Background-image
Sponsors
2018 Winter Meet Summaries

Tidal Wave swimmers have been burning up the waters around the Southeast over the last several weeks!  Time and again Tidal Wave’s All-time Top 10 lists have been changed.  Additionally, Camryn Lewis and Connor Haigh have set team records!  While all of these have been exciting, the season is not over and we look forward to many more All-time top 10 swims during NCSA Junior Nationals and Northern Divsionals!  Please see the list of new top 10s below.

 

Coaches Invite:

8 & Under:  Mia Hutchins:  200 free – 9th (3:32.90), 200 IM – 10th (4:04.62); 9-10:  Sarah Sicat:  50 fly – 7th (32.43); 11-12:  Gracie Byerly:  100 back – 10th (1:05.60); 13-14:  Cole Carden:  100 back – 10th (59.77).

 

High School States:

Senior:  Rose Clark:  100 breast – 8th (1:09.67); Camryn Lewis:  50 free – 1st (24.13), 100 free – 1st (53.14); Rylee Moss:  100 fly – 4th (57.71); Giulia Vidoli:  100 back – 8th (1:00.13); Ava Wonn:  100 fly – 10th (59.63); Seth Carden:  100 fly – 7th (51.44), 200 IM – 5th (1:57.20); Connor Haigh:  100 breast – 3rd (59.39); Griffin Lewis:  50 free – 6th (21.66), 100 free – 6th (47.90).

 

Georgia Open:

11-12:  Noah Smith:  100 free – 9th (58.71), 100 IM – 10th (1:06.31); 13-14:  Cole Carden:  200 IM – 9th (2:10.84).

 

14 & Under States:

9-10:  Sarah Sicat:  50 fly – 7th (32.25); 11-12:  Gracie Byerly:  100 back – 10th (1:05.44), 50 fly – 3rd (27.57), 100 fly – 4th (1:00.65), 200 fly – 3rd (2:16.23), 100 IM – 7th (1:05.33), 200 IM – 8th (2:19.76), 400 IM – 8th (5:00.58); Stella Newton:  200 free – 10th (2:05.46), 500 free – 10th (5:35.75), 1000 free – 9th (11:36.44); Noah Smith:  100 free – 9th (57.88), 50 breast – 3rd (32.97), 100 breast – 3rd (1:12.73), 200 breast – 3rd (2:37.26), 100 IM – 6th (1:05.64), 200 IM – 8th (2:22.66), 400 IM – 9th (5:12.10); Jonathan Stephens:  1000 free – 7th (12:13.30); 13-14:  AJ Buzzelli:  200 back – 8th (2:06.18); Cole Carden:  100 free – 7th (51.76), 100 back – 2nd (55.82), 200 back – 5th (2:03.91), 100 fly – 7th (56.20), 200 IM – 3rd (2:05.72).

 

Southern Premier:

11-12:  Gracie Byerly:  100 free – 10th (57.68), 50 fly – 3rd (27.44); Stella Newton:  500 free – 10th (5:35.69); Noah Smith:  50 free – 8th (26.56), 100 breast – 3rd (1:10.75); 13-14:  Cole Carden:  200 back – 2nd (2:00.63); Bentley Huff:  200 fly – 9th (2:10.35); Senior:  Camryn  Lewis:  100 free – 1st (52.82); Rylee Moss:  200 fly – 3rd (2:06.31); Seth Carden:  200 free – 6th (1:44.50), 100 breast – 6th (1:00.88), 100 fly – 6th (51.14), 200 fly – 3rd (1:52.78); Daniel Clark:  200 fly – 10th (1:57.81); Connor Haigh:  200 breast – 1st (2:07.75); Griffin Lewis:  100 free – 6th (47.83); Carson Maggio:  1650 free – 9th (16:45.69).  

 

Great Job swimmers!!!