Background-image
Partners
Speedo
Anderson+McQueen
Total+Team+Wares
OxiClean
813
Sponsors
2017 FHSAA Swimming and Diving State Championships

Florida high school swimming has concluded for 2017 with four championship meets in Stuart, Florida. 

Congratulations to the following SPA athletes who had podium finishes for 2017:

 

Division 1A

 

Lindsey Leadbetter - Northside Christian

                6th, 100 Freestyle, 0:52.02

              12th in the 100 back 58.17 

 

Joseph Brockman - Shorecrest Preparatory

                Member, 400 Freestyle Relay, 8th, 3:15.62

 

Caleb Kravitz - Shorecrest Preparatory

                7th, 200 IM, 1:56.55

                Member, 400 Freestyle Relay, 8th, 3:15.62

 

Misha Muskepo - Shorecrest Preparatory

                Member, 400 Freestyle Relay, 8th, 3:15.62

 

Division 2A

 

Justin Irvin - Lakewood High School

                Member, 200 Medley Relay, 8th, 1:41.87

                Member, 200 Freestyle Relay, 7th, 1:29.43

 

Connell Murch - Lakewood High School

                Member, 200 Medley Relay, 8th, 1:41.87

                Member, 200 Freestyle Relay, 7th, 1:29.43

 

Vanye Ruefle - Lakewood High School

                Member, 200 Medley Relay, 8th, 1:41.87

                Member, 200 Freestyle Relay, 7th, 1:29.43

 

Division 3A

 

Colton Gray - Northeast High School

                2nd, 100 Freestyle, 0:46.36

               14th in 200IM,  2:00.08 

 

 

Ana Forrister - Osceola High School

                Member, 400 Freestyle Relay, 3rd, 3:35.60

                Member, 200 Freestyle Relay, 6th, 1:39.76

 

Natalie Iafe - Osceola High School

                Member, 400 Freestyle Relay, 3rd, 3:35.60

                Member, 200 Freestyle Relay, 6th, 1:39.76

 

Taylor Williams - Osceola High School

                Member, 400 Freestyle Relay, 3rd, 3:35.60

                Member, 200 Freestyle Relay, 6th, 1:39.76

 

Joseph Gonzalez- Osceola High School

                Member, 400 Freestyle Relay, 7th, 3:14.58

 

Tyre Hill - Osceola High School

                Member, 400 Freestyle Relay, 7th, 3:14.58

 

Division 4A

 

Stephanie Hernandez - Palm Harbor University High School

                Member, 200 Medley Relay, 5th, 1:48.73

                Member, 400 Freestyle Relay, 7th, 3:35.69

 

Alexis Hernandez-Flores - Palm Harbor University High School

                6th, 500 Freestyle, 4:59.83

                Member, 400 Freestyle Relay, 7th, 3:35.69

 

Lukas Cote - St. Petersburg High School

                4th, 200 Freestyle, 1:40.97

                6th, 100 Backstroke, 0:51.99

 

Magellan Grant - St. Petersburg High School

                5th, 100 Backstroke, 0:51.87

 

Robert Finke - Countryside High School

                1st, 200 IM, 1:47.41

                1st, 500 Freestyle, 4:18.74

                Member, 400 Freestyle Relay, 5th, 3:08.85