CSP Finishes in 5th Place at Sectionals

 

The CSP Tideriders took 49 swimmers to compete at the Region VIII Sectionals this past weekend held at the University of Missouri Aquatic Center. Sectionals is a 6 State Region meet for the best Senior swimmers from those states. We had the most qualified swimmers, most qualified events, and most qualified relay’s. CSP took 5th place as a combined Team out of more than 60 teams at the meet. The Women’s Team was 8th place and the Men’s Team was 6th place respectively at the meet. CSP was the highest finishing Team out of Ozark.

CSP record breakers included the following:

Lily Hsieh                                    50 Fly           -         26.19 Ozark & Team 11-12 Girl’s

Kledi Kadiu                                200 Free        -     1:42.31 Ozark & Team 13-14 Boy’s

                                                   50  Breast     -          26.77 Ozark & Team 13-14 Boy’s

                                                  100 Breast    -         58.22  Ozark & Team 13-14 Boy’s

                                                  200 Breast    -      2:08.43  Ozark & Team 13-14 Boy’s

                                                  100 Free        -         46.13  Team 13-14 Boy’s

                                                     50 Free        -         21.50  Team 13-14 Boy’s

Max  Kostelac.                             50 Free        -         21.24  Tied Andrew O’Briens Team 15-16 Boy’s

Andrew O’Brien                           50 Breast     -         26.78  Ozark & Team 15-16 Boy’s

Men’s 200 Medley Relay – Alex Gelman, Kledi, Max, and Andrew -  1:34.63 Team Open Boy’s

Paige Mitchell qualified for the 2018 Winter Junior Nationals in the 500 Free with her 4:52.54.

Mathew Hillmer placed 2nd in the Men’s Distance combined time event and Joanna Dohrman was 3rd for the Women.

Top 3 Podium Swims came from Matthew in the 1000 Free, Kirsten Votava in the 100 Free, and the Women’s 800 Free Relay with Paige, Kirsten, Bella Snyder, and Sophie Henriksen.

Other Medalist with Top 8 Finishes are:

1000 Free Women -  Paige 5th, & Bella 8th

Men’s A 200 Medley Relay – 8th Alex, Kledi, Max, and Andrew

200 Free Women – Paige 5th

100 Fly Women – Kirsten 4th

Men’s A 800 Free Relay – 5th Matthew, Kledi, Andrew, & Alex

Women’s A 400 Medley Relay – 7th Sophie, Maddie Mather, Paige, & Kirsten

50 Free Women – Kirsten 5th

500 Free Women – Paige 7th

500 Free Men – Matthew 5th

50 Fly Women – Kirsten 5th

Women’s A 400 Free Relay – 5th Kirsten, Paige, Sophie, and Claire Lin

Men’s A 400 Free Relay – 6th Kledi, Max, Matthew, & Andrew

1650 Free Women – Bella 4th, & Joanna 5th

1650 Free Men – Matthew 4th

200 Back Men – Andrew 4th

200 Fly Women – Paige 4th

 

Point Scoring Finalists in the B & C Heats

Women’s A 200 Free Relay – 14th Kirsten, Nancy Hulslander, Claire LIn, & Katie Knapp

Men’s A 200 Free Relay – 9th Andrew, Kledi, Max, & Alex

1000 Free Women – Joanna 16th, Maddie Mather 20th, & Caroline Liekweg 22nd

1000 Free Men – Koji Barrette 23rd

Women’s 200 Medley Relay – 10th Sophie, Maddie Mather, Kirsten, & Katie

Men’s B 800 Free Relay – 20th Justin Pasquesi, Koji, Max, & Chris Ball

200 Free Women – Bella 22nd

200 Free Men – Matthew 17th, & Kledi 19th

100 Breast Men – Andrew 21st, & Kledi 25th

100 Fly Women – Paige 20th

50 Back Women – Sophie 21st, & Maddie Pearl 23rd

50 Back Men – Andrew 23rd

Men’s A 400 Medley Relay – 10th Andrew, Kledi, Max, & Matthew

Men’s B 400 Medley Relay – 18th Alex, Patrick Unterreiner, Justin, & Chris

200 IM Men – Alex 16th, & Andrew 20th

50 Free Men – Max 14th, & Kledi 24th

200 Breast Men – Kledi 25th

100 Back Men – Andrew 19th

500 Free Women – Bella 18th

50 Fly Women - Lily 26th

1650 Free Women – Maddie Mather 14th

Men’s B 400 Free Relay – 19th Alex, Justin, Chris, & Jacob Petniak

200 Back Women – Paige 12th

100 Free Men – Kledi 9th, & Max 24th

50 Breast Men – Kledi 13th, Andrew 15th, & Max 24th

 

Non-Scoring D Finalists Top 32

1000 Free Women – Claire Brouillet 30th

Women’s C 200 Medley Relay – 25th Claire Lin, Anna Scott Baur, Lily, & Christina Jurotich

Women’s B 200 Medley Relay – 26th Maddie Pearl, Cami Nourie, Paige, & Nancy

Women’s C 800 Free Relay – 28th Claire Lin, Caroline, Maddie Pearl, & Nancy

Women’s B 800 Free Relay – 31st Claire Brouillet, Emily Schroeder, Joanna, & Maddie Mather

50 Back Women – Kirsten 25th, & Maddie Palatt 30th

Women’s B 400 Medley Relay – 28th Maddie Pearl, Anna Scott, Katie, & Claire Lin

100 Back Women – Sophie 31st

500 Free Women – Joanna 31st

1650 Free Women – Margaret Beimdiek 28th

200 Fly Women – Riley Deutsch 28th, & Payton Dunn 31st

50 Breast Women – Maddie Mather 26th

 

All other CSP athletes competing at Sectionals include: Alex Fox, Jackson Fox, Wil Welch, Eric Ji, Gracie Morris, Nicole Beard, Lauren Beard, Nathan Lin, Jessica Briers, Audrey Dino, Ben Evra, Abby Wickersham, Lee Naber, Kendra Howard, Juliette Phillips, Sarah Donohue, and Mary Dieckhaus.

 

 
    
CSP Partners
SSM
Central+Bank+of+St.+Louis
Varble+Orthodontics
HM+Risk
Central+Trust+and+Investment+Company
smilekidz
MICDS
Grasse+%26+Associates
Maplewood+Bikes
Amazon+Smile
B+%26+B+Aquatics
United+States+Masters
The+Back+Stitch
ASCA
Speedo
Lion%27s+Choice
Kolache+Factory+Brentwood
Bravo
Hugo%27s+Pizza
Kaldi%27s+Coffee
Unilever
Raising+Caines
Sponsors