Background-image
April News & Notes

In the past couple of weeks, we have had some editorial mistakes with dates, and we want to apologize for any inconvenience and confusion that we may have caused.  The North Palm Beach Heritage Festival and Parade in this Saturday, April 7th! 


NPB Heritage Festival - Saturday, April 7th
We would like for all our swim team member to join us on Saturday, April 7th to March at the Village of North Palm Beach Heritage Parade.  The parade route is about a mile.  We will meet at the North Palm Beach Library located at 303 Anchorage Drive at 10:30 am.  The parade begins at 11:00 am and travels north on Eastwind Dr., west on Lighthouse Dr., and South on Anchorage Dr., ending at Anchorage Park.  

The parade ends at Anchorage Park, where the Heritage Festival begins at Noon.  The festival features carnival rides, food, drinks music entertainment and a cornhole tournament.  

A wristband can be purchased for $20 which allow unlimited carnival rides for the duration of the festival.  Pre-sale of wristbands can now be purchased at Anchorage Park Activities Building for a discounted fee of $15 each.  


Join Us for a Morning of Fun!
 NPB Field Day - April 28
On Saturday, April 28 we are going to have our team field day.  Join us Saturday morning for a day of fun and games!  Drinks and snacks will be provided!

For us to prepare games, drinks, and snacks, we need for you to RSVP online as soon as possible.  Please go online today and declare if you will attend!


First Long Course Meet
The first long course meet of the season will take place on Friday and Saturday, April 20-21 at Jupiter.  This meet will be for all swimmers in the White, Red, Blue, Gold, Senior, National Groups.  Friday afternoon will be distance events.  On Saturday The 13 & Over will swim in the morning, and the 12 & under will swim in the afternoon.  Please go online today and declare your intentions to attend.  The coaches will select the events. 


Summer Training Schedule
Pre-Green Group 4:00/4:30pm
Green Group - 4:30-5:00pm
Orange Group - 5:00-5:45pm
White Group - 5:00-6:00pm
Red Group - 8:30-10:00am
Blue Group - 8:30-10:00am
Gold Group - 6:30-8:30am
Senior Group - 6:30-8:30am
National Group - 6:30-8:30am


Up Coming Meets
April 6 @ Lake Lytal (Green, Orange, White)
April 21-22 @ Jupiter - (White,Red,Blue,Gold,Sr,National)
May 2 @ NPB Intra-Squad (All Groups)
May 20 @ Wellington (All Groups)


NPB Summer Kickoff 
The weekend of June 2-3, we will be hosting our 10th Annual Summer Kickoff in Plantation, Florida.  There will be over 400 swimmers competing in our annual swim meet.  The swim meet will consist of two sessions, The 13 & Over swimmers will be competing in the morning while the afternoon session will be for the 12 & under swimmers.  We will be in need of approximately 26 volunteers per session.

Please keep in mind that our team does not have fundraising or a service hour requirement as many other organizations have.  We are hopeful that you will all be there to help support our swimmers and team.  


Save The Date - 2019 Championship Meets
March 1-3 Area 1 Championships
March 15-17 FGC 14  & Under Junior Olympics
March 22-24 FGC Senior Championships
July 12-14 Area 1 Championships
July 19-21 FGC 14 & Under Junior Olympics
July 26-28 FGC Senior Champs


As we prepare for the beginning of our summer season, we want to recap some of our swimmer's accomplishments over the spring season. 

Area 1 Championships -  We had a very successful meet with over 12 swimmers qualifying for the Junior Olympics.  Ella Bailey 50 Fly, 100 Fr, 100 Fly; Alexandra Barkuska 50 Breast, Chiara Bell 100 Bk, 50 Fly, 100 IM, 100 Fr, 50 Bk; Chris Cook 200 Free, 50 Fly, 50 Fr, 50 Bk; Kierra Keegan 500 Fee, 50 Fly; Charlotte Levet 500 Fr, 100 Fr, 100 Fly; Riley MacVane 100 IM; Cici Robinson 100 Bk; Max Strohecker 200 Bk; Sam Strohecker 200 IM; Cole Summer 50 Fly; Owen William 100 Bk.

Spring Sectional Championships- Our Girls finished 5th overall and the relay team of Nicole Gomez, Alessandra Baldari, Jennifer Secrest and Erin Tague won the Women 400 Free Relay.  At the Sectional Championships, the Top 24 swimmers scored points for the team.  Below are swimmers that finished in the Top 24.

Alessandra Baldari 4th 400IM, 5th 200 IM, 6th 100 Fly, 6th 100 Fr, 8th 400 Fr; Kiarra Caamano 19th 400 Fr; Nicole Gomez 7th 200 Fr, 9th 400 Fr, 10th 100 Fr, 18th 50 Fr; Madison Lichtig 16th 50 Br; Jennifer Secrest 4th 200 IM, 5th 50 Fr, 5th 200 Fly, 7th 100 Fr, 7th 100 Fly, 8th 200 Fr; Kelly Secrest 13th 200 Fly; Gavin Smith 7th 200 Bk, 10th 50 Bk, 11th 100 Bk, 16th 100 Fly, 19th 200 IM; Erin Tague 21st 400 Fr, 24th 50 Br; Erika Wesh 14th 400 Fr, 19th 200 Fr.

Junior Olympics - Our 14 & under swimmers had a very successful Junior Olympic Championships.   Tre'v Monroe won the boys 13 & 14 100 Free, 200 Free and 400 Free.  Harper Thurston won the girls 10 & Under 100 Breast. 

Tre'v Monroe also broke our club record for the 13-14 boys in the 50 Free, 100 Free and 200 Free.  Julianna Bell broke the 10 & Under girls 50 Back Record.

Junior Olympic Top 10 Finishes.  Tre'v Monroe 1st 100 Fr, 1st 200 Fr, 1st 400 Fr, 3rd 50 Fr, 4th 100 Fly, 5th 100 Fly, 7th 100 Bk; Harper Thurston 1st 100 Br, 4th 40 Br; Julianna Bell 2nd 50 Br, 3rd 100 Fr, 3rd 100IM, 3rd 100 Bk, 4th 500 Fr, 5th 50 Bk; Kierra Caamano 3rd 100 Fr, 3rd 500 Fr, 4th 200 Fr, 4th 50 Fr, 4th 1650 Fr; Ben Allahar 6th 50 Fr, 6th 100 Fly, 9th 500 Fr; Olivia Nelson 6th 1650 Fr; Cici Robinson 8th 100 Fr, 10th 50 Fr; Sam Strohecker 7th 100 Fly. 

Perfect Meet All Best Times at Junior Olympics

Harper Thurston, Tre'v Monroe, Katelyn Smith, Alexandra Barkauskas

FGC All-Star Team - The following swimmers qualified for the FGC All-Star Team that competed on March 23-26 against the Florida Association in Ft. Pierce, Florida.  Olivia Nelson, Kiara Caamano, Cici Robinson, Harper Thurston, Julianna Bell, Ben Allahar, Sam Strohecker, Tre'v Monore.

Congratulations to all!

 
    
Partners
Swimoutlet
Sponsors