Background-image
Sponsors
Partners
Dinkletown+Town
Metro
SPEEDO
Wolverines Sweep Medals and High Point Trophies at Westchester County Champs !

Wolverines Sweep Medals and High Point Trophies at Westchester County Champs !


Rye Playland, New York

July 30 - August 2, 2018




Congratulations to the following Wolverines Who Are Westchester County High Point Champions !

Check out the Wolverines 2018 Counties Slideshow on Facebook: https://www.facebook.com/158447527506599/videos/2305485652802765/

9 High Point Champions

10&U Girls High Point Champion - Joy Kang

11-12 Girls High Point Champion - Alexa Reyna

11-12 Girls High Point 2nd Place - Lauren Lee

13-14 Girls High Point Champion - Kristin Cornish

10&U Boys High Point Champion - Kieran Lee

10&U Boys High Point 2nd Place - Derrick Kuo

11-12 Boys High Point Champion - Aidan Lee

11-12 Boys High Point 2nd Place - Zachary Pestrikov

13-14 Boys High Point Champion - Christian Lee



Wolverines Sweep Medals in Individual Events

Monday - July 30th

17&U 200 IM

Kristin Cornish - 1st Place

10&U Breaststroke

Joy Kang - 4th Place
Nidhi Ray 8th Place

Kieran Lee - 1st Place
Derrick Kuo - 2nd Place
Owen Gjertsen - 7th Place

12&U Backstroke

Ally Pfeiffer - 1st Place
Kait Sweeney - 2nd Place
Lauren Lee - 3rd Place
Alexa Reyna - 4th Place
Claire Weinstein - 5th Place
Kelly Byrne - 8th Place

Aidan Lee - 1st Place
Kevin Jiang - 2nd Place
Zachary Pestrikov - 3rd Place
Ethan Zhou - 4th Place
Jack Cornish - 6th Place
Nirvaan Nagaldinne - 8th Place

14&U 100 Free

Kristin Cornish - 1st Place
Amy HU - 6th Place

Christian Lee - 1st Place

17&U 100 Fly

Ava Ianetta - 4th Place
Emmet Santry - 5th Place


Tuesday - July 31st

13&U IM

Christian Lee - 1st Place
Michael Weinstein - 4th Place
Zachary Pestrikov - 5th Place


10&U 50 Free

Joy Kang - 3rd Place
Lori Jiang - 8th Place

Kieran Lee - 1st Place
Owen Gjertsen - 5th Place

12&U  50 Fly

Alexa Reyna - 1st Place
Lauren Lee - 2nd Place
Ally Pfeiffer - 3rd Place
Kait Sweeney - 7th Place

Zachary Pestrikov - 1st Place
Kevin Jiang - 2nd Place
Aidan Lee - 3rd Place
Ethan Zhou - 7th Place

17&U Breaststroke

Caroline Coughlin - 4th Place

14&U Backstroke

Salma Reyna - 2nd Place
Daniella Condon - 4th Place
Amy Hu - 5th Place

Christian Lee - 1st Place
Hudson Chung - 3rd Place


Wednesday August 1st

13&U Girls 200 IM

Alexa Reyna - 1st Place
Alexandra Bastone - 2nd Place
Daniella Condon - 5th Place
Kelly Byrne - 6th Place
Lauren Lee - 8th Place

10&U Backstroke

Joy Kang - 1st Place
Lori Kiang - 2nd Place

Kieran Lee - 1st Place
Derrick Kuo - 3rd Place
Owen Gjertsen - 8th Place


12&U 50 Breaststroke

Claire Weinstein - 2nd Place
Kelly Byrne - 3rd Place
Kait Sweeney - 7h Place

Aidan Lee - 1st Place
Kevin Jiang - 4th Place
Ethan Zhou - 7th Place

17&U 100 Freestyle

Ava Iannetta - 2nd Place

14&U 100 Fly

Amy Hu - 3rd Place
Salma Reyna - 5th Place
Alexandra Bastone - 7th Place

Christian Lee - 2nd Place
Hudson Chung - 4th Place


Thursday August 2nd

10&U 50 Fly

Joy Kang - 3rd Place
Sophia Lord - 7th Place
Lori Jiang - 8th Place

Kieran Lee - 1st Place
Owen Gjertsen 5th Place
Derrick Kuo - 6th Place


12&U 50 Freestyle

Alexa Reyna - 1st place
Kait Sweeney - 2nd Place
Lauren Lee - 3rd Place
Lauren Maierle - 4th Place
Claire Weinstein 7th Place

Zachary Pestrikov - 1st Place
Kevin Jiang - 2nd Place
Aidan Lee - 3rd Place
Ethan Zhou - 5th Place

14&U Breaststroke

Kelly Byrne - 5th Place

Hudson Chung - 7th Place

17&U Backstroke

Kerry Sheridan - 6th Place
Ava Ianetta - 7th Place

Emmet Santry - 8th Place

Congratulations to these Wolverines and their families !