OK STATE RECAP 2018 SC

2018 Short Course OK State Championship Recap

Overall:

Girls Team 1st Place 2349 points

Boys Team 5th  Place 1015 points

Combined 3rd  Place 3364 points

 

10 & Under

Girls Team 1st Place

Boys Team 7th Place

Combined 2nd Place

High Point                                                                                          

Girls                                                                Boys

Taylor Cook 2nd                                                      Heesoo Kim 8th

Ellie Mink tie for 4th

Macie McClellan 9th

Kailey Brown 11th

Alex Harris 12th

 

11-12 Age Group

Girls Team 2nd

Combined 4th

High Point

Girls

11 year olds:

Ella Newhouse 3rd

12 year olds:

Kate Uerling 3rd

Ella McGovern 6th

Isabel Long 14th

 

13-14 Age Group

Girls Team 1st

Boys Team 2nd

Combined 1st

 

High Point

Girls                                                                Boys

13 year olds:                                                  13 year olds:             

Taylor Hamilton 3rd                                       Trenton vonHartitzsch 1st

Addison Heck 5th                                           Colin Faulkner 2nd

                                                                    Mason Mink 3rd

14 year olds:                                                  14 year olds:

Courtney Posey 1st                                        Danny Sibley 2nd

Klair Bradley 2nd                                           Tony Tan 7th

Kelly Vu 3rd                                                   Edy Barreda 9th

Ceci Howell 6th                                              Jacob Wise tie 19th

Kendra vonHartitzsch 8th

Abigail McMahon 11th

 

15-16 Age Group

Girls Team 4th

Boys Team 3rd

Combined 3rd

 

High Point

Girls                                                                Boys

Mackenzie Martin 6th                                    Sammy Duda 6th

Abbey Mink 9th                                             Clay Powell 9th

Micah Neasby 14th                                        Eric Uerling 11th

                                                                   Khaled Shihabi 13th

                                                                   Riley Hoyt 31st

                                                                   Nathan Wallace 32nd

                                                                   Taylor Eudey 34th   

 

17-19 Age Group

Girls Team 3rd

Combined 5th

 

High Point

Girls

Josie Uerling 1st

Cassy Powell tie 15th

 

Distance High Point (swimming the 500 F/1000 F/1650 F/400 IM)

13-14 Age Group

Girls                                                                Boys

Ceci Howell 1st                                              Danny Sibley 1st

Kelly Vu 2nd                                                  Edy Barreda 3rd

Klair Bradley 4th                                            Colin Faulkner 4th

Courtney Posey 6th                                        Tony Tan 5th

Taylor Hamilton 9th                                       Trenton vonHartitzsch 9th

Kendra vonHartitzsch 10th                             Mason Mink tie 13th

Abigail McMahon 15th                                    Jacob Wise 17th

 

15-16 Age Group

Mackenzie Martin 3rd                                    Sammy Duda 3rd

Micah Neasby 4th                                          Clay Powell 5th

Abbey Mink 10th                                           Eric Uerling 9th

                                                                   Khaled Shihabi 17th

                                                                   Nathan Wallace triple tie 19th

                                                                   Riley Hoyt triple tie 19th

                                                                   Taylor Eudey 23rd

 
    
Partners
Speedo
Swim+America
USA-S+Foundation
ONDECK+PARENT
Sponsors