Background-image
Quick Links
A3
Amazon+Smiles
Lake+Country+Community+Learn+To+Swim
Wisconsin+Swimming
USA+Swimming
Virtual+Club+Championship
USA+Swimming+-+Safe+Sport
IMX+Rankings
Scrip+Fundraiser
Swimming+World+Magazine
Swim+Outlet
LAKE 12-UNDER STATE RESULTS

LAKE 12-UNDER STATE RESULTS

Congratulations to the 12-Under State Team for placing 5th in Division 1 at the 12-Under State Meet with 601 points.  The kids were Phoenix-hot from the start to end of the meet posting personal best times 66 times in 79 individual swims – team goal was 60.  Phoenix relays went faster than their add-up seed times in all 14 races, however we did lose two to disqualification for early take-offs on relay exchanges.  Besides the fast swimming, the kids were excellent at supporting each other with swimmers behind the lanes or along the side in every race.

A special congratulations to Tessa Hansen for setting a new team record while earning the gold medal in the 10-Under Girls 50-meter Breast.  Tessa's 38.73 clocking broke the record that was set in 2009.

Every swimmer contributed to the scoring in the meet, and those results are shown below.  Most swimmers had multiple personal records, but these 4 swimmers did it every time they hit the water:  Charlie Bishop, Ally Gordon, Reese Jankowski, Brook Jimenez and Maeve Parkins.

 

Combined Team Score

5th Place Division 1 – 601 Points

 

Age Group Team Scores

10 & Under Girls – 2nd Place – 243 Points

10 & Under Boys – 5th Place – 120 Points

11-12 Girls – 7th Place – 167 Points

11-12 Boys – 8th Place – 71 Points

 

Individual High Point

10 & Under Girls

Leah Chung – 5th Place Overall – 83 Points

Tessa Hansen – 6th Place Overall – 78 Points

 

10 & Under Boys

Andrei Buznea – 9th Place Overall – 79 Points

 

11-12 Girls

Allison Gordon – 7th Place Overall – 82 Points

 

Individual and Relay Scoring

 

10 & Under Girls

Leah Chung – 50 Free (5th) 100 Free (3rd) 200 Free (5th) 400 Free (2nd) 50 Back (9th) 50 Fly (6th) 200 Free Relay (4th) 200 Medley Relay (3rd)

Tessa Hansen – 50 Free (3rd) 100 Free (6th) 200 Free (7th) 50 Breast (1st) 100 Breast (2nd) 200 Free Relay (4th) 200 Medley Relay (3rd)

Reese Jankowski – 200 Medley Relay 910th) 200 Free Relay (16th)

Brooke Jimenez – 200 Free Relay (4th) 200 Medley Relay (3rd)

Kaylee Kuptz – 200 Medley Relay (3rd) 200 Free Relay (16th)

Maeve Parkins – 50 Breast(13th) 200 Free Relay (16th) 200 Medley Relay (10th)

Juhi Rajesh – 200 Medley Relay (10th) 200 Free Relay (16th)

Eva Schuldt – 200 Free Relay (4th) 200 Medley Relay (10th)

 

10 & Under Boys

Andrei Buznea – 200 Free (8th) 400 Free (4th) 50 Breast (3rd) 100 Breast (5th) 50 Fly (9th) 100 Fly (5th) 200 Free Relay (7th)

Christian Basilotto – 50 Back (7th) 100 Back (12th) 200 Free Relay (7th)

Emmett Brown – 200 Free Relay (7th)

Mason Arndt – 200 Free Relay (7th)

 

11-12 Girls

Charlie Bishop – 50 Fly (14th) 100 Fly (12th) 200 Free Relay (8th) 400 Free Relay (6th) 200 Medley Relay (15th) 400 Medley Relay (11th)

Lily Chung – 200 Fly (9th) 200 Free Relay (8th) 400 Free Relay (6th) 200 Medley Relay (13th) 400 Medley Relay (11th)

Allison Gordon – 50 Free (3rd) 100 Free (4th) 400 Free (13th) 50 Back (4th) 100 Back (3rd) 50 Fly (3rd) 200 Free Relay (8th) 400 Free Relay (6th) 200 Medley Relay (13th) 400 Medley Relay (11th)

Sophie Schneider - 200 Free Relay (8th) 400 Free Relay (6th) 200 Medley Relay (13th) 400 Medley Relay (11th)

 

11-12 Boys

David Wessel – 50 Back (12th) 100 Back (8th) 200 Back (6th) 200 Free Relay (11th) 400 Free relay (9th) 400 Medley Relay (11th)

Cyrus Gibes-Pearl - 200 Free Relay (11th) 400 Medley Relay (11th)

Mason Baumann - 200 Free Relay (11th) 400 Free relay (9th400 Medley Relay (11th)

Rohan Rajesh - 200 Free Relay (11th)

Grant Schroeder - 400 Free relay (9th)

Aiden Gundrum - 400 Free relay (9th) 400 Medley Relay (11th)