Background-image
PCST 10th at Southeasterns - McEliece Brothers Win Three Events Each!

PCST 10th at Long Course Southeasterns – McEliece Brothers Win Three Events Each!

38 PCST swimmers competed in the 2018 Southeastern Swimming Long Course Championships in Knoxville, Tennessee.  The meet featured more than 1100 athletes representing more than 70 teams from Tennessee, Alabama, and the Florida Panhandle.  Swimmers Colin and Shane McEliece led the way for PCST with each claiming three individual event wins!  Colin placed first in the 13-14 Boys 50 meter Breaststroke, 100 meter Breaststroke, and 200 meter Breaststroke.  Shane added wins in the 11-12 Boys 50 meter Freestyle, 50 meter Breaststroke, and 100 meter Breaststroke.  Both of the boys will also be representing Southeastern Swimming’s Zone All-Star Team next week in Midland, Texas!  An amazing 37 new PCST Team Records were set over the weekend by the following swimmers:  Shane McEliece (10), Colin McEliece (6), Paige Sondgeroth (5), Brooke Dorr (4), Lily Bradford (2), Gip Crye (2), Marisa Ashley (1), Molly Grace Bradford (1), Maddie Campbell (1), Brooke Dorr (1), Natalie McKenzie (1), Maddie McKim (1), and Jared Shanks (1).  In addition, a new Team Records were set in the 10 & Under Boys 200 meter Freestyle Relay (Gip Crye, Lee Balkcom, Evan Fulton, Blair Wootson) and Senior Girls 400 Medley Relay (Molly Grace Bradford, Paige Sondgeroth, Brooke Dorr, Maddie McKim).  PCST finished 10th overall in the team scoring.  Statistics from the meet are listed below:

New NCSA Junior National Times (1)
Paige Sondgeroth 100 meter Breaststroke

New Team Records (37)
Gip Crye (10&U Boys) 200 meter Freestyle – 2:38.16
Gip Crye (10&U Boys) 200 meter Individual Medley – 2:58.49
Shane McEliece (11-12 Boys) 50 meter Freestyle – 26.89
Shane McEliece (11-12 Boys) 100 meter Freestyle – 1:01.64 (prelims)
Shane McEliece (11-12 Boys) 100 meter Freestyle – 59.76 (finals)
Shane McEliece (11-12 Boys) 50 meter Breaststroke – 36.57 (prelims)
Shane McEliece (11-12 Boys) 50 meter Breaststroke – 34.81 (finals)
Shane McEliece (11-12 Boys) 100 meter Breaststroke – 1:19.53 (prelims)
Shane McEliece (11-12 Boys) 100 meter Breaststroke – 1:16.10 (finals)
Shane McEliece (11-12 Boys) 50 meter Butterfly – 30.46 (prelims)
Shane McEliece (11-12 Boys) 50 meter Butterfly – 29.64 (finals)
Shane McEliece (11-12 Boys) 100 meter Butterfly – 1:06.82
Lily Bradford (13-14 Girls) 200 meter Backstroke – 2:28.69 (prelims)
Lily Bradford (13-14 Girls) 200 meter Backstroke – 2:28.43 (finals)
Natalie McKenzie (13-14 Girls) 50 meter Butterfly – 31.27
Colin McEliece (13-14 Boys) 50 meter Breaststroke – 31.98 (prelims)
Colin McEliece (13-14 Boys) 50 meter Breaststroke – 31.59 (finals)
Colin McEliece (13-14 Boys) 100 meter Breaststroke – 1:09.49 (prelims)
Colin McEliece (13-14 Boys) 100 meter Breaststroke – 1:08.71 (finals)
Colin McEliece (13-14 Boys) 200 meter Breaststroke – 2:31.70
Colin McEliece (13-14 Boys) 400 meter Individual Medley – 5:01.13
Marisa Ashley (15-16 Girls) 400 Meter Freestyle – 4:40.09
Brooke Dorr (15-16 Girls) 50 meter Butterfly – 29.59 (prelims)
Brooke Dorr (15-16 Girls) 50 meter Butterfly – 29.55 (finals)
Brooke Dorr (15-16 Girls) 100 meter Butterfly – 1:05.67 (prelims)
Brooke Dorr (15-16 Girls) 100 meter Butterfly – 1:05.55 (finals)
Maddie McKim (15-16 Girls) 100 meter Freestyle – 1:01.49
Paige Sondgeroth (15-16 Girls) 50 Meter Breaststroke – 36.42
Paige Sondgeroth (15-16 Girls) 100 Meter Breaststroke – 1:16.45 (prelims)
Paige Sondgeroth (15-16 Girls) 100 Meter Breaststroke – 1:16.26 (finals)
Paige Sondgeroth (15-16 Girls) 200 Meter Breaststroke – 2:45.15 (prelims)
Paige Sondgeroth (15-16 Girls) 200 meter Breaststroke – 2:44.92 (finals)
Jared Shanks (15-16 Boys) 50 meter Butterfly – 27.59
Molly Grace Bradford (17&Over Girls) 200 meter Backstroke – 2:27.03
Maddie Campbell (17&Over Girls) 200 Meter Backstroke – 2:28.53
10&U Boys 200 meter Freestyle Relay (Gip Crye, Lee Balkcom, Evan Fulton, Blair Wootson) – 2:21.33
Senior Girls 400 Meter Medley Relay (Molly Grace Bradford, Paige Sondgeroth, Brooke Dorr, Maddie McKim) – 4:33.39

