Background-image
Partners
Elsmore+Swim+Shop
Baumeister+Root+Beer
Robinson+Heating+%26+Cooling
Town+Planner
Bayland+Insurance
Freckles
Sponsors
Jocelyn McNicoll gets state cut, ASC 12 team Records

ASC brought 29 swimmers to the SEA Early Bird invitational at Brown Deer.  As the start of the season with most long course times from last summer, we had a high percentage of best times, 89 of 111 for 80%.  55 new swims, several from first time long course swimmers.  But don’t let new swims fool you, we had a few team records on “new” swims and also several heat winners like Ava Senger, Matt Schmoll and Trevor Dietzler.  We had 3 DQ’s.  Those “missing” best times often had swum those events at a peak competition such as Long Course State or Senior Sectionals.  We have been in the water 4 weeks and did not rest for this one.

 

12 Team records were set.  Kara Schmoll set new team records in the girls 8 & U 50 BK and 50 BR events.  Bryanna Bellile set 4 records, 13-14 girls 50 FR, 200 FR and 200 BK, with the 50 FR a new Senior record.  Jocelyn McNicoll broke her 13-14 girls 100 BR record, but now also is the Senior 100 BR record holder and new state qualifier.  Barrett Van Laanen set 2 records, the boys 8 & U 200 FR and 100 BK.  Matt Schmoll set 2 records in the 11-12 boys 50 BK and 50 Fly.

 

Our New and Improved List:

Charles Ambrosius swam new times in 100 BR and 100 FR, improved 50 FR and 100 BK

Bryanna Bellile improved 50 FR and was right on her times from Senior Sectionals unrested

Trevor Dietzler swam new times in 50 & 100 FR, 50 Fly and 50 BK.  He won a few heats in his first long course meet

MacKenzie Hartford swam new times in 200 IM, 200 BR and 200 BK, improved 400 FR, 100 BR and 100 Fly

Paige Hartford swam new times in 200 FR and 100 BR, improved 50 & 100 BK, 50 & 100 FR, 50 Fly

Andrew Hodek improved 50 & 100 BK, 100 BR, 50, 100, 200 & 400 FR

Jackson Hodek swam a new 200 IM time and improved 100 & 200 BK, 50, 100, 200 & 400 FR

Nick Hodek swam new times in 50 & 100 BK, 50 & 100 FR and 50 Fly, improved 200 FR

Katie Jadin swam new times in 100 & 200 BK, 50, 100 & 200 FR

Ryan Jadin swam new times in 100 BK and 200 FR, improved 50 & 100 BR, 50, 100 & 400 FR and 200 IM

Peyton Mader swam new times in 200 IM and 400 FR, improved 50, 100 & 200 FR and 100 BK

Charlotte McNicoll improved 50 & 100 BR, 50, 100, 200 & 400 FR

Jocelyn McNicoll swam new times in 200 BR, 200 & 400 FR, improved 50 FR, 100 BR in a state cut, 200 IM

Tommy McNicoll improved 50 & 100 BK, 50, 100 & 200 FR and 50 BR

Sienna Nitke improved 100 BK, 100 BR, 50, 100, 200 & 400 FR, 50 Fly and 200 IM

Ryan Ruhland swam new times in 50 & 100 FR, 100 BK and 100 BR

Kara Schmoll improved 50 FR, 50 BK, 50 BR and 50 Fly

Kate Schmoll improved 50 FR, 50 BR, 50 Fly and 200 IM

Matt Schmoll swam new times in 50 Fly and 50 BK, both in team records, improved 50 & 100 FR

Erin Schuch improved 50 FR and 50 Fly

Katelyn Seder swam a new time in the 50 BR and improved 50 FR, 50 BK and 50 Fly

Madison Seder swam a new time in the 50 BR and improved 50 & 100 FR and 50 Fly

Elizabeth Selissen swam a new time in the 200 FR and improved 50 & 100 BR, 50 & 100 FR

Emily Selissen swam a new time in the 100 Fly, improved 50 & 100 FR

Ava Senger continues to live up to the “Duckie” term by winning her first ever long course heat in the 50 FR, and also swam new times in the 50 BK, 50 BR and 50 Fly

Alex Smits swam new times in 200 BR and 200 BK and improved 50 & 100 BR

John Smits swam new times in 100 BK and 400 FR and improved 100 BR and 200 FR

Barrett Van Laanen swam a new time in 200 FR, improved 50 & 100 BK, 50 & 100 FR

Elizabeth Witt swam new times in 100 & 200 BK, 50, 100, 200 & 400 FR and 100 BR

 

Next meet is the May Fly on May 11-12 and then our ASC meet May 19th and a special “dual meet” with Sun Prairie Storm on May 20th in the morning.  We hope you consider joining us for that Sunday as well.

 

Our Summer State qualifiers thus far:

 

10 & U Girls

Katelyn Seder

 

11-12 Girls

Kate Schmoll

Sienna Nitke

 

13-14 Girls

Bryanna Bellile

Jocelyn McNicoll

 

15-18 Girls

Hallory Domnick

 

11-12 Boys

Alex Smits