Background-image
Partners
LEAP2
Midwestern
USA+Swimming
Central+Zone
TeamUnify
Hy-Tek+Sports+Software
USA+Swimming+Foundation
Safe+Sport
MW 2020-2021 Award Recipients

Midwestern Awards – 2020-2021

Coach Awards:
Coach of the Year: Julie Barr
Age Group Coach of the Year: Liz Butler
Zone Head Coach 2021: Eric Samson
 

Midwestern Top 8 – Listed on the MW Website

Top 3 - Midwestern IMX Awards – 2020-2021
Short Course 2020-2021

Girls

 

 

 

9 & U

Aria Freeman

Kruz Bossert

Geetika Swarna

10

Nola Rubel

Evelyn Klappenback

Jessica Fan

11

Greta Olberding

Jacqueline Miner

Natalie Freeman

12

Mallory Ferguson

Olivia Ten Napel

Addison Oelke

13

Easton Glandt

Piper Hagen

Addison Oelke

14

Parker Schmieding

Cora Dietrich

Makenzie Peter

15

Hannah Ferguson

Mackenzie Thacker

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

Boys

 

 

 

9 & U

 

 

 

10

Ian Ten Napel

Zachary Decker

Micah Pfeil

11

Carson Hoak

Elliot Vech

Landen Cadwell

12

Vincent Maxwell

George Collier

Elliot Vech

13

Jadeon Carter

Reid Frederick

Mason Kassebaum

14

Kennen Dean

Jadeon Carter

Evan Niemeyer

15

Kalvin Hahn

Juhith Swarna

 

16

Jack Ellison

 

 

17

Austin Smith

Caiden Williams

 

18

Austin Smith

 

 

Long Course 2020-2021

Girls

 

 

 

9 & &

Kate Hansen

Charlotte Kinsel

Aria Freeman

10

Evelyn Klappenback

Nola Rubel

Alice Ogura

11

Leah Inman

Alice Ogura

Jessica Fan

12

Mallory Ferguson

Berkley Gemar

Greta Olberding

13

Piper Hagen

Madelaine Lucas

Abigail Moorehead

14

Parker Schmieding

Cora Dietrich

Elaina Kratky

15

Elsie Maxwell

Hannah Ferguson

Lilly Brennan

16

Calysta Gemar

Mackenzie Thacker

 

17

Erica Olsen

 

 

18

 

 

 

Boys

 

 

 

9 & &

Ari Luthra

Aryav Gupta

Dean Rasmussen

10

Jackson Lucas

Kemper Hoesing

 

11

Grand Hultgren

Caleb Herrick

Jack Olsen

12

Braxton Funn

Owen Lewis

Trevor Kahny

13

Vincent Maxwell

 

 

14

Evan Niemeyer

 

 

15

Harrison Frye

Jackson Brandenburg

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

 

Midwestern Record Breakers – 2020-2021
Short Course 2020-2021

15-16

Nate Germonprez

200 Free

ISWM

 

15-16

Nate Germonprez

100 Back

UN

 

15-16

Nate Germonprez

200 Back

UN

 

15-16

Nate Germonprez

100 Fly

UN

 

15-16/SR

Nate Germonprez

200 IM

UN

 

17-18

Luke Barr

100 Free

UN

 

17-18

Luke Barr

100 Back

ISWM

 

17-18/SR

Luke Barr

100 Breast

UN

 

17-18/SR

Luke Barr

200 Breast

UN

 

17-18

Mateo Miceli

100 Fly

UN

 

17-18/SR

Mateo Miceli

200 Fly

UN

 

SR

ISWM

200 Free Relay

ISWM

Kael Mlinek, Nate Germonprez, Colin Davis, Luke Barr

SR

ISWM

200 Med Relay

ISWM

Nate Germonprez, Kael Mlinek, Mateo Miceli, Luke Barr

SR

ISWM

400 Med Relay

ISWM

Luke Barr, Kael Mlinek, Mateo Miceli, Nate Germonprez

Long Course 2020-2021

8 & U

Charlotte Kinsel

50 Back

ACE

 

