Background-image
Sponsors
Partners
Speedo
Lawrence+Swim+School%2C+LLC
Missouri+Valley+Swimming
Holiday+Inn+Holidome+Lawrence
USA+Swimming
Central+Zone
Surgical+Clinic+of+Ottawa
La+Parilla
AAAA+Senior+Circuit
Henry+T%27s
Championship Season Recap

District Champs

The District Championship meet is a great place for our swimmers to learn what prelims/finals competitions are all about.  We had a blast coaching this meet and our swimmers brought the energy.  Here's how we swam:

 

Top 8 Swimmers

Chad Anderson

Ella Blake

Ian Blake

Ben Catterton

Cadence Cheng

Ryan Christian

Max Cowardin

Summer Dietz

Megan Drumm

Aidyn Guy

Jacob Heinz

Giovanni Lule-Paredez

Larson Marcellino

Tess Nichols

Rebecca Pickert

Teagan Roberts

Karsyn Robertson

Iris Sherron

Ashlyn Tell

Jack Tell

Jillian Wilson

 

Automatic LSC Championship Qualifiers – Top 2 at the meet

Chad Anderson

Ella Blake

Cadence Cheng

Ryan Christian

Max Cowardin

Summer Dietz

Megan Drumm

Giuliano Lule-Paredez

Iris Sherron

Ashlyn Tell

 

LSC Championships

Our team took 7th place at LSC Championships this past weekend!  There were 35 scoring teams at the meet.  What a great showing from all of our swimmers. It was great to see so many new participants contributing to our team success!  Here's how we swam:

 

High Point Winners

Ainsley Krug – 2nd place (15-Over)

Emily Guo – 3rd place (15-Over)

 

Individual Event Winners

Claire Campbell – 1650 Freestyle

Kasey Dunn – 1650 Freestyle

Morgan Jones – 1000 Freestyle

Reilley Moore – 100 Butterfly

 

Other Top 8 Finishers

Ella Blake

Grace Caldwell

Ava Cormaney

Maddie Dean

Liza Engelbrecht

Evan Eskilson

Marian Frick

Emily Guo

Stephen Johnson

Ainsley Krug

Payton Krug

Nicholas Stefanov

Jocelyn Wilson

 

New Team Records

Claire Campbell – Open 1650 Freestyle, 17:22.09

Claire Campbell – Open 200 Backstroke, 2:05.25

Reilley Moore – 13-14 200 Butterfly, 2:02.62

Reilley Moore - 13-14 200 IM, 2:03.03

Nicholas Stefanov – 11-12 50 Breaststroke, 32.24