Partners
CV+HS+Swimming
USC+High+School+Swim+Boosters
B%26R+Pools+%26+Swim+Shop
Sponsors
PEAQ Meet Wrap-up - BRONZE CHAMPS

Fifty eight (58) PEAQ swimmers hit the pool last weekend for the AMS Bronze Short Course Championships at Fox Chapel HS.  PEAQ had over 170 ‘best time’ swims over the 3 day meet, including 51 BB or A time achievements!

Congratulations to all our Bronze Championship Swimmers!

Top 8 finishers over the weekend include
Mela Barnhart (10)  8th 200 IM
Luke Bishop (12) 1st 200 Breast, 200 IM;  2nd 200 Free, 50 Back;  6th  100 Free, 100 IM; 7th 50 Breast
Kaitlyn Connors (12)  1st 100 Back; 200 Breast;  2nd 100 Fly, 400 IM
Josh Grimenstein (11)  6th 100 Fly
Grace Janas (15)  1st 100 Fly; 200 Breast
Fernanda Kile (11)  5th 50 Free; 7th 200 Free
Max Kile (9)  6th 100 Breast; 8th 50 Breast
Faith Kisker (16)  3rd 100 Fly; 3rd 50 Free
Macy Koerner (10)  3rd 100 Fly; 4th 100 Back; 5th 200 Free
Sarina Krishnaswamy (13)  4th 100 Fly, 200 Fly
John McGrail (11)  3rd 50 Free, 100 Free; 4th 200 Free; 5th 100 Back; 6th 50 Back
Mary McGrail (10)  3rd 50 Back; 5th 50 Breast
Colin McKain (10)  1st 100 Free, 50 Back; 7th 50 Breast
Jack Mickle (14)  4th 200 Back; 5th 100 Back
Matt Mickle (10)   2nd 100 Fly;  3rd 50 Fly; 5th 100 Back
Will Perham (14)  1st 500 Free; 4th 400IM; 6th 200 IM; 7th 200 Fly
Abby Poe (10)  2nd 100 Back, 100 Free, 50 Free
Zoe Poe (12)  3rd 50 Back; 4th 100 Free
Pavel Schabanow (11)  1st 200 Fly; 50 Back
Clara Senchyshak (12)  1st 200 IM; 4th 50 Fly; 5th 100 Breast
Lily Stevenson (12)  4th 100 Back
Sidney Stevenson (10)  2nd 100 Breast, 50 Breast
Arjun Suresh (11)  8th 200 Breast
Erik Tagg (14)  1st 400 IM; 4th 100 Back
Ben Todd (10)  6th 200 IM; 8th 200 Free
Logan Todd (14)  4th 200 Free; 6th 100 Breast; 8th 200 Back, 200 Breast
Brayden Wiggers (10)  5th 50 Free; 8th 100 IM
Caden Zhao (8)  4th 50 Breast; 5th 50 Back; 6th 100 Back, 100 IM
Matvey Zoukovski (13)  2nd 200 IM, 3rd 200 Back; 6th 100 Back, 200 Fly; 7th 200 Breast, 100 Fly
 
RELAYS
Female 10 & Under – 200 Free Relay – 2nd place; Abby Poe, Macy Koerner, Mela Barnhart, Mary McGrail
Female 10 & Under – 200 Free Relay – 7nd place; Sidney Stevenson, Claire Clodfelter, Julianna Van Slyke, Janelle King
Female 10 & Under – 200 Medley Relay – 1nd place; Macy Koerner, Sidney Stevenson, Mary McGrail, Abby Poe
Female 11-12 – 200 Medley Relay – 2nd place; Kayla Keegan, Kaitlyn Connors, Fernanda Kile, Lily Stevenson
Female 13 & Over – 200 Free Relay – 3nd place; Faith Kisker, Janhavi Gangisetti, Catalina Marchando, Grace Janas
Female 13 & Over – 200 Free Relay – 6nd place; Sarina Krishnaswamy, Nivedha Suresh, Olivia Plank, Madeline Navarra
Female 13 & Over – 200 Medley Relay – 5nd place; Catalina Marchando, Keira Fortunato, Sarina Krishnaswamy, Nivedha Suresh
Male 10 & Under – 200 Free Relay – 1st place; Matt Mickle, Colin McKain, Brayden Mann, Benjamin Todd
Male 10 & Under – 200 Free Relay – 2st place; Max Kile; Bryan Deep, JD Kile, Caden Zhao
Male 11-12 – 200 Medley Relay – 3rd place; Arjun Suresh, Alexander Todd; Matthew Fibbi; Logan Robitaille
Male 13 & Over – 200 Free Relay – 3rd place; Erik Tagg. Logan Todd, Matvey Zoukovski; Jack Mickle