Helpful Sites
California+Beach+Hut
YMCA+Competitive+Swimming+%26+Diving
Lakeland+Hills+Family+YMCA
Speedo+USA
NJ+Swimming
Swim+Swam
Team+Unify
Sponsors
NJ Y Silvers Recap

On February 16th-18th, 94 of LHY’s team members competed at the NJ YMCA Silver Championships at the Gloucester County Institute of Technology in Sewell, NJ.  We saw 49 swimmers achieve 94 NJ YMCA State qualifying times in addition to 326 best times! 

Meet Records & Event Champions:

  • James Brantner 9/10 Boys 50 Fly 35.33
  • Mitchell Eddeh 15/18 Boys 200 IM 2:02.16
  • Thomas Pownall 11/12 Boys 200 Back 2:28.76
  • Connor Thompson 15/18 Boys 1650 Free 16:55.13
  • Steven Ward 15/18 Boys 500 Free 4:54.47
  • Caroline Weldon 13/14 Girls 100 Back 1:02.16
  • 13/14 Girls 200 Medley Relay of Caroline Weldon, Ella DiScala, Nicole Eisenhauer, and Emma Devine 1:55.01

 

Event champions also included: 

  • Elena Ivosevic 9/10 Girls 50 Back
  • Lianna Pron 9/10 Girls 100 IM
  • Julia Riccio 11/12 Girls 500 Free
  • Caroline Weldon 13/14 Girls 400 IM
  • Nicholas Tecchio 9/10 Boys 50 Back
  • Russell Eddeh 9/10 Boys 100 Back

 

Swimmers that placed in the top 8 in their individual events were:

Lianna Pron, Julia Riccio, Grace Mougalian, Emma Devine, Caroline Weldon, Jackie Ruhnke, Mia Tarantola, James Brantner, Alfie Anderson, Steven Ward, Clayton Bernauer, Luke Leshnower, Haley Grow, Jianna Sartorio, Jake Danish, Gus Hann, Danny Callahan, Preston Smith, Connor Thompson, Charles Taibi, Elena Ivosevic, Samantha Fraser, Ava Chieffo, Ella DiScala, Cathal Hislop, Thomas Pownall, Manny Godoy, Connor Collins, Shayna Wasserman, Maddy Ball, David Xu, Vianna Kopylov, Sarah LeVar, Leah Bauder, Jeffrey Yang, Ethan Posner, Gabriella Gaston, Zoe Davies, Tara Wiarda, Russell Eddeh, Alan Tamarelli, Liam Kelleher, Zach McKatten, Mitchell Eddeh, Stephen Graf, Ellie Dessart, Sofia Harty, Ryan Zhang, Alex Flynn, Jacob Morenos.

 

Relays that placed in the top 3 were:

  • 9/10 Girls 200 Medley of Elena Ivosevic, Lianna Pron, Vianna Kopylov, and Haley Grow placed 2nd.
  • 11/12 Girls 200 Free of Sarah LeVar, Elizabeth Burkly, Grace Mougalian, and Julia Riccio placed 2nd.
  • 13/14 Girls 200 Free of Ella DiScala, Emma Devine, Nicole Eisenhauer, and Leah Bauder placed 2nd.
  • 9/10 Boys 200 Free of Russell Eddeh, James Brantner, Timothy Plumn, and Jeffrey Yang placed 3rd.
  • 9/10 Boys 200 Medley of Nicholas Tecchio, Jackson Bertram, James Brantner, and Jeffrey Yang placed 2nd.
  • 11/12 Boys 200 Medley of Thomas Pownall, Nathan Macaranas, Liam Kelleher, and Alan Tamarelli placed 3rd.
  • 15/18 Boys 400 Free of Garrett Brindle, Mitchell Eddeh, Steven Ward, and Stephen Graf placed 3rd.

Congratulations!