Background-image
Partners
Club+Excellence
Club+Recognition
Safe+Sport+Recognized+Team
Elsmore+Swim+Shop+FWST+Online+Store
Speedo
Shambaugh
Weigand
Custom+Engineering
Carpet+One
Indiana+Physical+Therapy
Linder+Oil
USA+Swimming
Indiana+Swimming
United+States+Masters+Swimming
CME+Corporation
Shambuagh+Beck+Kast+Williams
Mosiac+Building+Systems
FORT has outstanding Summer Senior State Meet!

FORT Wayne Swim Team had a great Indiana Senior Summer Long Course State Meet this past weekend in Indianapolis.   FORT ended up as the 6th place team!   That was behind only Carmel-Purdue-Fishers-IU-Zionsville, some really big-time club and college teams.   ALL our FORT swimmers did an outstanding job and had a lot of best times, including some JNATS, Futures and Speedo Sectional times.   Just qualifying for this meet is quite an accomplishment.   FORT was represented by: Christiana Barranda-Autumn Bruns-Addy Burrough-Lauren Crews-Lelah Davidson-Mallory DeWald-Mya DeWitt-Lexi Jankowski-Ally Kneller-Natalie Marshall-Emily McIntosh-Teagen Moon-Ellie Parrish-Abbey Richardson-Evan Bushong-Owen Dankert-Chandler Lipp-Cameron Luarde-Chandler Marsh-Demetri Panagiotou.   Here are a just a few meet highlights.

WOMEN’S Team:

Mya DeWitt: 3rd place High Point, 1st in 200back with a Junior National time, 2nd in 100Back, 7th in 100fly and 13th in 50free.

Teagen Moon: State Champ in 100Fly!, 7th in 50free and 19th in 100free

Lelah Davidson: 17th in 200free and 21st in 400free

Lexi Jankowski: 9th in 200IM

Abbey Richardson: 16th in 100breast and 18th in 200breast

Addy Burrough: 16th in 100back, and 18th in 200back

Autumn Bruns: 23rd in 100 & 200breast and 24th in 200IM

200Medley Relay: 5th place: Mya-Abbey-Teagen-Natalie Marshall and 16th place: Addy-Autumn-Ellie Parrish-Addy

400Medley Relay: 5th place: Mya-Abbey-Teagen-Lelah and 17th place: Addy-Autumn-Mallory Dewald-Natalie

200Free Relay: 3rd place: Lexi-Mya-Teagen-Natalie and 16th place: Ali Kneller-Lelah-Ellie-Addy

400Free Relay: 5th place: Mya-Teagen-Natalie-Lelah and 16th place: Lexi-Ali-Ellie-Addy

800Free Relay: 9th place:  Lexi-Ali-Natalie-Lelah

MEN’S Team:

Cameron Luarde: 3rd in 200breast, 4th in 100 breast and 6th in 200IM

Owen Dankert: 3rd in 200fly with Summer Junior Nationals time, 6th in 1500free, 10th in 200&400free, 16th in 100fly

Chandler Lipp: 12th in 100free, 14th in 50free

Demetri Panagiotou: 15th in 100breast and 19th in 200breast

Chandler Marsh: 16th in 50free and 20th in 100free

Evan Bushong: 21st in 100back

200Medley Relay: 6th place: Evan-Cameron-Chandler Lipp-Chandler Marsh

400Medley Relay: 3rd place: Evan-Cameron-Owen-Chandler Lipp

200Free Relay: 10th place:  Chandler Lipp-Cameron-Owen-Chandler Marsh

800Free Relay: 4th place:  Cameron-Owen-Chandler M-Chandler L

(400Free Relay: 3rd place (but got DQ’d): Cameron-Chandler M-Owen-Chandler L)