Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
2018 October Challenge

October Challenge 10/6-10/7

Another year of Challenge meets kicked off with this year’s October Challenge, held at the Mary Wayte pool on Mercer Island, where Bellevue Club joined Olympic Cascade Aquatics and Penguin Aquatics for a fun weekend of racing.  At the end of the weekend BCST ended up in first place with 8,545 points, easily more than doubling OCA’s second place finish of 3,667.

There were many highlights over the weekend, with several PNS cuts being picked up along the way.  Eight BCST swimmers (Hope Enge, Piper Enge, Gabi Farinas, Christian Koh, Jacob Lee, Trinity Lee, Ema Lei, and Nathan Xu) finished in the top 3 in all 8 of their races, with Piper Enge taking first place every one. 

For a complete list of swimmers who had 100% best times, or finished top three in their events, read on below.  Congratulations to all BCST swimmers for a great team effort!

GO BCST!!!

- Dwight

Top Three Finishers:

Charlie Arnold (1st 100 breast, 200 IM, 50 fly, 2nd 100 fly, 3rd 100 free)

Sydney Arsenault (1st 50 fly)

Mia Avansino (1st 500 free, 2nd 400 IM, 3rd 200 back)

Ellie Bailey (1st 100 fly, 100 free, 50 fly)

Samantha Baron (2nd 200 fly, 3rd 200 breast)

Christina Bradley (3rd 200 back)

Connor Brown (2nd 500 free)

Alexis Buchan (3rd 200 fly)

Jimmy Butler (2nd 500 free)

Albert Cai (1st 25 breast, 2nd 100 IM, 3rd 25 free)

Colin Carmichael (1st 500 free)

Eleanor Casey (2nd 100 back, 200 IM)

Zach Cermak (1st 100 fly, 100 free, 2nd 50 free, 3rd 200 IM)

Mia Chang (1st 200 back)

Isabella Chen (1st 100 free, 2nd 100 back, 200 free)

Julia Chiorean (1st 50 breast)

Courtney Cross (1st 200 back, 200 breast)

Kian Curley (3rd 100 free)

Gabby Dang (2nd 200 free)

Sarah DiMeco (1st 200 fly, 2nd 200 free)

Alena Dickmann (3rd 50 free)

Dylan Doan (1st 500 free, 2nd 400 IM, 50 fly, 3rd 200 IM)

Kylie Doan (1st 100 breast, 200 IM, 50 free, 3rd 200 free)

Kellan Doroski (2nd 25 breast)

Jackson Dudley (3rd 200 fly)

Hope Enge (1st 50 fly, 2nd 50 back, 100 free, 3rd 100 fly, 200 free)

Piper Enge (1st 100 breast, 100 IM, 200 breast, 200 free, 200 IM, 400 IM, 50 breast, 500 free)

Tatum Enge (1st 25 fly, 25 free, 2nd 100 IM)

Gabi Farinas (1st 100 back, 100 free, 200 free, 200 IM, 50 back, 50 free, 500 free, 2nd 50 fly)

Tico Farinas (2nd 500 free, 3rd 400 IM)

Kendall Fitzpatrick (3rd 100 breast)

Kieran Fitzpatrick (1st 50 breast, 2nd 200 breast)

Connor Garr (2nd 25 free, 3rd 100 IM, 25 back)

Andres Gonzales (3rd 50 free)

Ava Grays (2nd 50 back)

Kira Grebinsky (2nd 200 breast)

Elaina Guan (1st 100 IM, 3rd 100 back)

Gracie Hackworth (2nd 200 fly, 3rd 100 fly, 50 free)

Tristan Haeger (3rd 200 back)

Finn Heneghan (2nd 100 back, 3rd 100 free)
Danika Himes (1st 200 breast)

Neo Hou (3rd 100 fly)

Philip Howard (1st 100 breast, 200 breast, 2nd 200 IM)

Nathan Hu (1st 100 free, 50 fly, 100 IM, 2nd 50 back, 200 IM, 200 free, 100 back)

Annabelle Huang (2nd 50 back, 50 free)

Courtney Hughes (1st 200 free)

Zachary Hur (3rd 200 IM)

Cara Huynh (1st 100 back, 2nd 200 back, 200 IM, 50 free)

Colin Huynh (3rd 200 breast)

Samyukta Kaushik (2nd 200 fly, 100 fly)

Jeremy Kim (1st 50 free, 2nd 200 free)

Sophie Kim (3rd 50 breast)\

Aaron Klym (2nd 100 back, 3rd 200 back)

Christian Koh (1st 100 IM, 200 back, 200 breast, 200 free, 2nd 100 breast, 100 free, 200 IM)

