Background-image
Quick Links
A3
Amazon+Smiles
Lake+Country+Community+Learn+To+Swim
Wisconsin+Swimming
USA+Swimming
Virtual+Club+Championship
USA+Swimming+-+Safe+Sport
IMX+Rankings
Scrip+Fundraiser
Swimming+World+Magazine
Swim+Outlet
LAKE 12-UNDER STATE RESULTS

 

12-Under State Meet

Congratulations to the 23 swimmers who made up our 2022 12-Under State Championship Team.  The kids did a great job of swimming throughout the weekend amassing 65 best times.  They also did an excellent job of supporting their teammates with cheering and high fives.  Charlie Bishop was our top finisher with a state championship in the 100-yard butterfly.  Also earning multiple trips to the awards podium were Dave Wessel, Tessa Hansen and Leah Chung.  Results are shown below:

Team Results

Combined Team – 7th Place

10 & Under Girls – 13th Place

10 & Under Boys – 16th Place

11-12 Girls – 9th Place

11-12 Boys – 9th Place

 

10 & Under Girls – Top 16 Finishers

Maeve Parkins – 50 Breast (13th Place), 100 Breast (16th Place), 200 Medley Relay (8th Place)

Reese Leider – 100 Breast (13th Place), 200 Free Relay (6th Place)

Reese Jankowski – 200 IM (11th Place), 200 Free Relay (6th Place), 200 Medley Relay (8th Place)

Kaylee Kuptz – 200 Free Relay (6th Place), 200 Medley Relay (8th Place)

Annie Remus -200 Free Relay (6th Place), 200 Medley Relay (8th Place)

Also competing in the 10-Under girls age group was Kaitlyn Revelle

 

10 & Under Boys – Top 16 Finishers

Brady Neuman – 50 Free (16th Place), 200 Free Relay (5th Place), 200 Medley Relay (6th Place)

Emmett Brown – 100 Back (15th Place), 200 Free Relay (5th Place), 200 Medley Relay (6th Place)

Max Wang – 200 Free Relay (5th Place), 200 Medley Relay (6th Place)

Derek Lui – 200 Free Relay (5th Place)

Dain Parkins – 200 Medley Relay (6th Place)

 

11-12 Girls – Top 16 Finishers

Leah Chung – 500 Free (8th Place), 200 Free Relay (7th Place). 400 Free Relay (11th Place), 200 Medley Relay (6th Place), 400 Medley Relay (6th Place)

Tessa Hansen – 50 Breast (6th Place), 100 Breast (4th Place). 200 Breast (4th Place), 400 IM (13th Place), 200 Free Relay (7th Place), 400 Free Relay (11th Place), 200 Medley Relay (6th Place), 400 Medley Relay (6th Place)

Charlie Bishop – 50 Fly (4th Place), 100 Fly (1st Place), 200 Fly (3rd Place), 200 Free Relay (7th Place), 400 Free Relay (11th Place), 200 Medley Relay (6th Place), 400 Medley Relay (6th Place)

Sophie Schneider – 200 Free Relay (7th Place), 400 Free Relay (11th Place), 200 Medley Relay (6th Place), 400 Medley Relay (6th Place)

Also competing in the 11-12 girls age group were Lorraine Yan, Marin Bonney, Olivia Bonney.

 

11-12 Boys – Top 16 Finishers

David Wessel – 50 Free (7th Place), 100 Free (11th Place), 50 Back (4th Place), 100 Back (4th Place), 200 Back (7th Place), 100 IM (8th Place), 200 Free Relay (7th Place), 400 Free Relay (9th Place), 200 Medley Relay (10th Place), 400 Medley Relay (9th Place)

Mason Bauman – 200 Free (14th Place), 200 Free Relay (7th Place), 400 Free Relay (9th Place), 200 Medley Relay (10th Place), 400 Medley Relay (9th Place)

Andrei Buznea – 200 Fly (12th Place), 400 IM (14th Place), 200 Medley Relay (10th Place), 400 Medley Relay (9th Place)

Aiden Gundrum – 200 Fly (15th Place), 400 IM (12th Place), 200 Free Relay (7th Place). 400 Free Relay ( 9th Place), 200 Medley Relay (10th Place), 400 Medley Relay ( 9th Place)

Enzo Martino – 200 Free Relay (7th Place), 400 Free Relay (9th Place)

 

***If someone is missed from this list, please let us know***