Background-image
Partners
UW+Health+Sports+Medicine
A3+Performance
The+Armstrong+Company
MAC+Swim+Lessons
Sponsors
2018 Wisconsin State 12&Under Championships Runners-Up!

MAC,

 
This past weekend our Madison Aquatic Club State Team competed at the Wisconsin State 12 & Under Championships at the Walter Schroeder Aquatic Center in Brown Deer.  Last year at the 2017 state championships we had 37 swimmers on the 12&U state team.  Everyone worked hard, believed in the team and our goals, and supported each other and this year 45 stepped up to compete at state.  Our swimmers earned best time after best time and brought home the Wisconsin State 12&under Championships Runners-Up trophy!
 
MAC 2017 12&U State Team
John Anderson, Natalie Austin, Max Carter, AJ Charles, Grace Charles, Natalie Charles, Tyler Choedak, Ben Connor, Smith Connor, Annika Curran, Ben Cutler Heiderscheit, Max Drake, Peyton Drexler, Zander Endres, Isobel Ensenberger, Izzy Enz, Jackson Esteves, Isabell Frommelt, Paris Fullerton, Colin Gabert, Audrey Garrett, Tessa Gordon, Tait Haag, Natty Hahn, Brynn Jondle, Max Jones, Lilly Kowalske, Jackie Lanear, Matthew Lanear, Ava McCaw, Jake McKinnon, Mia Nielsen, Gabe Pitzen, Sophie Reed, Luke Rudie, Olivia Sala, Monica Schmidt, Audrey Schoenherr, Alvaro Schoenleber, Dane Sickler, Lydia Slager, Brynn Sundell, Sylvia Thompson, Sam Wolf, and Theo Wolf.
 
MAC swimmers had a solid end to the season with...
-148 Individual best times
-72 Podium Finishes
-45 State Team swimmers
-25 New MAC Records
-17 State Champion Swims
-3 Top 3 Individual High Point Earners
-3 Top 3 Age Group High Point Earners
-1 State record setting swim
-1 State Championship Team Runners-Up
 
Overall Team Standings
1) Schroeder YMCA Swim Team 1,737.5
 2) Madison Aquatic Club 1,655.5 
3) Southwest Aquatic Team 1,098.5
4) Lake Country Swim Team 743.5
5) Elmbrook Swim Club 714
6) Waukesha Express Swim Team 701
7) Oregon Community Swim Club 644
8) Badger Aquatics Club 638.5
9) Pleasant Prairie Patriots Swim 441
10) Ozaukee Aquatics 379.5
 
10&Under Girls Age Group Standings

1) SSTY 371
2) WEST 286
3) OCSC 267

4) LAKE 223
 5) MAC 197
 
10&Under Boys Age Group Standings
 1) MAC 457 
2) SWAT 353.5
3) SSTY 338
 
11-12 Girls Age Group Standings
1) SSTY 481
 2) MAC 480.5  
3) EBSC 356
 
11-12 Boys Age Group Standings
1) SSTY 547.5
 2) MAC 521 
3) SWAT 398
 
10&Under Girls Individual High Point 
3rd place - Audrey Garrett
 
10&Under Boys Individual High Point 
Champion - Sam Wolf
 
11-12 Girls Individual High Point 
3rd place - Olivia Sala
 
New State Record
Sam Wolf - 10&U Boys 100 Breast 1:13.73
 
State Champions
10&U Boys 200 Medley relay - Jake McKinnon, Sam Wolf, Max Carter, Ben Cutler Heiderscheit
10&U Boys 200 Free relay - Ben Cutler Heiderscheit, Max Carter, Jake McKinnon, Sam Wolf
11-12 Boys 200 Free relay - Ben Connor, Gabe Pitzen, Smith Connor, Tyler Choedak
11-12 Boys 200 Medley relay - Theo Wolf, Tyler Choedak, Gabe Pitzen, Ben Connor
11-12 Boys 400 Free relay - Ben Connor, Smith Connor, Gabe Pitzen, Tyler Choedak
Audrey Garrett - 10&U Girls 500 Free
Olivia Sala - 11-12 Girls 200 IM
Sam Wolf - 10&U Boys 50 Breast
Sam Wolf - 10&U Boys 100 Free
Sam Wolf - 10&U Boys 100 IM
Olivia Sala - 11-12 Girls 200 Free
Tyler Choedak - 11-12 Boys 100 Fly
Olivia Sala - 11-12 Girls 1000 Free
Sam Wolf - 10&U Boys 100 Breast
Sam Wolf - 10&U Boys 200 IM
Olivia Sala - 11-12 Girls 400 IM
Tyler Choedak - 11-12 Boys 400 IM
 
New MAC Records
11-12 Girls
200 Free - Olivia Sala - 1:56.50
1000 Free - Olivia Sala - 10:46.49
100 Back - Olivia Sala - 57.79
200 IM - Olivia Sala - 2:09.33
400 IM - Olivia Sala - 4:41.50
200 Free relay - Izzy Enz, Paris Fullerton, Ava McCaw, Olivia Sala - 1:43.14
400 Free relay - Peyton Drexler, Izzy Enz, Paris Fullerton, Olivia Sala - 3:47.86
200 Medley relay - Olivia Sala, Natalie Charles, Paris Fullerton, Izzy Enz - 1:53.32
 
9-10 Boys
100 Free - Sam Wolf - 59.22
50 Breast - Sam Wolf - 32.97
100 Breast - Sam Wolf - 1:13.73
100 Fly - Sam Wolf - 1:06.19
200 Free relay - Ben Cutler Heiderscheit, Max Carter, Jake McKinnon, Sam Wolf - 1:54.92
200 Medley relay - Jake McKinnon, Sam Wolf, Max Carter, Ben Cutler Heiderscheit - 2:06.60
 
11-12 Boys
50 Free - Ben Connor - 25.10
50 Back - Ben Connor - 28.92
100 Back - Ben Connor - 1:01.03
200 Back - Tyler Choedak - 2:10.74
100 Fly - Tyler Choedak - 57.51
200 Fly - Tyler Choedak - 2:09.10
200 IM - Tyler Choedak -2:10.00
200 Free relay - Ben Connor, Gabe Pitzen, Smith Connor, Tyler Choedak - 1:40.82
400 Free relay - Ben Connor, Smith Connor, Gabe Pitzen, Tyler Choedak - 3:44.54
200 Medley relay - Theo Wolf, Tyler Choedak, Gabe Pitzen, Ben Connor - 1:53.52
400 Medley relay - Gabe Pitzen, Ben Connor, Tyler Choedak, Smith Connor - 4:14.72
 
Congratulations on a great season, good luck to the 13&Overs at State this weekend, and looking forward to a great long course season!  Go MAC!
 
Mike