Background-image
Links
Comprehensive+Dental+of+Mequon
Elsmore+Aquatics
USA+Swimming+Central+Zone
Wisconsin+Swimming+LSC
Sponsors
Congrats to the 12 under State Team -10th Place out of 50 teams !

 


Congratulations Ozaukee Aquatics 12-under State Team

On February 23-25 the Ozaukee Aquatics 12under State Team Competed in
Wisconsin Swimming Championships at Schroeder. The team Placed 10th with
379 points out of 47 Teams through out the State !
The Team Consisted of Isacc Fleig, Halle Grimm, Charlie Gwidt, Sam Keuler,
Ava Komberec, Libby Michel, Lola Michel, Charlie Prince, Grayon Rudich,
Miles Smyczek, Trey Smyczek, Krista Adams, Hannah Martyn, Lucy Harn, Iris
Jamel, George Johnson, Kylee Grimm, Natalie Muhs, Aiden O'conner and Megan
Spence.
Isacc Fleig was a State Champion in the 200 breast, 200 IM and 3rd in
11-12 High Point. Charlie Gwidt was a State Champion in the 500 free, 50
Breast , 100 Breast and 4th in 11-12 High Point.  Other highlights
included Libby Michel 6th 11-12 Girls 200 fly, Charlie Prince 3rd 10 Under
100 Breast and 7th 50 Breast. See Below for Complete Results,
Congratulations!
Isaac Fleig (12) B
2:23.01Y F # 10 Boys 11-12 200 Breast 1
2:09.05Y F # 12 Boys 11-12 200 IM 1
1:57.17Y F # 30 Boys 11-12 200 Free 2
59.45Y F # 34 Boys 11-12 100 Fly 2
1:02.47Y F # 40 400 Medley Relay Lead Off -
29.14Y F # 58 200 Medley Relay Lead Off -
54.31Y F # 62 Boys 11-12 100 Free 2 17
4:37.23Y F # 64 Boys 11-12 400 IM 2
Halle Grimm (12)
1:07.93Y F # 3 Girls 11-12 100 Back 31 --
35.58Y F # 31 Girls 11-12 50 Breast 33 --
31.76Y F # 35 Girls 11-12 50 Back 38
31.72Y F # 57 200 Medley Relay Lead Off ---
1:18.00Y F # 59 Girls 11-12 100 Breast 29 ---
2:26.72Y F # 67 Girls 11-12 200 Back 22 ---
1:03.41Y F # 69 400 Free Relay Lead Off ---
Charles Gwidt (12) B
2:24.04Y F # 10 Boys 11-12 200 Breast 2
5:15.14Y F # 14 Boys 11-12 500 Free 1
25.45Y F # 28 200 Free Relay Lead Off --- ---
30.86Y F # 32 Boys 11-12 50 Breast 1
1:02.72Y F # 38 Boys 11-12 100 IM 3
1:09.08Y F # 60 Boys 11-12 100 Breast 1
56.20Y F # 62 Boys 11-12 100 Free
55.99Y F # 70 400 Free Relay Lead Off --- -
Samuel Keuler (10) B
1:25.88Y DQ F # 18 Boys 10 & Under 100 Back --- --- ---
32.88Y F # 48 Boys 10 & Under 50 Free 29 --- -
38.35Y F # 54 Boys 10 & Under 50 Back 28 ---
Ava Komberec (12)
1:13.39Y F # 39 400 Medley Relay Lead Off --- ---
Libby Michel (12) G
2:22.66Y F # 1 Girls 11-12 200 Fly 6 13 -
2:40.02Y F # 9 Girls 11-12 200 Breast 10
26.97Y F # 27 200 Free Relay Lead Off --- ---
35.49Y F # 31 Girls 11-12 50 Breast 31 ---
1:07.55Y F # 37 Girls 11-12 100 IM 22 -
1:16.86Y F # 59 Girls 11-12 100 Breast 21 ---
29.39Y F # 65 Girls 11-12 50 Fly 21 ---
Lola Michel (10) G
36.83Y F # 15 200 Medley Relay Lead Off --- --- 0.23
1:18.92Y F # 17 Girls 10 & Under 100 Back 35 --- 0.74
1:23.26Y F # 25 Girls 10 & Under 100 IM 56 --- -1.15
31.11Y F # 43 200 Free Relay Lead Off --- --- -1.26
36.01Y F # 53 Girls 10 & Under 50 Back 22 --- -0.59
Charles Prince (10) B
1:20.72Y F # 18 Boys 10 & Under 100 Back 24 --- -0.25
39.83Y F # 20 Boys 10 & Under 50 Breast 7 11.5 0.38
1:17.69Y F # 26 Boys 10 & Under 100 IM 16 1 -1.15
38.63Y F # 44 200 Free Relay Lead Off --- --- 6.58
1:21.56Y F # 50 Boys 10 & Under 100 Breast 3 16 -4.95
2:46.09Y F # 52 Boys 10 & Under 200 IM 11 6 -11.95
38.10Y F # 54 Boys 10 & Under 50 Back 26 --- 0.54
Grayson Rudich (9) B
42.55Y F # 16 200 Medley Relay Lead Off --- --- -0.42
Miles Smyczek (11) B
2:35.81Y F # 2 Boys 11-12 200 Fly 11 6 -7.98
1:12.18Y F # 34 Boys 11-12 100 Fly 30 --- -0.49
31.97Y F # 66 Boys 11-12 50 Fly 40 ---

