Sponsors
Brainsport
Tourism+Saskatoon
Minolta
AXON
Goldfins Post 101 New Sask Long Course Time Standards at the Lasers Invitational

Saskatoon Goldfins Post 101 New Saskatchewan Long Course Time Standards at the 2018 Lasers Invitational Swim Meet

The Saskatoon Goldfins had a very successful performance at the 2018 Lasers Invitational, May 4 – 6, 2018 – Saskatoon, SK.  The Goldfins were represented by 70 swimmers swimming in ten (10) individual events as well as competing in two (2) relay events.

 

Congratulations to the Goldfins team, as they posted 81.8% personal best times. 

 

The Top 3 Goldfins Improved Events:

Tony Zhang                        800 Freestyle - “-195.91”

Mikaela Broten                 800 Freestyle – “-139.02”

Sara Larocque                  800 Freestyle – “-98.39”

 

Congratulations to these Goldfins swimmers who posted 100 % personal best times:

Sami Benning, Mikaela Broten, Kai Burke, Katelyn Carleton, Katherine Chang, Alyssa Clark, Natalie Earl, Sally Feng, Hannah Heggstrom, Daniel Hofer, Mya Kelln, Audrey Knauer, Sara Larocque, Isabel Magus, Milayna Mildenberger, Tiana Mildenberger, Rebeka Mourre, Andrew Nghiem, Ava Norman, Lucas Peng, Ana Penner, Abbey Petrun, Rylie Regier, Anastasia Sasata, Nathan Vong, Daya Wilde, and Tony Zhang.   

 

The Goldfins posted 101 new Saskatchewan Provincial Long Course Time Standards this past weekend.

 

Saskatchewan AA Long Course Time Standards:

Jaedyn Allen                     50 Backstroke & 400 Freestyle

Lauren Chang                   50 Backstroke

Abby Fortier                      100 Breaststroke

Rachel Hahn                      100 Freestyle & 100 Breaststroke

Hannah Heggstrom        100, 400, 800 Freestyle & 100 Breaststroke

Merin Hendry                    50 Breaststroke

Sophia Magus                   800 Freestyle & 200 IM

Rebeka Mourre                50 & 400 Freestyle

Molly Mulligan                 800 Freestyle

Andrew Nghiem              200 IM & 400 Freestyle

Elena Park                          400 & 800 Freestyle

Ana Penner                        100, 400 & 800 Freestyle

Brook Reiber                     400 & 800 Freestyle

Jade Reiber                        800 Freestyle

Nathan Vong                     400, 800 Freestyle, 200 Backstroke & 200 IM

Daya Wilde                         100 Freestyle

Tony Zhang                       800 Freestyle & 200 IM

 

Saskatchewan A Long Course Time Standards:

Sami Benning                   50, 200 Backstroke & 200 IM

Zoe Benning                     200 Backstroke & 200 IM

Mikaela Broten                 800 Freestyle

Katherine Chang             400 & 800 Freestyle

Lauren Chang                   50 Backstroke

Alyssa Clark                       800 Freestyle & 200 Backstroke

Jana Dieing                        200 IM & 400 Freestyle

Natalie Earl                        800 Freestyle & 100 Breaststroke

Abby Fortier                      100, 400, 800 Freestyle & 200 IM

Ian Genest                          200 Backstroke

Rachel Hahn                      800 Freestyle

Lucas Kelln                        100 & 200 Freestyle

Mya Kelln                           200 Backstroke & 200 IM

Sara Larocque                  100, 400, 800 Freestyle, 50 Fly, 200 Backstroke & 10 Breaststroke

Jordyn Litvenenko          50, 200 Backstroke, 100 & 400 Freestyle

Elenie Lyle                         50 Backstroke, 100 & 800 Freestyle

Merieliss Lyle                    800 Freestyle & 100 Breaststroke

Isabel Magus                     200 IM

Emma Melnyk                   800 Freestyle

Milayna Mildenberger   50 Backstroke

Rebeka Mourre                100, 800 Freestyle, 200 IM & 100 Breaststroke

Molly Mulligan                 50 Backstroke

Ava Norman                       100, 400 Freestyle & 100 Breaststroke

Svea Pearson                    50 & 200 Backstroke

Lucas Peng                        100 Freestyle

Holly Sander                      50 Backstroke

Anastasia Sasata              400, 800 Freestyle, 50 Backstroke, 200 IM & 100 Breaststroke

Lucca Siemens                 50 Fly

Rhett Smith                       100, 800 Freestyle, 200 IM

Bryce Tierney                   200 IM

Nathan Vong                     200 Fly

Daya Wilde                        800 Freestyle

Tony Zhang                       100 Breaststroke

 

The Goldfins will be competing in the upcoming HYACK Festival Youth Cup, May 18 – 20, 2018 – New Westminster, BC.

 

Go Gold Go!

 

 

 

-30-