 Free Relay

3rd- 13-14 Girls 800 Free Relay

 

Emmaleigh Zietlow

6th- 13-14 Girls 100 Back

4th- 13-14 Girls 200 Back

4th- 13-14 Girls 200 Fly

5th- 13-14 Girls 200 IM

3rd- 13-14 Girls 400 IM

1st- 13-14 Girls 200 Free Relay

2nd- 13-14 Girls 400 Free Relay

3rd- 13-14 Girls 800 Free Relay

3rd- 13-14 Girls 200 Medley Relay

3rd- 13-14 Girls 400 Medley Relay

 

Isabella Drake

8th- 13-14 Girls 100 Back

1st- 13-14 Girls 200 Free Relay

2nd- 13-14 Girls 400 Free Relay

3rd- 13-14 Girls 200 Medley Relay

3rd- 13-14 Girls 400 Medley Relay

 

Samantha Devillers

10th- 13-14 Girls 100 Breast

8th- 13-14 Girls 200 Free Relay

3rd- 13-14 Girls 200 Medley Relay

3rd- 13-14 Girls 400 Medley Relay

 

Jenna Anderson

8th- 13-14 Girls 200 Free Relay

9th- 13-14 Girls 400 Free Relay

 

Madeline Ahluwalia

8th- 13-14 Girls 200 Free Relay

9th- 13-14 Girls 400 Free Relay

 

Molly Garvin

9th- 13-14 Girls 400 Free Relay

 

Francesca Gastrow

7th- Girls 500 Free

1st- Girls 1000 Free

10th- Girls 400 IM

6th- Girls 200 Free Relay

10th- Girls 400 Free Relay

 

Madeline Worgull

3rd- Girls 1000 Free

6th- Girls 1650 Free

9th- Girls 200 Fly

 

Natalie Sepic

10th- Girls 200 Fly

 

Shaelyn Rutta

6th- Girls 200 Free Relay

10th- Girls 400 Free Relay

10th- Girls 400 Medley Relay

 

Emily Ulmer

8th- Girls 200 Medley Relay

10th- Girls 400 Medley Relay

 

Drew Millette

9th- 13-14 Boys 50 Free

6th- 13-14 Boys 100 Free

6th- 13-14 Boys 200 Free

8th- 13-14 Boys 500 Free

3rd- 13-14 Boys 100 Fly

3rd- 13-14 Boys 200 Fly

9th- 13-14 Boys 200 Free Relay

9th- 13-14 Boys 400 Free Relay

7th- 13-14 Boys 800 Free Relay

5th- 13-14 Boys 200 Medley Relay

6th-13-14 Boys 400 Medley Relay

 

Tyler Hansen

6th- 13-14 Boys 100 Breast

9th- 13-14 Boys 200 Free Relay

9th- 13-14 Boys 400 Free Relay

7th- 13-14 Boys 800 Free Relay

5th- 13-14 Boys 200 Medley Relay

6th- 13-14 Boys 400 Medley Relay

 

Samuel Coufal

9th- 13-14 Boys 200 Free Relay

9th- 13-14 Boys 400 Free Relay

7th- 13-14 Boys 800 Free Relay

5th- 13-14 Boys 200 Medley Relay

6th- 13-14 Boys 400 Medley Relay

 

Quinn Worman

9th- 13-14 Boys 200 Free Relay

 

Mark Schmitz

9th- 13-14 Boys 400 Free Relay

7th- 13-14 Boys 800 Free Relay

5th- 13-14 Boys 200 Medley Relay

6th- 13-14 Boys 400 Medley Relay

 

Santiago Cloud

8th- 15-16 Boys 500 Free

9th- 15-16 Boys 1000 Free

5th- 15-16 Boys 1650 Free

 

Adam Braunschweig

8th- 15-16 Boys 100 Back

8th- 15-16 Boys 100 Breast

6th- 15-16 Boys 200 Breast

5th- 15-16 Boys 100 IM

4th- Boys 400 Medley Relay

 

Jeff Wiedoff

4th- Boys 50 Free

5th- Boys 200 Free Relay

10th- Boys 800 Free Relay

9th- 200 Medley Relay

4th- 400 Medley Relay

 

Alec Lanza

4th- Boys 200 Breast

9th- Boys 200 Medley Relay

4th- Boys 400 Medley Relay

 

Benjamin Ahluwalia

5th-  Boys 200 Free Relay

10th- Boys 800 Free Relay

 

Cody Clauer

5th- Boys 200 Free Relay

10th- Boys 800 Free Relay

___________________________

 

Central Zone Speedo Sectionals

Adam Braunschweig and Rachel Ceren extended their season competing at the local Speedo Sectionals Meet at Pleasant Prairie.  The meet was run in 50 meters which provided a unique opportunity for both swimmers as we head into the long course season. Rachel had 2 great swims in the 100 breast and 100 free, just off her best times (2nd fastest times ever.)  Adam swam the 200 breast, besting his old time by 6 seconds. He also made it back to finals, placing 10th overall in the event.