Next Cohort of Provincial Swimmers Qualify at LMR Championships


The Delta Sungod Swim Club achieved a little bit of everything at last weekend’s Lower Mainland Regional Championships.  Six new provincial qualifiers for the club, swimmers achieving 100% personal bests, as well as some top 8 finishes. 

The meet saw 450 swimmers from across the Lower Mainland compete at Watermania pool in Richmond.  DSSC swimmers showcased new and improved skills throughout the weekend in an effort to achieve personal bests and new standards of qualification. 

It was a great meet for Assistant Head Coach Maxime Marechal-McCoy’s swimmers.  His group represents the next group of swimmers to advance to the provincial level. 

“The swimmers put together some great races.  They were thoughtful in their execution and brave in the risks they took to get their times.  It was lots of fun to watch,” says Marechal-McCoy.

The newest group of BC provincial qualifiers are Akashvir Singh Banghu (14) and Aurora Zheng (16) who achieved their Tier II qualifying times, while Michael Yang (12), Marcus Hugo Viloria (11), Kirra Trites (11), Chloe Merideth-Jensen (12) and Kayah Apanowicz (11) achieved their Tier I times.  Tier I championships will be hosted in Penticton, while Tier II championships will be hosted in Kamloops this coming March.

Swimmers achieving 100% personal best times throughout the weekend were: Kayah Apanowicz (11), Lucas Jamias (12), Michael Yang (12) and Aurora Zheng (15).  Each of these swimmers achieved new personal best times in all six of their races throughout the weekend.  DSSC swimmers and coaches are proud of their ability to swim all four competitive strokes and be consistent in their efforts during races.

DSSC Top 8 finishers for the meet were:
Sarveen Sangha (15) bronze 200 back, 4th 100 breast/200 Breast/100 back, 8th 200 free
Marcus Hugo Viloria (11) gold 50 fly/50 back/200 fly/100 breast/200 breast, 5th 50 breast
Angelina Wu (15) 5th 200 back
Michael Yang (12) 7th 100 fly
Aurora Zheng (16) gold 100 free/100 breast, bronze 200 breast/200 free/200 IM, 7th 400 free
Yuvraj Rai (10) bronze 400 Free
Ramneet Sandhu (13) 5th 50 fly/50 breast
Kayah Apanowicz (11) gold 200 fly, silver 400 free/400 IM, bronze 100 free/100 fly, 4th 200 back
Akashvir Singh Banghu (14) bronze 200 back, 4th 200 fly, 7th 100 back
Kyle Chapieski (11) 9th 50 fly
Jada Evans (13) 4th 50 fly, 7th 400 free
Jatinder Grewal (10) silver 100 free/400 free, 6th 200 free

DSSC swimmers are gearing up for their championship season with swimmers attending meets in Penticton, Kamloops, UBC and Victoria in the next 6 weeks. 

For more information on DSSC programs including fees, practice times, expectations and requirements to join visit www.teamsungod.ca or call 604-345-5912.  DSSC has ongoing registration throughout the season so it is never too late to start.  Dragons Learn To Compete groups swim 1x, 2x or 3x per week depending on your schedule.