Point Scoring Swims (39) – Top 8 14&Under and Top 16 Senior
Chloe Reed (10&U Girls) – 50 Back(8), 100 Back(5)
Lee Balkcom (10&U Boys) – 50 Back(5)
Gip Crye (10&U Boys) – 50 Free(7), 200 Free(5), 50 Fly(4), 100 Fly(4), 200 IM(2)
Shane McEliece (11-12 Boys) – 50 Free(1), 100 Free(2), 50 Breast(1), 100 Breast(1), 50 Fly(3), 100 Fly(3)
Lily Bradford (13-14 Girls) – 200 Back(5)
Natalie McKenzie (13-14 Girls) – 200 Back(6)
Colin McEliece (13-14 Boys) – 50 Breast(1), 100 Breast(1), 200 Breast(1), 200 Fly(5), 200 IM(5), 400 IM(5)
Marisa Ashley (Senior Girls) – 1500 Free(9)
Molly Grace Bradford (Senior Girls) – 100 Back(14), 200 Back(10)
Maddie Campbell (Senior Girls) – 200 Back(14)
Brooke Dorr (Senior Girls) – 50 Fly(13), 100 Fly(11)
Hannah Johnson (Senior Girls) – 1500 Free(12)
Paige Sondgeroth (Senior Girls) – 50 Breast(16), 100 Breast(11), 200 Breast(6)
Keely Stevenson (Senior Girls) – 400 IM(13)
Nico Gobel (Senior Boys) – 50 Fly(9), 100 Fly(15)
Spencer Sehlhorst (Senior Boys) – 100 Breast(15), 200 Breast(7), 200 IM(8), 400 IM(5)

Age Group Top 10 PCST Long Course All-Time Top 10 Swims
Girls 10&U
Riley Harris – 100 Free(8), 200 IM(9)
Chloe Reed – 50 Free(7), 50 Back(5), 100 Back(4), 100 Breast(10)

Girls 11-12
Riley Fulton – 50 Breast(9), 100 Breast(5), 50 Fly(9), 100 Fly(8)

Girls 13-14
Lily Bradford – 200 Back(1), 200 IM(10)
Natalie McKenzie – 50 Back(2), 50 Fly(1), 200 Fly(6)

Girls 15-16
Marisa Ashley – 100 Free(3), 200 Free(3), 400 Free(1), 1500 Free(2)
Brooke Dorr – 50 Breast(3), 100 Breast(4), 50 Fly(1), 100 Fly(1)
Hannah Johnson – 800 Free(6), 1500 Free(6), 50 Breast(10), 200 Fly(3)
Maddie McKim – 100 Free(1), 200 Free(5), 100 Back(9)
Paige Sondgeroth – 50 Free(5), 100 Free(8), 50 Breast(1), 100 Breast(1), 200 Breast(1), 200 IM(3), 400 IM(5)
Keely Stevenson – 50 Back(7)
Reagan Swindler – 800 Free(3), 200 Breast(6)

Girls 17 & Over
Molly Grace Bradford – 50 Free(5), 50 Back(2), 100 Back(2), 200 Back(1), 50 Fly(4), 100 Fly(9)
Maddie Campbell – 50 Free(10), 50 Back(4), 100 Back(3), 200 Back(2), 50 Fly(6)
Kaia Stevenson – 200 Fly(2)

Boys 9-10
Lee Balkcom – 100 Free(10), 200 Free(8), 50 Back(2), 100 Back(3)
Gip Crye – 50 Free(3), 100 Free(2), 200 Free(1), 200 IM(1)
Evan Fulton – 100 Back(8)
Blair Wootson – 50 Free(8), 200 Free(9)

Boys 11-12
Shane McEliece – 50 Free(1), 100 Free(1), 50 Breast(1), 100 Breast(1), 50 Fly(1), 100 Fly(1)

Boys 13-14
Luke Ferguson – 50 Breast(7)
Braden Legg – 50 Back(9), 50 Breast(6), 100 Breast(10)
Colin McEliece – 50 Breast(1), 100 Breast(1), 200 Breast(1), 200 Fly(2), 400 IM(1)

Boys 15-16
Jared Shanks – 50 Fly(1)
Luke Station – 50 Back(8)

Boys 17 & Over
Kenan Cain – 50 Free(9), 50 Back(9), 50 Fly(9), 100 Fly(10)
Nico Gobel – 50 Free(6), 50 Fly(2), 100 Fly(8), 400 IM(7)
Mason Legg – 100 Free(9), 50 Back(5)
Spencer Sehlhorst – 50 Back(4), 200 Back(5), 100 Breast(6), 200 Breast(6), 200 IM(4), 400 IM(3)
Connor Smith – 50 Free(8), 50 Breast(7)

 
    
PCST Sponsors
Speedo
Swim+and+Tri
Grocery+Outlet
Panama+City+Diving
Pinch+A+Penny
Pizza+by+the+Sea
Hassler+Insurance
Avian
Margaritaville