Background-image
TEAM PARTNERS
A3+Performace
Swim+America
Complete+Office+of+WI
Amazon+Smile
SCRIP
SOSA+%26ASSOCIATES
USA+Swimming+Safe+Sport
USA+Swimming+Tips%2FTraining
Central+Zones
Sponsors
12&U State Day 2

SWAT 12&U’s Day 2 Fireworks

Brown Deer, WI                                                            Saturday, February 24, 2018

  The second day of the 12&U State meet started with the morning 10&U swimmers.  The first race started the fireworks show with the 200 Medley Relay.  Moving up three seeds the 10&U Girls team of Rachel Werth, Lily Jenich, Emmy Meyer and Elena Goodbear took 11th place.  Not to be left out the Boys squad of Brody LePine, Eli Wichman, Nick Orton and Ethan Schutten also moved up and took home the bronze medal.  Our ‘B’ Relay team of Sean Libal, Carter Jewell, Regi Hamilton and Caleb Schutten held seed and took 9th place.  Our 10&U Boys paced the team with five individual podium finishes and another three finishing between 9th and 16th.  The morning girls had two individuals score points between 9th and 16th.

  The afternoon 11-12 session had plenty of fireworks going off and some competitive learning skills were learned.  Perhaps the brightest highlight was the boys 100 Butterfly were four individuals podiumed in the 100 Fly.  The 11-12 Boys Drew Shipley, Mason Bruhn, Ryan Slonac and Caden Stier medaled by earning the bronze 400 Medley Relay.  Another exciting relay swim came from the 11-12 Girls 200 Free Relay Elizabeth Beam, Ella Hrenak, Carley Miller and Hannah Mellock seeded in the penultimate heat and moved up to 5th after winning their heat.  In all the afternoon session hauled in eight individual medals, a relay medal and additional eight individual event ribbons.

  We are poised and looking forward to the final day of the meet on Sunday. 

10&U Swimmers scoring points for the team include:

Elena Goodbear: 100 Free (13th)

Brody LePine: 100 Free (4th) & 100 IM (4th)

Emmy Meyer: 100 Back & 50 Fly (11th)

Nick Orton: 100 Free (16th) & 50 Fly (14th)

Ethan Schutten: 100 Free (9th) & 50 Fly (6th)

Eli Wichman: 50 Breast (7th) & 100 Free (9th)

10&U Swimmers also swimming were Ashlyn Antholine, Gabe Hernandez, Jillian Kneisler and

  Morgan Salbreiter

11-12 Swimmers scoring points for the team include:

Elizabeth Beam: 50 Back (7th)     

Mason Bruhn: 200 Free Relay (4th), 100 Fly (4th) & 1000 Free (3rd)

Macy Jacobson: 200 Free (15th) & 1000 Free (11th)

Hannah Mellock: 200 Free (10th) & 1000 Free (5th)

Carley Miller: 100 Fly (13th) & 50 Back (10th)

Drew Shipley: 100 Fly (6th) & 1000 Free (7th)

Ryan Slonac: 200 Free Relay (4th), 100 Fly (3rd) & 50 Back (9th)

Caden Stier: 200 Free Relay (4th), 200 Free (12th)

Mason Wendt: 200 Free Relay (4th), 100 Fly (7th) & 50 Back (15th)

Also swimming the Saturday session were: Hannah Ernst, Meredith Giese, Melena Glysch, Emily Hauke, Ella Hrenak, Ian Leonard, Kasey Meyer, Ela Sparks and Megan Volkening.   

  The state meet continues with our 10&U swimmers starting out in the morning with an 8:40am start time.  The 11-12 swimmers return to action at 1:30pm.  Follow the meet results on the Meet Mobile app.

  We are very much looking forward to closing out the state championships on Sunday.

GO SWAT!