Ashley Kwon (3rd 50 fly, 100 free, 100 fly)

Logan Lamb (1st 100 back, 50 back)

Davis Leclercq (1st 200 fly, 3rd 100 fly)

John Leclercq (3rd 100 fly)

Erica Lee (1st 100 IM)

Daniel Lee (2nd 100 free, 3rd 100 back, 200 IM, 50 free)

Brian Lee (1st 100 fly, 100 free, 200 fly, 2nd 100 IM, 3rd 200 free)

Jacob Lee (1st 100 IM, 200 free, 400 IM, 50 fly, 2nd 100 back, 100 fly)

Nathan Lee (2nd 200 back, 200 breast)

Rena Lee (1st 100 breast, 2nd 200 breast, 100 fly)

Trinity Lee (1st 100 fly, 200 back, 2nd 500 free, 200 IM, 50 fly, 3rd 100 back, 50 free)

Ema Lei (2nd 100 back, 100 breast, 100 free, 200 breast, 200 free, 400 IM, 3rd 500 free)

Christopher Leu (1st 200 free)

Brandon Leung (1st 100 back, 200 IM)

Boyao Li (1st 50 breast)

Edmunda Li (3rd 50 back)

Matthew Li (2nd 400 IM, 3rd 500 free)

Ethan Liu (2nd 200 fly)

Nica Makhervaks (3rd 400 IM)

Camon Mann (3rd 400 IM)

Kynseth Mann (1st 100 back, 2nd 100 free, 3rd 100 fly)

James Masse (2nd 50 breast)

Andrew Millis (2nd 50 back)

Kenny Nguyen (2nd 200 back, 200 breast, 200 free)

Grace Olsen (3rd 100 free, 200 IM)

Josh Olson (1st 400 IM)

Joshua Pak (3rd 200 fly)

Katherine Park (3rd 100 back)

Xylia Roberts (1st 50 breast, 3rd 200 breast)

Lindsay Rubin (2nd 50 fly, 500 free)

Kevin Sato (3rd 100 breast)

Leo Sato (1st 50 back)

Maya Shah (1st 50 free, 2nd 100 breast)

Nathan Shaw (1st 50 free, 2nd 100 fly, 50 fly, 100 IM, 3rd 200 free)

Ryan Shaw (3rd 25 fly)

Avery Su (2nd 50 breast)

Mason Sunwoo (3rd 200 free, 100 IM, 50 free)

Sophia Sunwoo (1st 100 back, 100 free, 100 IM, 50 back, 50 fly, 50 free, 2nd 200 back)

Kaili Tam (2nd 100 free, 3rd 100 back, 100 breast)

Sydney Tam (3rd 50 back)

Ethan Tan (2nd 100 breast)

Blake Ueda (1st 50 breast)

Christian Wong (2nd 50 breast, 50 free, 3rd 100 breast)

Isabella Wong (1st 25 back, 25 breast, 2nd 25 free)

Sofia Wyzga (1st 100 fly, 2nd 200 free, 500 free,  3rd 50 free)

Nathan Xu (1st 100 back, 100 breast, 100 fly, 200 back, 200 IM, 50 free, 2nd 200 free)

Ryan Xue (2nd 50 breast, 3rd 200 breast)

Kaiser Yen (3rd 25 breast)

Julie Yu (2nd 100 IM)

Alvin Zhang (3rd 200 breast)

Justin Zhang (1st 50 fly, 2nd 100 fly, 100 free, 3rd 500 free)

                                                                                                                                                            

100% Best Times:

Cameron Aaselund

Sydney Arsenault

John Bedell

Joseph Bedell

Olivia Berde

Dylan Blanchard

Josie Chalmers

Aidan Chen

Kelly Cho

Benjamin Cunliffe

Shine Duffee

Jacob Goetzmann

Elaina Guan

Eli Hou

Benjamin Hu

Annabelle Huang

Leon Huang

Ryan Huang

Zachary Hur

Eric Kim

Giyun Kim

Julia Kim

Nathan Kim

Ashley Kwon

Erica Lee

Jae Lee

Trinity Lee

Elliot Lei

Ema Lei

Megan Leonard

Edmunda Li

Kai Lin Li

Richard Li

Annie Liang

Botao Liu

Arya Master

Andrew Millis

Joey Morkos

Izzabella Mullen

Kenny Nguyen

Julian Peinado

Luca Pungan

Noor Ramadan

Ender Ramsby

Anika Shah

Nathan Shaw

Allen She

Luke Song

Avery Stabbert

Sophia Sunwoo

Daniel Venidiktov

Nicolas Volfbeyn

Vesta Weed

Olivia Wyzga

Nathan Xu

Jiaming Zhang