Partners
USA+Swimming
Arena
South+Carolina+Swimming
Augusta+Swim+Supply
Academy+Sports
YMCA+of+Columbia
Moore+Orthopaedics
O%27Leary+Orthodontics
Chapin+Dental+Associates
Sponsors
February Was An Awesome Month - Congratulations Mudcats!

February was an AMAZING month of swimming for our Mudcats!!! Our team traveled to 3 different meets this past month, including the February Fling, SC State Championships, and the CYSL Championships, and each meet was full of fast swimming and fun.  In all this month, our swimmers swam a total of 861 Best Times….WOW!!!  Take a look at the month by the numbers:

 

13 Individual Team Records broken

2 Relay Team Records broken

1 SC State Champion

26 Top 10 finishes at State

72 Top 20 Overall Point scorers at CYSL Championships

7 National Qualifying Times swam

12 Age Group Sectional Qualifying Times swam

71 new State Cuts swam

111 new Regional Qualifying Times swam

 

Way to Rock the Blocks Mudcats!!

 

 

We also want to send a special “Congratulations” to the Mudcat Men on a 1st place finish at the CYSL Championships last weekend. The Mudcat Women finished 2nd and our combined teams finished 2nd overall. We are so very grateful for every swimmer, every race, every point and everyone that contributed to our success. It was a true team effort!!!

 

 

Next up for the team: Thirty-nine of our 8 & Unders will be traveling to the 8 & Under State Championships next weekend. March 15th thru the 18th we have 5 athletes headed to Atlanta for the ESSZ Age Group Sectional Championships and 74 athletes headed to the Upper Southern YMCA Regional Meet in Duncan.  March looks to be another excititng month.....LET'S GO MUDCATS!!

 

We hope you will enjoy reading some of the February highlights below!! 

 


 

FEBRUARY HIGHLIGHTS

 

 

New Individual Team Records Set

 

Eddie Bonavilla (9-10)

200 Fly (3:30.87)

 

Jacqueline Bonavilla (8&Under)

25 Free (15.00), 50 Free (32.66), 25 Fly (15.94), 50 Fly (36.18)

100 Fly (1:40.77), 50 Breast (44.69), 100 IM (1:25.34)

 

Wyatt Boyer (15-18)

100 Breast (59.79)

 

JJ Hardy (15-18)

200 Fly (1:52.78)

 

Emma Morris (8&Under)

25 Back (18.64), 100 Back (1:28.24), 25 Breast (20.82)

 

 

New Relay Records Set

 

8 & Under 100 Free – 1:05.44

Emma Morris, Caroline Mohon, Keira Gust, Jacqueline Bonavilla

 

8 & Under 100 Medley – 1:16.24

Grace Adams, Emma Morris, Jacqueline Bonavilla, Keira Gust

 


 

2018 SC Short Course State Champion!!!

 

JJ Hardy

200 Fly

 

 

Top 10 Finishes at SC State Championships

 

Eddie Bonavilla

6th in 100 Back, 7th in 50 Back, and 9th in 50 Free

 

Wyatt Boyer

3rd in 200 Breast, and 7th in 100 Breast

 

Tyler Broussard

10th in 1000 Free

 

Conan Gust

6th in 1000 & 1650 Free, 7th in 200 Back

8th in 500 Free, and 9th in 100 Back

 

Nate Halloran

5th in 1000 Free, and 10th in 500 Free

 

Ben Hawkins

9th in 1650 Free

 

Gabriel Kukucka

9th in 100 Back, and 10th in 50 Back

 

McKenzie Metts

7th in 50 Breast, and 9th in 100 Breast

 

Ella O’Shaughnessey

7th in 200 Free, 8th in 100 Free, and 9th in 50 Back & 500 Free

 

Jay Sauls

4th in 100 Breast

 

Matthew Rypkema

9th in 100 Breast

 

Nathan Williams

3rd in 400 IM and 8th in 1000 Free

 


 

National Qualifying Times swam

 

Wyatt Boyer

100 Breast & 200 Breast

 

JJ Hardy

100 Free, 100 Fly, and 200 Fly

 

Ben Hawkins

100 Breast

 

Nathan Williams

400 IM

 

 

Age Group Sectional Qualifying Times swam

 

Eddie Bonavilla

50 Free, 50 & 100 Back, 50 Fly, and 100 IM

 

Conan Gust

500 Free, and 100 & 200 Back

 

Gabriel Kukucka

50 Back

 

Matthew Rypkema

100 & 200 Breast

 

Jay Sauls

100 Breast

 


 

Top 20 Overall Point Scorers at CYSL Championships

 

 

6 & Under Girls

5th – Finley Loux

13th – Maggie Medlin

 

6 & Under Boys

2nd – Nicholas Bonavilla

3rd – Declan Kukucka

7th – Michael Bonavilla

9th – Alexis James

 

7-8 yr Girls

1st - Jacqueline Bonavilla

2nd – Emma Morris

9th – Keira Gust

13th – Caroline Mohon

16th – Grace Adams

 

7-8 yr Boys

2nd – Cooper Halloran

5th – Kyler Baker

6th – Josiah Witdoeckt

14th – Peyton Russell

18th – Carter Peterson

19th – Robbie Miro

20th – Andy Li

 

 

9-10 Girls

3rd – Ella O’Shaughnessey

6th – Jaiden Kassianos

10th – McKenzie Metts

15th – Molly Merritt

16th – Lydia Fernett

18th – Sadie Medlin

20th – Riley Halloran

 

9-10 Boys

1st – Eddie Bonavilla

3rd – Gabriel Kukucka

4th – Aaron Willis

7th – Connor Cattaneo

11th – Jay Sauls

15th – Dylan Murphy

18th – Will Hawkins

 

11-12 Girls

3rd – Allie Witdoeckt

4th – Ellis Murray

5th – Lauren Henry

8th – Emily McMahan

12th – Kate Bogan

13th – Taylor Wilson

14th – Callie Lloyd

14th – Ava McCarty

19th – Bella Merritt

 

11-12 Boys

4th – Conan Gust

5th – LJ Bonavilla

7th – Nate Halloran

9th – William Mohon

10th – Michael Kukucka

18th – Andrew Witt

 

13-14 Girls

10th – Chloe Humphrey

13th – Ashley Hubbard

15th – Ellie McCarty

16th – Courtney Cattaneo

18th – Abby Kaczynski

 

13-14 Boys

4th – Tyler Broussard

8th – Matthew Rypkema

18th – Nicholas Spencer

 

 

15-18 Girls

2nd – Anna O’Shaughnessey

5th – Anneliese Rypkema

6th – Brianna Broussard

11th – Allison Spirek

12th – McKenzie Hoppe

13th – Riley Hardy

15th – Megan Perry

16th – Rachel Bailey

16th – Noel Updyke

 

15-18 Boys

2nd – JJ Hardy

4th – Ben Hawkins

5th – Josh Axtell

7th – Nathan Williams

12th – Wyatt Boyer

13th – Logan Platt

18th – Ethan Wood

19th – Cory Yingling

 


 

Good Luck to everyone competing in March....we can't wait to see what amazing things the month holds for our Mudcats!