Record Breaking Meet at the Long Course Kickoff

The first long course meet of the season for the Tideriders was a huge success and lots of fun!  While we saw a new Ozark Record and multiple team records, the chase starts were the highlight of the meet and we were very proud of how easily our swimmers adapted to this old concept that was brought to this meet!

The 13 – 14 Boys continued to beat Old Team Records in the Relays, starting off with the Ozark Record in the 200 Free Relay for Kledi Kadiu, Ryan Mauney, Lee Naber and William Pan.  Later, Eric Ji joined Kledi, Lee and Ryan to see the Team Record in the 200 Medley Relay.  Kledi also add the 50 Free and 100 Free for the 13 – 14 Boys Team Records.  Lily Hsieh add another Team Record in the 11 – 12 Girls 50 Fly, while Spencer Kinsey set the new 10 & Under Boys Team Record in the 100 Breast!

With the first splashes of the season for the Tideriders, we jumped to 1st place in the Virtual Club Championships which is always a great way to end the first meet of the season.

In the 8 & Unders, Austin Chu won individual events, while Colin Cunneen placed in the Top 8.

For the 10 & Unders, Charlotte Brown, Spencer, Sophia Snyder and Evan Wiley, all won individual events.  Placing in the Top 8 were Avery Cunneen, Macie DiGuiseppe, Wills Dino, Tyler He, Sean McGinley, Stephanie Rose, Timmy Siebenman, Camden Theodos and William Unger.

Placing in the Top 16 were Bella Anadkat, Noemi Crall, Mia Panic, Hannah Renaud and Ema Stojicevic, while Sonia Archambault, Noa Ben-Shahar, Pema Edwards, Ellemieke Ferguson, Sanjana Gandhi, Taylor Gast, Jordyn Hamrah, Maitland Michaelson, Nina Schuerer, Mia Singer and Mariam Zakhary also competed at the EDWY LC Kickoff.

For the 11 – 12-Year-Old Swimmers, Aidan Brawer, Lily, Tommy Wickersham all won individual events, while placing in the Top 8 were Trey Cunneen, Anya Liu, Alex Snyder, Lily Ta, Xander Theodos, Jillian Thomason and Henry Unger.

Finishing in the Top 16 were Emily Dieckhaus, Joseph DiGuiseppe, Everdine Ferguson, Jacqueline Hu, Patrick McGinley, Isabel Phillips and Austin Theodos, while Kaitlyn Cragg, Bennett Cuculich, Thinley Edwards, Owen Eisenbeis, Katie Laffey, Michael Skale, Meg Willmann and Grace Wolf, all competed at the first Long Course Meet of the season!

In the Girl’s 12 & Under Relays Anya, Lily, Everdine and Grace Coppel won the 200 Free Relay, while Lily, Isabel, Sophia Goodwin and Lexi Thornton were 7th, Sophia, Charlotte, Avery and Macie were 8th, Lindsay Naber, Penny Riswadkar, Cate Fear and India Stuckenschneider were 11th and Ella Welch, Anya Desai, Emily and Stephanie were 12th

In the Girls 200 Medley Relays, Jillian, Alex, Lily and Anya won, while Everdine, Emily, Isabel and Lily were 4th, Avery, Charlotte, Sophia and Macie were 6th, Ella, India, Penny and Lexi were 13th and Sophia, Cate, Stephanie and Chandler Grimm, were 14th.

For the 11 – 12 Boys 200 Free Relays, Tommy, Aidan, Henry and Xander were 2nd, while Owen Dill, Daniel Garza, Joseph and Austin were 5th, Christian Marren, Casey Chu, Jackson Bespalko and William were 7th and Spencer, Timmy, Camden and Evan were 9th.

In the Medley Relays, Henry, Aidan, Joseph and Xander were 2nd, while Evan, Spencer, Timmy and Camden were 5th, Christian, Patrick, Owen and Austin were 7th and Tyler, Wills, Casey and Charlie Hill, were 9th.

In the 13 – 14 Age Group, Margaret Beimdiek, Sophie Henriksen, Kledi all won individual events, while placing in the Top 8 were Jessica Briers, Steven Busch, Sarah Donohue, Eric Ji, Erin Lamping, Ryan Mauney, Cameron McCrary, Ned Mehmeti, Lee Naber, William Pan, Juliette Phillips, Grace Schaefer, JD Suarez, Niko Theodos and Sophie Thompson.

Finishing in the Top 16 were Amelia Dino, Jiabei Han and Talia Warticovschi, while also competing at the LC Kickoff were Nicole Alper-Esko, Liza Brown, Erica Englehardt, Taylor Hamrah, Emmie Hernandez, Evan Holden, Charlie Krasnoff, Maggie Nelson, Marlee Singer, Adam Sutter and Abby Wickersham. 

For the 15 & Older Swimmers, Matthew Hillmer, Nancy Hulslander, Maddie Mather and Paige Mitchell, won individual events, while Christopher Ball, Koji Barrette, Lauren Beard, Nicole Beard, Joanna Dohrman, Jackson Fox, Sophie Fredman, Andrew O’Brien, Maddie Palatt, Ella Pearl, Maddie Pearl, Patrick Unterreiner and Kirsten Votava all placed in the Top 8.   

Finishing in the Top 16 were Jack Bodnar, Audrey Dino, Payton Dunn, Benjamin Evra, Alex Gelman, Christina Jurotich, Nathanial Marsters, Emily Schroeder, Bella Snyder and, Wil Welch while Preston Brouillet, Kaitlyn Rowbottom also competed at the LC Kickoff.

In the 13 & Over Girls 200 Free Relays, winning for the Girls 200 Free Relays were Nancy, Paige, Christina and Maddie, while Sophie, Abby, Juliette and Jessica were 4th, Emily, Nicole, Kendra Howard and Katie Knapp were 5th, while Talia, Sophie, Sophie and Sarah were 9th and Payton, Maddie, Bella and Joanna were 12th

In the Girls 200 Medley Relays, Maddie, Maddie, Paige and Kirsten won, while Maddie, Nicole, Nancy and Lauren were 2nd, Katie, Jessica, Emily and Christina were 4th, Sarah, Sophie, Madelyn Schoedel, and Bella were 7th and Margaret, Amelia, Payton and Audrey were 11th

In the Boys 200 Free Relays, Matthew, Andrew, Alex and Chris were 2nd, Kledi, Ryan, William and Lee were 3rd, Jackson, Jack, Patrick and Wil were 5th, Cameron, JD, Steven, and Niko were 9th, and Nathanial, Benjamin, Graham Fredman, and Ned were 10th

Eric, Kledi, Lee and Ryan were 2nd, Chris, Alex, Wil and Matthew were 3rd, Jackson, Patrick, Koji and Jack were 4th, Cameron, Benjamin, JD and William were 6th and Nathanial, Ned, Steven and Graham were 11th in the 200 Medley Relays.

 
    
CSP Partners
BFE
Amazon+Smile
B+%26+B+Aquatics
United+States+Masters
Central+Bank+of+St.+Louis
The+Back+Stitch
ASCA
Speedo
Grasse+%26+Associates
Central+Trust+and+Investment+Company
Domino%27s
Chick-Fil-A
Kuva+Coffee+Roasters
Rent-A-Center
McAlisters
Imo%27s
Lion%27s+Choice
Bravo
Nothing+Bundt+Cakes
Deer+Creek+Cafe
The+Cakery
Beast+Craft+BBQ
Sponsors