17-18

JoJo Randby

50 Free

GOAL

 

17-18/SR

GOAL

200 Med Relay

GOAL

Hannah Hailu, JoJo Randby, Rylee Trojan, Logan Kuehne

SR

Mykenzie Leehy

100 Free

ISWM

 

SR

Autumn Haebig

100 Back

HUSK

 

11-12

Isaiah Wirth

100 Fly

NA

 

15-16

Nate Germonprez

100 Free

ISWM

 

15-16

Nate Germonprez

200 Free

ISWM

 

15-16

Nate Germonprez

200 Back

ISWM

 

15-16

Nate Germonprez

100 Fly

ISWM

 

15-16/SR

Nate Germonprez

200 IM

ISWM

 

15-16

Kalvin Hahn

200 Breast

GOAL

 

15-16

GOAL

200 Free Relay

GOAL

John Watson, Jaden Pospishil, Drayton Beber, Kalvin Hahn

15-16

GOAL

200 Med Relay

GOAL

John Watson, Kalvin Hahn, Jaden Pospishil, Drayton Beber

17-18

Luke Barr

50 Free

UN

 

17-18

Luke Barr

100 Breast

ISWM

 

17-18

Tommy Palmer

100 Free

LSS

 

17-18

Mateo Miceli

100 Badk

ISWM

 

17-18

Mateo Miceli

200 Fly

ISWM

 

SR

Jacob Molacek

100 Back

GOAL

 

 

Midwestern Swimming Academic Awards – 2020-2021

The following swimmers have applied for and been selected to the 2020-2021 Midwestern Academic Team. Athletes have completed 9th, 10th, 11th or 12th grade and achieved at least a 3.5 GPA in academic subjects with no grade lower than a B-. First team members have achieved at least a 3.75 GPA and at least one Winter Junior National time during the competition period (September 1, 2020 – August 31, 2021). Second team members have achieved at least a 3.5 GPA with one AAA time during the competition period.

Student Athlete of the Year:

MW 1st Team

MW 2nd Team

Lucia Krings

Drayton Beber

Jonathon Galles

Ian Paup

Ryan Mayo

Samuel Becker

Kalvin Hahn

Jaden Pospishil

Jocelyn Randby

Will Clark

Jacob Horner

Avery Ryder

John Watson

Luke Dankert

Karsen Jesse

Shriya Samanta

 

Olivia Dendinger

Aidin Kolb

Hudson Vonk

 

Elizabeth Ford

Maddie McLeay

Eli Vyhlidal

 

Blake Forsberg

Lia Murray

Gregory Wehbe

 

Harrison Fry

Thomas Nissen

 

 

USA Swimming Scholastic All America Team 2020-2021 - Midwestern

The following Midwestern swimmers have been selected to the 2020-2021 Scholastic All America Team for USA Swimming.
These swimmers all have made the required time standard (2019 Winter Junior).

Congratulations to MW’s USA Swimming Scholastic All America Team!

Athlete

Club

#Yrs SAA

Luke Barr

iNspire Swim Team

4

Colin Davis

iNspire Swim Team

1

Nathaniel Germonprez

iNspire Swim Team

2

Kalvin Hahn

Greater Omaha Aquatics

1

Lucia Krings

Aquatic Club of Elkhorn

1

Ryan Mayo

Aquatic Club of Elkhorn

1

Jocelyn Randby

Greater Omaha Aquatics

4

Kohen Rankin

Sioux Center Seahawks

1

John Watson

Greater Omaha Aquatics

1

 

 

 

