Sponsors
Partners
University+of+Toronto
Toronto+Summer+Swim+Camp
Speedo
Toronto+Island+Lake+Swim
Martha+McCabe
Swim+Center
Grootveld Meet Report

Congratulations and thank you to all the officials volunteering their time to support competitive swimming in Canada. 

Congratulations to our new Level III Official Vanessa Engel and two new Level II Officials Jonathan Spencer and Matthew Dans. 

Youth 3

100% Best Times: Angeline Audoin, Sage Final, Aynsley Grant, Charlotte Hannam, Maya Richman, Julia Rishor, Hannah Silver, Allie Wilson, Joseph McCarthy, Evan Pang.

Best Times: Amelie Box, Isabel Chan, Zoe Cohen, Maya Gandhi, Jacqueline Gibson, Aynsley Grant, Kate Knightley, Nuan Qi Law-Gallagher, Ava Lockington, Izzy Parker, Audrey Plateel, Rose Seyfaie, Emily Smith, Maclean Hughes, Joseph McCarthy, Evan Pang, Haven Wood.

Qualifiers:

D Festivals: Evan Pang (100 BR), Aynsley Grant (100 BK).

Senior 2

100% best times: Dan Penagos-Juando, Carmina Cornacchia, Guclu Can, Ethan Pang, Michael Kolb, Eve Botterell

Best Times: Dennis Belopolsky, Katerina Bojic, Olivia Culver, David Dremin, Xavier Hollott-Lo, Jack Kirwan, Michael Kolb, Ethan Pang, Ali Paquin, Sophie Pepper, Kate Reiffenste, Auden Tura, Finnan Weber, Valeria Vazquez, Guclu Can, Elise McManus, Maya Kamath-Patel, Julia Karkouti, Cole Searcy, Carmina Cornacchia, Eve Botterell, Mannet Singh, Alexia Georgareas, Vitaliy Feokistov

National 2

Best Times: Tina Beason, Eve Boyer, Katherine Brown, Cassandra Chong, Madeleine Kennedy, Olivia Kerr, Veronica Kurkjian, Jessica Love, Zoe Reynolds, Julia Sorra, Uma Tong, Min Qian Lu, Eli Offman, Gabriel Vidal Simoes.

National 1

Best Times: Honor Brodie-Foy, Kaitlyn Burwell, Kennady Kilger, Taylor Lamb, Olivia Luka, Sydney Munro, Andrea Putrimas, Eric Antonen, Damian Celsi, Logan Harris, Aidan Hull, Thomas Wheatcroft.

Junior National

Best Times: Tara Antonen, Ellie Babatsikos, Lordan Bennett, Rhys Bernard, Elsa Daigle, Eila Farnood, Claire Hendrikx, Kate Hulford, Hanna Marshall, Isabella Monaghan-Chow, Freya Rothery, Lily Sheridan, Madeline Spencer, Mina Stojanovic, Mariana Valles Chavez, Stella Vreeken, Fraser Watt, Liam Alexander, Nicholas Chia, Daniel De Monte, Griffin Lajoie, Alexandre Shiffman, Charlie Skalenda, Attal Zmarai

Junior 1
100% Best Times: Lyuda Bird, Emma Hartviksen, Tara Searcy, Nathan Yoon, Jordan Yan, Sydney Kinnear, Maddy Clapp, Gracie Abbott, Freya McIntosh

Best Time: Ava Pasanen, Uriyah Ravitz-Heller, Astrid Coates, Serra Hamilton, Ellena Wheatcroft, Heather Kolb, James Kachin, Denizhan Gonulluoglu, Daghan Gonulluoglu, Ava Ahlstrand

New Qualifying Standard:

B Centrals
Ava Ahlstrand 200IM
Lyuda Bird 200IM, 100Br
Astrid Coates 50Fr, 100Fr, 200Fr, 100Br
Tara Searcy 100Fr, 200Fr, 100Fl
Nathan Yoon 200IM
Jordan Yan 200IM, 50Fr, 100Fr, 100Bk

Junior 2
100% Best Times: Sebastian Board, Phoibe Clarke, Julia Ebli, Aleks Sasha Evans, Sheldon Inksetter, Alexandra Leclair, Calla Linskill, Cameron McCallum, Will Morgenstern, Philip Nedelev, Sadie Renihan- McKechnie, Yuval Yampolsky

Best Time: Gabe Cellarius, Maks Draga, Luca Goulart, Kaitlin Grierson, Sofia Katsiroumpas , Lauren Nakamachi-Rozwadowski, Declan Smith

New Qualifying standard 
B Centrals
Will Morgenstern 200Bk

C Centrals
Sebastian Board 100Fr
Phoibe Clarke 50Fr, 100Fr
Julia Ebli 50Fr, 100Fr, 200Fr, 200IM
Aleks Evans 100Fr, 200Fr, 400Fr, 100Bk, 200Bk, 200IM
Luca Goulart 400Fr
Will Morgenstern 50Fr, 100Fr
Sadie Renihan-McKechnie 50Fr, 100Fr, 200Fr, 400Fr, 100Bk, 200Bk, 100Fly, 200IM

Junior Provincial

New Festival Standards Achieved: Emily Cescon (200 free), Teresa Limniatis (50

free, 100 free, 200 free), Katie McKinstry (100 breast)

100% Best Times Achieved: Evan Cescon, Avery Leake, Jasper Van Maren

Youth Festival

New Festival Qualifier: Jacob Redfern (200 back)

New Festival Standards Achieved: Ben Cescon (100 back), Travis Cumming (100

fly), Jacob Moots (100 back), Leah Tigert (100 free, 100 back), Savannah

Vicente(100 free, 200 back, 100 fly)

100% Best Times – Maddie Barnes, Ava Camps, Ben Cescon, Travis Cumming, Ava

Halpern, Olga Hamer, Jake Redfern, Elliot Straszynski, Lucy Struthers, Hannah

Swinnerton, Leah Tigert, Savannah Vicente

Senior 1

Best times: Amanda Wilson, Estella Turnbull, Emily Suggitt, Zev Segal-Braves, Estelle Scott, Claire Rollins, Calum Murray, Innes Magee, Annika Kapral, Scano Hewa Batuwitage, Gary Guo, Jake Eddis, Emma Chee, Leith Cameron, Aynsley Brown, Ian Binns, Graydon Bebbington, Tamsin Andrews