Background-image
Partners
Magna+Hoedown
Bingo+World
Stingray+Team+Gear
Aquapark
Central Region LC B Championships-Highlights!

 70 Newmarket Stingray swimmers were at the Markham Pan Am pool this past weekend, racing at the Central Region Long Course B Championships. 

Congratulations to all of our swimmers on our 6th place overall finish!

Here are our medal winning performances:

Girls 10 & Under

200 IM                    Kesa Taivassalo       3:08.21         Gold  

200 backstroke      Brooke Brunette        3:11,24         Gold

Boys 10 & Under

200 backstroke      Timofey Mordukhai    3:11.13         Gold

Boys 11

50 freestyle            Daniil Kuznetsov        32.46          Bronze

200 breaststroke    Jacob Guo                3:34.03          Gold

200 butterfly           Ethan Sinitsin           4:10.43         Bronze

400 IM                    Asher Gaskell          6:45.97          Bronze

Boys 12

200 breaststroke      Rylan Wilson           3:08.03         Bronze

400 IM                     Caleb Case              6:11.31         Silver

Girls 13

200 breaststroke     Kayla McCallum       3:01.79         Silver

100 freestyle            Taylor Fineberg        1:04.30         Bronze

200 backstroke        Hannah Estabrooks 2:39.66          Silver

100 breaststroke      Kayla McCallum      1:22.86          Silver

50 freestyle              Taylor Fineberg           29.39         Silver

Boys 13

200 butterfly             Tyler Greenwood      2:37.20         Silver

Girls 14

200 IM                     Aly Whitmore           2:36.53           Bronze

Boys 14

400 freestyle            Allan Bui                  4:42.16            Gold

100 backstroke        Allan Bui                  1:06.73            Gold

100 butterfly             Allan Bui                  1:06.51          Silver 

Girls15

400 freestyle           Casey McColl          4:44.74            Silver

200 freestyle           Cassidy Whitmore    2:16.46           Silver

Boys 15

200 IM                     Naishan Guo           2:23.90            Silver

200 breaststroke     Naishan Guo           2:49.85            Gold

100 butterfly            Naishan Guo           1:02.35            Gold

200 backstroke        Naishan Guo          2:24.09            Silver
 

Girls 16 & Over

800 freestyle             Hannah Kiernan        9:45.47         Silver

800 freestyle              Abby Keeble             9:48.35        Bronze

400 IM                       Hannah Kiernan        5:24.34        Gold

400 IM                       Abby Keeble              5:31.55        Bronze

100 backstroke          Abby Keeble             1:09.42         Gold

100 backstroke          Hannah Kiernan       1:11.23         Bronze

200 butterfly              Hannah Kiernan        2:37.21        Silver

100 freestyle             Abby Keeble              1:01.54        Bronze

200 freestyle             Abby Keeble              2:13.87        Silver

200 backstroke         Hannah Kiernan         2:30.86       Gold

200 backstroke         Abby Keeble              2:31.37        Bronze

100 breaststroke      Paryse Reed              1:20.61        Gold

RELAYS

13 & 14 boys 200 FR   Ryan Ransom, Allan Bui, Anthony Hoalga, Tyler Greenwood  1:52.72  Silver

15 & Over girls MR  Abby Keeble,Meghan McConnell, Casey McColl, Cassidy Whitmore  2:11.17 Gold