Background-image
Manta Ray Partners
Cincinnati+Pool+Management
Vern+Gambetta
FRESH+COAT
Swimming+World+Magazine
Mason+Rec+Rays
Swimmeet.com
US+MASTERS+SWIMMING
MANTA RAYS WIN LONG COURSE JO'S FOR FIRST TIME

 CLICK HERE FOR PDF VERSION WITH PICTURES

CITY OF MASON MANTA RAYS MAKE HISTORY AGAIN!

For the first time ever, the City of Mason Manta Rays have won Summer JO’s! 

That is back-to-back JO wins for the competition year 2021-2022!

CHECK OUT THESE MEET HIGHLIGHTS!

  • We had 91 athletes participating in 447 individual events and qualified 43 relay teams. 
  • The Manta Rays scored at total of 2658 points, 600 points over the 2nd place team.  
  • The 13-14 Manta Ray men and women and 9-10 boys all won age group team high point.
  • Special congratulations to those acquiring cuts to future meets.  Great job to all Manta Rays!

New Team Records:

  • 13-14 Boys A 200 FREE RELAY 1:41.85: Brady Campbell, Ethan Tu, Arjun Velayutham, Colling Preissler
  • 13-14 Boys A 400 FREE RELAY 3:46.87: Brady Campbell, Ethan Tu, Arjun Velayutham, Collin Preissler

Manta Rays placing in the top 3 in the following Relays!

 

Free Relays:

  • 1st Place 13-14 Girls 800 A Free Relay: Grier Gordon, Dana Fairbanks, Melia Eckman, Bella Teply
  • 2nd Place 13-14 Boys 800 A Free Relay: Ethan Tu, Logan McDonald, Arjun Velayutham, Brady Campbell
  • 3rd Place 13-14 Boys 800 B Free Relay: Jonathan Naylor, Collin Preissler, Aidan Fuller, Parker Ruess
  • 1st Place 13-14 Girls 400 A Free Relay: Grier Gordon, Mela Eckman, Dana Fairbanks, Bella Teply
  • 1st Place 13-14 Boys 400 A Free Relay: Brady Campbell, Ethan Tu, Arjun Velayutham, Collin Preissler
  • 2nd Place 13-14 Girls 200 A Free Relay: Grier Gordon, Bella Teply, Dana Fairbanks, Melia Eckman
  • 1st Place 13-14 Boys 200 A Free Relay: Brady Campbell, Ethan Tu, Arjun Velayutham, Colling Preissler
  • 3rd Place 11-12 Girls 200 A Free Relay: Posey Sollmann, Elizabeth Preissler, Sarah Li, Serena Tu
  • 2nd Place 10&U Boys 200 A Free Relay: Cooper Zhong, Andrew Zhang, Eric Yang, Ethan Xie

 

Medley Relays:

  • 3rd Place 13-14 Girls A 400 Medley Relay: Dana Fairbanks, Avery Clayton, Grier Gordon, Bella Teply
  • 3rd Place 13-14 Boys A 400 Medley Relay: Arjun Velayutham, Matt Xie, Collin Preissler, Brady Campbell
  • 2nd Place 13-14 Girls A 200 Medley Relay: Dana Fairbanks, Avery Clayton, Grier Gordon, Mela Eckman
  • 1st Place 13-14 Boys A 200 Medley Relay: Arjun Velayutham, Ethan Tu, Collin Preissler, Brady Campbell
  • 2nd Place 10&U Boys A 200 Medley Relay: Ethan Xie, Cooper Zhong, Andrew Zhang, Eric Yang

 

 

 

13-14 Top 8 Individual Finishers

  • Zaid Al Sarraj: 1st 400 Free, 2nd 200 Free, 3rd 100 Free, 5th 50 Free, 6th 100 Back, 7th 200 IM, 8th 100 Fly
  • Bailey Bacher: 7th 200 Breast
  • Brady Campbell:  4th 50 Free, 6th 100 Free
  • Tori Carmosino: 6th 1500 Free,
  • Melia Eckman: 4th 100 Free, 5th 50 Free,
  • Dana Fairbanks: 2nd 200 Back, 3rd 200 Free, 3rd 400 Free, 4th 100 Back, 5th 200 IM
  • Text Box: Grier Gordon: 2nd 100 Free, 3rd 50 Free, 4th 100 Fly, 7th 100 Back
  • Riley Kleinfelder:  8th 200 Breast
  • Sophia Molina: 7th 100 Free
  • Jonathan Naylor: 7th 200 Free
  • Vivian Niu: 7th 200 Back
  • Collin Preissler: 2nd 200 Fly, 3rd 100 Fly, 3rd 200 Breast, 4th 200 IM,
  • Parker Ruess: 6th 1500 Free, 8th 400 Free
  • Bella Teply: 4th 200 Free, 4th 400 Free
  • Ethan Tu: 4th 400 Free, 5th 100 Breast, 5th 200 IM, 6th 200 Breast
  • Gokul Vamadeva 7th 100 Breast
  • Arjun Velayutham: 6th 100 Back, 7th 100 Free
  • Matt Xie: 4th 100 Breast

11-12 Top 8 Individual Finishers:

  • Zach Beyer: 4th 50 Breast, 6th 100 Breast
  • Dylan Fairbanks: 6th 200 Back
  • Sarah Li: 8th 50 Back
  • Ellie Preisser:  2nd 200 Back, 4th 400 Free, 8th 200 IM,
  • Caleb Tan 5th 400 IM
  • Gabe Trujillo: 3rd 100 Fly, 4th 50 Fly, 4th 50 Free, 5th 200 Back, 6th 100 Free, 6th 200 Free
  • Tommy Wang: 7th 100 Breast,
  • Jake Xu: 7th 100 Fly

10& Under Top 8 Individual Finishers:

  • Claire Liu: 3rd 50 Fly, 3rd 50 Free, 4th 100 Free, 5th 200 Free, 5th 50 Back
  • Ethan Xie: 2nd 50 Fly, 3rd 50 Breast, 5th 200 IM, 5th 100 Breast, 7th 100 Fly
  • Andrew Zhang: 3rd 100 Breast, 3rd 200 IM, 3rd 50 Fly, 3rd 50 Free, 3rd 100 Fly, 7th 50 Breast, 8th 50 Back
  • Cooper Zhong: 1st 50 Breast, 1st 100 Breast, 2nd 200 IM, 2nd 200 Free, 7th 100 Back