Background-image
Quick Links
A3
Amazon+Smiles
Lake+Country+Community+Learn+To+Swim
Wisconsin+Swimming
USA+Swimming
Virtual+Club+Championship
USA+Swimming+-+Safe+Sport
IMX+Rankings
Scrip+Fundraiser
Swimming+World+Magazine
Swim+Outlet
Phoenix 12-Unders Swim Hot at State Meet

Congratulations to all members of the 2021 12-Under Single Age Sprint State Meet Team last weekend.  Thirty-four young Phoenix swimmers participated in the meet.  It was a spirited group who showed awesome team spirit and effort in each race.  They accumulated 97 best times scoring 817.5 points and finishing 7th in Division 1.  Below are the top point scorers and a list of all swimmers who scored points in the meet.

Individual High Point (Top Ten Finisher)

Lily Schuldt – 4th Place, 8 & Under Girls – 71 Points

Brady Neuman – 4th Place, 8 & Under Boys – 89 Points

Tessa Hansen – 8th Place, 11-Year-Old Girls – 69 Points

 

Top 16 Finishes

GIRLS

8 & Under

Lily Schuldt – 5th Place (25 Free), 4th Place (50 Free), 6th Place (25 Back), 5th Place (25 Fly), 4th Place (100 IM), 8th Place (100 Free Relay), 6th Place (100 Medley Relay)

Heidi Brown – 11th Place (25 Free), 16th Place (25 Back), 13th Place (25 Fly), 8th Place (100 Free Relay), 6th Place (100 Medley Relay)

McKinley Anderson – 12th Place (25 Free), 8th Place (50 Free), 15th Place (25 Back), 9th Place (25 Fly), 8th Place (100 Free Relay), 6th Place (100 Medley Relay)

Reagan Halfen – 16th Place (25 Free), 8th Place (25 Breast), 7th Place (100 IM), 8th Place (100 Free Relay), 6th Place (100 Medley Relay)

Olivia Hess – 12th Place (50 Free), 10th Place (25 Back), 15th Place (25 Fly), 8th Place (100 Free Relay), 6th Place (100 Medley Relay)

10 Year Olds

Reese Jankowski – 13th Place (100 Back), 16th Place (100 Breast), 15th Place (100 IM)

Kaylee Kuptz – 14th Place (100 Fly)

11 Year Olds

Leah Chung – 7th Place (50 Free), 8th Place (100 Free), 14th Place (50 Back), 9th Place (100 Back), 15th Place (50 Fly), 8th Place (100 IM), 10th Place (200 Free Relay), 6th Place (200 Medley Relay)

Tessa Hansen – 8th Place (50 Free), 1st Place (50 Breast), 1st Place (100 Breast), 10th Place (100 IM), 7th Place (200 IM), 10th Place (200 Free Relay), 6th Place (200 Medley Relay)

Sophie Schneider – 9th Place (50 Back), 13th Place (100 Back), 10th Place (200 Free Relay), 6th Place (200 Medley Relay)

Livvy Bonney – 14th Place (50 Breast), 15th Place (100 Breast)

Lorraine Yan – 10th Place (200 Free Relay)

12 Year Olds

Charlie Bishop – 14th Place (50 Free), 4th Place (50 Fly), 3rd Place (100 Fly), 6th Place (200 Medley Relay)

 

BOYS

8 & Under

Brady Neuman – 4th Place (25 Free), 4th Place (50 Free), 4th Place (25 Back), 3rd Place (25 Breast), 5th Place (25 Fly), 5th Place (100 IM), 4th Place (100 Free Relay), 3rd Place (100 Medley Relay)

Bentley Gundrum – 12th Place (25 Free), 16th Place (50 Free),  11th Place (25 Back), 13th Place (25 Fly), 4th Place (100 Medley Relay)

Dain Parkins – 16th Place (25 Free), 4th Place (25 Breast), 3rd Place (100 Medley Relay)

9 Year Olds

Max Wang – 15th Place (50 Free), 11th Place (50 Back), 8th Place (100 Back), 10th Place (50 Breast), 14th Place (50 Fly), 4th Place (100 Free Relay), 3rd Place (100 Medley Relay)

Emmett Brown – 15th Place (100 Free), 7th Place (100 Back), 4th Place (100 Free Relay), 3rd Place (100 Medley Relay)

11 Year Olds

Enzo Martino – 8th Place (50 Free), 11th Place (50 Back), 14th Place (100 Back), 16th Place (50 Fly), 8th Place (200 Free Relay), 13th Place (200 Medley Relay)

Andrei Buznea – 9th Place (50 Breast), 7th Place (100 Breast),12th Place (50 Fly), 10th Place (100 Fly), 9th Place (200 IM), 15th Place (200 Free Relay), 8th Place (200 Medley Relay)

Christian Basilotto – 14th Place (100 Free), 15th Place (200 Free Relay), 13th Place (200 Medley Relay)

Liam Johnston – 15th Place (200 Free Relay), 13th Place (200 Medley Relay)

 

12 Year Olds

David Wessel – 10th Place (50 Free), 9th Place (100 Free), 4th Place (50 Back), 4th Place (100 Back), 10th Place (100 IM), 8th Place (200 Free Relay), 8th Place (200 Medley Relay)

Aiden Gundrum – 8th Place (200 Free Relay), 13th Place (200 Medley Relay)

Mason Bauman – 8th Place (200 Free Relay), 8th Place (200 Medley Relay)

Rohan Rajesh – 15th Place (200 Free Relay), 13th Place (200 Medley Relay)

 

In addition to the top 16 finishers, these swimmers qualified and participated in the meet and contributed to the amazing best time percentage: Marin Bonney, Brooke Jimenez, Katelyn Kiefer, Sophie Kluck, Stella Kluck, Maeve Parkins, Emily Lasnoski, Reese Leider.