Relays
Event # 15 Girls 10 & Under 200 Medley
2:32.91Y F Ozaukee Aquatics 28 ---
Lola Michel (10) Krista Adams (9) Hannah Martyn (10) Lucy Harn (9)
Event # 16 Boys 10 & Under 200 Medley
2:36.40Y F Ozaukee Aquatics 14 6
Grayson Rudich (9) Charles Prince (10) Samuel Keuler (10) Trey Smyczek (9)
Event # 27 Girls 11-12 200 Free
1:52.83Y F Ozaukee Aquatics 26 ---
Libby Michel (12) Halle Grimm (12) Iris Jamel (11) Ava Komberec (12)
Event # 28 Boys 11-12 200 Free
1:50.69Y F Ozaukee Aquatics 12 10
Charles Gwidt (12) Isaac Fleig (12) Miles Smyczek (11) George Johnson (11)
Event # 39 Girls 11-12 400 Medley
4:37.60Y F Ozaukee Aquatics 14 6
Ava Komberec (12) Halle Grimm (12) Libby Michel (12) Iris Jamel (11)
Event # 40 Boys 11-12 400 Medley
4:26.70Y F Ozaukee Aquatics 6 26
Isaac Fleig (12) Charles Gwidt (12) Miles Smyczek (11) George Johnson (11)
Event # 43 Girls 10 & Under 200 Free
2:11.66Y F Ozaukee Aquatics 20 ---
Lola Michel (10) Lucy Harn (9) Kylee Grimm (9) Natalie Muhs (10)
Event # 44 Boys 10 & Under 200 Free
2:13.01Y F Ozaukee Aquatics 13 8
Charles Prince (10) Samuel Keuler (10) Aiden O'Connor (10) Trey Smyczek (9)
Event # 57 Girls 11-12 200 Medley
2:08.36Y F Ozaukee Aquatics 35 ---
Halle Grimm (12) Meghan Spence (11) Libby Michel (12) Iris Jamel (11)
Event # 58 Boys 11-12 200 Medley
2:00.92Y F Ozaukee Aquatics 7 24
Isaac Fleig (12) Charles Gwidt (12) Miles Smyczek (11) George Johnson (11)
Event # 69 Girls 11-12 400 Free
4:09.22Y F Ozaukee Aquatics 24 ---
Halle Grimm (12) Iris Jamel (11) Ava Komberec (12) Libby Michel (12)
Event # 70 Boys 11-12 400 Free
3:58.45Y F Ozaukee Aquatics 7 24