Background-image
Sponsors
Partners
Club+Excellence
Club+Recognition
Elsmore+Swim+Shop+FWST+Online+Store
Speedo
Yoder+%26+Kraus
Shambaugh
Weigand
Custom+Engineering
Carpet+One
Indiana+Physical+Therapy
Linder+Oil
USA+Swimming
Indiana+Swimming
United+States+Masters+Swimming
FORT Wayne Swim Team WINS Indiana Senior State Meet!!

FORT WAYNE SWIM TEAM IS INDIANA SENIOR STATE CHAMPIONS!!!

Our team raced to the Indiana Senior State Meet Championship this past weekend in Indianapolis.   Our Women’s Team won with 670 points, followed by Carmel Swim Club with 499 points and Fishers Area Swim Team with 389 points.   Our Men’s Team won with 896.50 points, followed by Duneland Swim Club with 625.50 points and Northridge Area Swimming with 570.50 points.   FORT won the Combined Team title with 1566.50 points, followed by Duneland with 928.50 points and Northridge with 896.50 points.   These are the FORT swimmers that qualified and swam in this meet:

Logan Baumgardner, Alex Bowers, Avery Brooks, Tim Cater, Alyssa Cyrus, Tristan DeWitt, Delanee Grier, Grace Hanna, Ken Hauter, Natalie Hazelet, Mallory Jackson, Abby Johnston, Jackson Kent, Jordan Keuneke, Marissa Kozel, Gretchen Kraus, Veronica Lantz, Isaac Lemley, Jack McCurdy, Maddy McIntosh, Jake Miller, Anthony Phan, Jordyn Polderman, Jacob Steele, Sydnee Trahin, Mya VanderHagen, Vanessa Venderley, Matt Wollam, Sam Woltman, Laura Wright, Noah Yarian, Natalie Yehle and Abbie Young.   This was a complete TEAM effort, with nearly everyone scoring points, tons of lifetime best times and lots of team unity!   Hear are a few highlights-

Taking 1st places were:  Jacob Steele-100back, Women’s 400Medley Relay-Mallory Jackson/Laura Wright/Abby Johnston/Jordyn Polderman, Women’s 800 Free Relay-Mya VanderHagen/Jordyn Polderman/Abby Johnston/Mallory Jackson, Men’s 200&400 Medley Relays-Jacob Steele/Ken Hauter/Jackson Kent/Jake Miller,  Men’s 200 Free Relay-Jake Mille/Ken Hauter/Tristan DeWitt/Jackson Kent.   Our Men’s 200 Medley Relay broke the Senior State Meet Record and Jacob Steele broke to 100back record leading off the relay!

Taking 2nd places were:  Jackson Kent-100free, Jacob Steele-200back, Noah Yarian-100back, Women’s 400 Free Relay-Abby Johnston/Jordyn Polderman/Abbie Young/Mallory Jackson, Men’s 200 Medley B Relay-Noah Yarian/Jordan Keuneke/Tim Cater/Tristan DeWitt, Men’s 400 Free Relay-Ken Hauter/Jake Mille/Jacob Steele/Jackson Kent.

Taking 3rd places were: Mallory Jackson-100&200Back, Jackson Kent-200IM, Noah Yarian-200Back, Ken Hauter-100breast, Tristan DeWitt-200breast, Women’s 200 Free Relay-Abby Johnston/Jordyn Polderman/Avery Brooks/Mallory Jackson.

Taking 4th places were: Mallory Jackson-200Im&200free, Jackson Kent-100&200fly, Jake Miller-50free, Jacob Steele-200IM, Men’s 800 Free Relay-Jackson Kent/Jack McCurdy/Jacob Steele/Tristan DeWitt, Men's 400 Medley Relay-Noah Yarian/Jordan Keuneke/Tim Cater/Tristan DeWitt.

Swimming to Speedo Sectional Meet qualifying times were: Natalie Hazelet-400IM/100fly, Jordyn Polderman-50fr/100fr/100ba, Abby Johnston-100fr/100ba, Abbie Young-50fr/100fr, Grace Hanna-50fr/100fr, Mya VanderHagen-100fr/100back, Avery Brooks-50fr/100fr, Sydnee Trahin-100ba/200ba, Laura Wright-200br, Veronica Lantz-100fly/200fly, Mallory Jackson-50fr, Jordan Keuenke-200br, Jack McCurdy-500fr/1650fr/200IM, Jake Miller-100fr, Ken Hauter-100fr, Jacob Steele-50fr/100fr, Noah Yarian-50fr, Tim Cater-200IM.

Swimming to USA Swimming Future Meet times were: Jackson Kent-50fr/100fr/100fly/200IM, Tristan DeWitt-400IM/200IM, Jack McCurdy-400IM, Jacob Steele-100fly/200IM, Tim Cater-400IM/200fly, Jake Miller-50fr, Ken Hauter-50fr/200br, Noah Yarian-100fly, Mallory Jackson-100fr/200fr, Mya VanderHagen-200ba/100fly/200fly/200IM, Jordyn Polderman-200IM, Grace Hanna-100ba, Alyssa Cyrus-100ba/200ba, Abby Johnston-50fr/100fly, Abbie Young-100fly/200fly,  Laura Wright-100br, Womens 400 Medley Relay, Mens 400&800 Free Relays.

Swimming to USA Winter Junior National times were:  Mallory Jackson-100ba/200ba, Noah Yarian-100ba/200ba, Ken Hauter-100br, Tristan DeWitt-100br/200br, Jackson Kent-100br/200fly, Jack McCurdy-200br, Men’s 400 Medley Relay, Womens 400&800Free Relays.

Swimming to Winter National times were: Jacob Steele-100ba/200ba.