Background-image
Partners
UW+Health+Sports+Medicine
A3+Performance
The+Armstrong+Company
MAC+Swim+Lessons
Sponsors
2018 Wisconsin 12&Under Long Course State Championships recap

MAC,

This past weekend our Madison Aquatic Club State Team competed at the  Wisconsin State 12 & Under Long Course Championships  at the Walter Schroeder Aquatic Center in Brown Deer.  Each year we continue to grow our long course state team and this year 34 stepped up to compete at state.  On a weekend where we were split between WI State, All-City, and Tri-County, MAC swimmers swam well at all three meets and we came away from state with a solid 6th place overall finish!  Pictures from the meet can be found on our  facebook  page.  Congratulations to everyone on a great season!
 
MAC 2018 12&U Long Course State Team
Natalie Austin, Max Carter, AJ Charles, Grace Charles, Annika Curran, Ben Cutler Heiderscheit, Noah Dorn, Max Drake, Zander Endres, Izzy Enz, Jackson Esteves, Paris Fullerton, Evalyn Gannaway, Audrey Garrett, Bella Gnewuch, Tessa Gordon, Tait Haag, Natty Hahn, Brynn Jondle, Jackie Lanear, Matthew Lanear, Lily Mair, Ava McCaw, Jake McKinnon, Charlie Olson, Elisa Olson, Matilda Putney, Luke Rudie, Monica Schmidt, Audrey Schoenherr, Lydia Slager, Brynn Sundell, Cowan Vitense, and Sam Wolf.
 
MAC swimmers had a solid end to the season logging best time after best time and...
-30 Podium Finishes
-13 New MAC Records
-6 State Champion Swims
-2 Top 3 Age Group High Point Earners
-1 Top 3 Individual High Point Earner
-1 State Championship Team 6th place
 
Overall Top 10 Team Standings
1) Schroeder YMCA Swim Team 1,380
2) Southwest Aquatic Team 1,321.5
3) Elmbrook Swim Club 1,161.5
4) Waukesha Express Swim Team 1,153

5) Lake Country Swim Team 959.5
 6) Madison Aquatic Club 773.5 
7) Pleasant Prairie Patriots Swim 608.5
8) Oregon Community Swim Club 476
9) Badger Aquatic Club 467
10) McFarland Spartan Sharks 392 
  
10&Under Girls Age Group Standings 
 9th place MAC 72 
  
10&Under Boys Age Group Standings 
2nd place MAC 245  
  
11-12 Girls Age Group Standings 
 3rd place MAC 401.5 
  
11-12 Boys Age Group Standings 
 18th place MAC 55 
  
10&Under Boys Individual High Point  
3rd place - Sam Wolf 
  
State Champions 
10&under boys 200 Free Relay - Max Carter, Max Drake, Matthew Lanear, Sam Wolf 
Sam Wolf - 10&under boys 50 free
Sam Wolf - 10&under boys 200 free
Sam Wolf - 10&under boys 50 back
Sam Wolf - 10&under boys 100 breast
Sam Wolf - 10&under boys 100 fly 
  
New MAC Records 
11-12 Girls
800 Free - Tait Haag - 10:34.02
50 Fly - Paris Fullerton - 30.26
100 Fly - Paris Fullerton - 1:09.23
200 Free relay - Bella Gnewuch, Lily Mair, Jackie Lanear, Paris Fullerton - 2:00.36
400 Free relay - Paris Fullerton, Bella Gnewuch, Ava McCaw, Izzy Enz - 4:21.08
200 Medley relay - Natty Hahn, Bella Gnewuch, Paris Fullerton, Izzy Enz - 2:09.97
400 Medley relay - Lily Mair, Bella Gnewuch, Paris Fullerton, Tessa Gordon - 4:57.32
 
9-10 Boys
50 Free - Sam Wolf - 30.56
200 Free - Sam Wolf - 2:23.88
50 Back - Sam Wolf - 35.62
100 Breast -  Sam Wolf - 1:25.56
100 Fly - Sam Wolf - 1:12.21
200 Free Relay - Max Carter, Max Drake, Matthew Lanear, Sam Wolf - 2:11.59
  
Congratulations to all on a great season.  Good luck to our 13&Overs at State and Junior Nationals and to our Zone swimmers representing Team Wisconsin this weekend at the University of Minnesota. Have a great August and see you at the end of the month!  Go MAC!
 
Mike