Background-image
Sponsors
Partners
Swim+Outlet
The Card ACAC LAst Chance Meet

 The Otters went to the Card ACAC Last Chance Meet in Muncie Feb 24-25, 2018.  I am so proud of our swimmers.  We had a great showing with 78 personal best time, 61 top ten finishes, 41 divisional cuts and 3 state cuts.  I am proud of all of my swimmers putting their effort forth to achieve goals no matter the end results.  You are all outstanding.  As Otters we will be taking 26 swimmers to divisionals, 5 swimmers to state and 3 swimmers to Senior State. Results are as follows:

Alaina Barnhart took fourth overall in her 50 back with a divisional cut of 40.14 and her 100 back with a divisional cut of 1:30.24.  She also placed 6th overall in her 50 fly with a time of 47.86.

Annika Carpenter placed 2nd in her 100 back with a divisional cut time of 1:12.29.  She took 5th over in her 100 free with a divisional cut of 1:09.15 and 50 back with a divisional cut time of 33.46. Annika also took 6th overall in her 50 free with a divisional cut time of 31.29.

Cassie Coyne took 5th overall in her 100 beast with a time of 1:37.16 and 6th overall in her 50 breast with a finish time of 43.94.

Ellie Coyne took 4th overall in her 50 breast with a divisional cut time of 48.04, 100 breast with a time of 1:47.53 and 200 IM with a time of 3:48.22. 

Kody Coyne placed 2nd overall in his 200 breast with a divisional cut time of 2:51.42 and 6th in his 200 IM with a time of 2:41.01. 

Rene Fraze took 4th overall in her 100 free with a divisional cut time of 1:09.06 and 5th overall in her 100 back with a time of 1:22.06.  She also took 8th overall in her 50 fly with a time of 37.38. 

Griffin Linderwell placed 6th overall in his 200 free with a finish time of 3:03.88 and 8th overall in the 100 back with a time of 1:39.08. 

Morgan Markley took 2nd overall in her 100 free with a divisional cut time of 56.31 and in her 50 free with a divisional cut time of 26.08.  She placed 3rd in her 200 free with a divisional cut time of 2:06.13. 

Emerson Meredith placed 3rd overall in her 50 breast with a divisional cut time of 41.43, 7th overall in her 100 free with a finish time of 1:13.63 and 10th overall in her 50 fly with a time of 38.64. 

Kale Meredith took 2nd overall in his 50 breast with a divisional cut time of 41.20 and 7th in his 100 free with a time of 1:14.94. 

Marlee Meredith placed 5th overall in her 50 breast with a divisional cut time of 48.50. 

Riley Meredith placed 4th in her 200 IM with a divisional cut time of 2:42.86, 7th in her 100 fly with a finish time of 1:17.72 and 9th overall in her 100 free with a divisional cut time of 1:05.47.

Brody Page took 1st in his 100 back with a state cut time of 59.51 and his 200 back with a divisional cut time of 2:12.71.  He placed 4th overall in his 100 free with a divisional cut time of 55.20 and 6th in the 50 free with a divisional cut time of 25.25. 

Mikey Reidenbach III placed 5th in his 50 free with a divisional cut time of 24.89 and 6th overall in his 100 free with a divisional cut time of 56.03. 

Vivian Reidenbach took 9th in her 50 free with a finish time of 37.33 and 10th overall in her 100 free with a time of 1:24.79. 

Isaac Wheeler placed 4th overall in his 50 fly with a finish time of 43.24, 5th overall in his 50 back with a divisional cut time of 41.66 and his 50 free with a divisional cut time of 35.55, 6th in his 50 breast with a time of 52.12 and 7th overall in his 100 back with a finish time of 1:38.50. 

We had several swimmers come back for time trials. The results are as follows: Annika Carpenter came back for a divisional cut in her 50 back with a time of 32.82, Ellie Coyne in her 100 breast with a divisional cut time of 1:44.43, Rylan Heyerly with a divisional cut time of 1:10.35 in his 100 free, and Isaac Wheeler with a divisional cut time of 40.91 in his 50 fly, Mikey Reidenbach III in his 50 free with a divisional cut time of 24.80, and Caleb Geimer in his 50 free with a divisional cut time of 24.86. 

Divisional Swimmers are as follows: Alaina Barnhart, Annika Carpenter, Ellie Coyne, Kody Coyne, Rene Fraze, Caleb Geimer, Aubreyan Heyerly, Addyson Heyerly, Rylan Heyerly, Carson Hiester, Ella Krug, Annika Linderwell, Griffin Linderwell, Braden Mallery, Morgan Markley, Kale Meredith, Marlee Meredith, Riley Meredith, Brody Page, Mikey Reidenbach III, AJ Rogers, Brandon Runyon, and Isaac Wheeler.