Background-image
Quick Links
A3
Amazon+Smiles
Lake+Country+Community+Learn+To+Swim
Wisconsin+Swimming
USA+Swimming
Virtual+Club+Championship
USA+Swimming+-+Safe+Sport
IMX+Rankings
Scrip+Fundraiser
Swimming+World+Magazine
Swim+Outlet
12 & Under LC State Meet Results

12 & UNDER STATE MEET WRAP UP – LONG COURSE 2022

Lake Country Phoenix did a great job at the 12 & Under State Championship Meet at WSAC.  The Phoenix had a team goal of 66 total Best Times and beat that goal by 3 with a total of 69 Best Times. Way to go swimmers!  Phoenix swimmers also did a great job cheering on their teammates for every race.  It was great to see Lake swimmers down the sides of the pool and at the ends of the lanes supporting their team.   We were a great TEAM, but we also had some great individual achievements as well.  Here are some of the individual achievements from the Phoenix swimmers.

Top 16 High Point (Total Points)

10 & Under Girls

Reese Jankowski – 12th Place (50.50 Points)

11-12 Girls

Tessa Hansen – 15th Place (67 Points)

 

11-12 Girls Top 16 Finishers (Relay & Individual)

Tessa Hansen – 200 Free Relay (7th), 200 Breast (3rd), 200 IM (14th), 400 Medley Relay (7th), 400 IM (5th), 50 Breast (2nd), 200 Medley Relay (9th), 400 Free Relay (10th)

Sophie Schneider – 200 Free Relay (7th), 400 Medley Relay (7th), 200 Medley Relay (9th), 400 Free Relay (10th)

Leah Chung – 200 Free Relay (7th), 100 Back (16th), 50 Free (16th), 400 Medley Relay (7th)

Lorraine Yan – 200 Free Relay (7th), 200 Medley Relay (7th)

Zoe Decker – 200 Medley Relay (9th), 400 Free Relay (10th)

Livvy Bonney – 400 Medley Relay (7th)

Marin Bonney – 400 Free Relay (10th)

11-12 Boys Top 16 Finishers

Andrei Buznea – 200 Free Relay (10th), 200 Fly (4th), 400 Medley Relay (8th), 50 Breast (13th), 200 Medley Relay (7th), 100 Breast (13th), 400 IM (10th)

Aiden Gundrum – 200 Free Relay (10th), 100 Back (15th), 400 Free (11th), 400 Medley Relay (8th), 200 Medley Relay (7th), 200 Back (10th)

Enzo Martino – 200 Free Relay (10th), 400 Medley Relay (8th), 50 Back (12th), 200 Medley Relay (7th)

Christian Basilotto – 200 Free Relay (10th), 400 Medley Relay (8th), 200 Medley Relay (7th)

10 & Under Girls Top 16 Finishers

Reese Jankowski – 200 Medley Relay (5th), 100 Back (13th), 50 Fly (3rd), 200 IM (6th), 200 Free Relay (3rd), 100 Fly (9th), 100 Breast (9th)

Annie Remus – 200 Medley Relay (5th), 50 Breast (16th), 100 Free (10th), 200 Free Relay (3rd), 50 Free (9th)

Kaylee Kuptz – 200 Medley Relay (5th), 50 Fly (15th), 200 Free Relay (3rd), 200 Free (14th)

Grayson Schindhelm – 200 Medley Relay (5th), 200 Free Relay (3rd)

10 & Under Boys Top 16 Finishers

Brady Neuman – 200 Medley Relay (4th), 100 Back (9th), 50 Breast (10th), 200 Free Relay (3rd), 50 Free (12th), 50 Back (14th)

Max Wang – 200 Medley Relay (4th), 100 Back (15th), 200 Free Relay (3rd)

Emmett Brown – 200 Medley Relay (4th), 200 Free Relay (3rd)

Derek Liu – 200 Medley Relay (4th), 200 Free Relay (3rd)

 

State Team Members Best Time Totals (Includes Relay Lead Off Splits)

McKinley Anderson – 3 of 4

Marin Bonney – 3 of 6

Livvy Bonney – 2 of 4

Emmett Brown – 2 of 4

Andrei Buznea – 4 of 6

Leah Chung – 1 of 4

Lilly Cramer – 4 of 4

Zoe Decker – 3 of 4

Aiden Gundrum – 4 of 5

Tessa Hansen – 4 of 6

Reese Jankowski – 4 of 6

Stella Kluck – 4 of 4

Kaylee Kuptz – 3 of 6

Mila Martino – 3 of 3

Enzo Martino – 2 of 5

Brady Neuman – 6 of 6

Annie Remus – 3 of 5

Grayson Schindhelm – 3 of 4

Sophie Schneider – 4 of 7

Lily Schuldt – 1 of 4

Max Wang – 3 of 4

Lorraine Yan – 3 of 5