USA Swimming Top 10 Awards – 2020-2021

Short Course 2020-2021

Place

Age

Event

Swimmer – Club

6th

15

200 Breaststroke

Kalvin Hahn-GOAL

2nd

16

200 Freestyle

Nathaniel Germonprez-ISWM

6th

16

100 Backstroke

Nathaniel Germonprez-UN

7th

16

200 Backstroke

Nathaniel Germonprez-UN

6th

16

100 Breaststroke

Nathaniel Germonprez-UN

7th

16

100 Breaststroke

Kael Mlinek-UN

6th

16

100 Butterfly

Nathaniel Germonprez-UN

2nd

16

200 Ind Medley

Nathaniel Germonprez-UN

5th

17

50 Freestyle

Luke Barr-UN

8th

17

100 Freestyle

Luke Barr-UN

1st

17

100 Backstroke

Luke Barr-ISWM

1st

17

100 Breaststroke

Luke Barr-UN

2nd

17

200 Breaststroke

Luke Barr-UN

2nd

17

200 Ind Medley

Luke Barr-UN

10th

18

1000 Freestyle

Sydney Cole-UN

8th

18

200 Butterfly

Mateo Miceli-UN

Long Course 2020-2021

Place

Age

Event

Swimmer – Club

3rd

17-18

200 Medley Relay

GOAL-Hannah Hailu, Jocelyn Randby, Rylee Trojan, Logan Kuehne

5th

15

200 Breaststroke

Kalvin Hahn-GOAL

5th

16

50 Freestyle

Nate Germonprez-ISWM

3rd

16

100 Freestyle

Nate Germonprez-ISWM

4th

16

100 Backstroke

Nate Germonprez-ISWM

6th

16

100 Breaststroke

Nate Germonprez-ISWM

1st

16

200 Ind Medley

Nate Germonprez-ISWM

4th

15-16

200 Medley Relay

GOAL-John Watson, Kalvin Hahn, Jaden Pospishil, Drayton Beber

8th

17

50 Freestyle

Luke Barr-ISWM

9th

17

50 Freestyle

Tommy Palmer-LSS

10th

17

100 Freestyle

Tommy Palmer-LSS

2nd

17

100 Breaststroke

Luke Barr-ISWM

8th

18

100 Backstroke

Mateo Miceli-ISWM

9th

18

100 Backstroke

Luke Barr-ISWM

5th

18

200 Backstroke

Mateo Miceli-ISWM

10th

18

100 Breaststroke

Luke Barr-ISWM

 

Swimmer of the Year Awards – 2020-2021

2020-2021 Short Course

10 & U Girls -

Nola A Rubel

Siouxland Sharks

10 & U Boys -

Ian J Ten Napel

Sioux Center Seahawks

11-12 Girls -

Mallory A Ferguson

Aquatic Club of Elkhorn

11-12 Boys -

Maxwell J Aesoph

Siouxland Sharks

13-14 Girls -

Easton G Glandt

Aquatic Club of Elkhorn

13-14 Boys -

Kellen R Dean

Sioux Center Seahawks

15-16 Girls

Hannah A Hailu

Greater Omaha Aquatics

15-16 Boys

Nathaniel J Germonprez

iNspire Swim Team

17-18 Girls

Jocelyn M Randby

Greater Omaha Aquatics

17-18 Boys -

Luke D Barr

iNspire Swim Team

 

 

 

2020-2021 Long Course

10 & U Girls -

Nola A Rubel

Siouxland Sharks

10 & U Boys -

Alexander C Jones

Swim Omaha

11-12 Girls -

Mallory A Ferguson

Aquatic Club of Elkhorn

11-12 Boys -

Isaiah R Wirth

Nebraska Aquatics

13-14 Girls -

Easton G Glandt

Aquatic Club of Elkhorn

13-14 Boys -

Jadeon T Carter

Lincoln Select Swimming

15-16 Girls -

Natalya A Woods

Lincoln Select Swimming

15-16 Boys -

Nathaniel J Germonprez

iNspire Swim Team

17-18 Girls -

Jocelyn M Randby

Greater Omaha Aquatics

17-18 Boys -

Luke D Barr

iNspire Swim Team