Background-image
Partners
Girls+Preparatory+School
McCallie+School
Swim+and+Tri
Magister+Corporation
Excel Meet Recap




BRENTWOOD, TN - Over 50 swimmers competed in the XCEL Meet of Champs meet on November 30 - December 2. The team had over 250 best times, 20 individual event winners, and 7 team records. 
 

SOUTHEASTERN QUALIFIERS

10 & Unders    
Molly Ransom Ethan Runkle  
     
11 & 12    
Nolan Bernard Ben Flasch Henry Flasch
Paul Hoang Jonas Taylor  
     
13 & 14    
Ryan Berry Madeline Bond  
     

 

INDIVIDUAL EVENT WINNERS

Scout Chapin (11&12) 50 FR, 200 FR, 50 BK, 100 BK, 50 FLY
Ellie Taliaferro (13&14) 200 IM, 400 IM, 50 FR, 100 FR, 100 FLY, 100 BK, 200 BK, 100 BR
Sam Powe (13&14) 400 IM, 200 FR, 100 BK, 200 BK
Emma Scruggs (Sr) 200 IM, 200 BK, 100 BK
Jake Marcum (Sr) 100 BK

 

NEW TEAM RECORDS

Ellie Taliferro (13&14) 200 IM
2:03.98
100 BK
:56.11
200 BK
2:03.98
100 FLY
:55.76
50 FR
:23.49
100 FR
:51.49
             
Sam Powe (13&14) 200 IM
1:59.10
         

 

TOP 8 & TOP 16 FINISHES

DAY 2 FINALISTS
11-12 Girls

100 IM
Adelaide Bond 5th, Frances Bohner 7th, Ella Malone 9th

50 FR
Scout Chapin 1st, Adelaide Bond 8th, Ella Malone 10th, Frances Bohner 14th

100 BK
Scout Chapin 1st, Adelaide Bond 3rd, Ella Malone 10th, 


11-12 BoyS
100 IM: Ben Flasch 10th, Liam Runkle 11th, Jonas Taylor 12th, Henry Flasch 13th, Paul Hoang 16th

50 FR: Liam Runkle 7th, Jonas Taylor 10th, Ben Flasch 13th, Henry Flasch 15th

100 BK: Nolan Bernard 5th, Zach Schurr 11th, Ben Flasch 12th, Liam Runkle 14th, Henry Flasch 15th


13-14 Girls
200 IM
Ellie Taliaferro 1st (Team Record & NCSA cut), Brighton Smith 8th, Davina Sharma 9th, Madeline Bond 14th, Belle Flasch 16th

100 FR
Ellie Taliaferro 1st (Team Record), Davina Sharma 6th, Madeline Bond 11th

200 BK
Ellie Taliaferro 1st (Team Record & NCSA cut), Davina Sharma 8th, Madeline Bond 13th

500 FR
Belle Flasch 11th


13-14 Boys
200 IM
Sam Powe 2nd (Team Record), Drew Bond 7th, Hunter Walton 10th

100 FR
Drew Bond 5th

200 BK
Sam Powe 1st, Ryan Berry 11th

500 FR
Sam Powe 2nd, Hunter Walton 6th


Senior Girls
200 IM
Emma Scruggs 1st (NCSA cut), Jillian Cantrell 4th

100 FR
Megan Hanson 13th

200 BK
Emma Scruggs 1st, Jillian Cantrell 7th

500 FR
Allie Ochel 9th, Megan Hanson 15th


Senior Boys
200 IM
Reece Gallagher 5th, Kyle Berry 10th, Ian Frakes 14th

100 FR
Will Jackson 3rd, Max Ransom 9th, Alex Mignott 10th

200 BK
Will Jackson 3rd, Jacob McDaniel 6th

500 FR
Will Jackson 2nd, Jacob McDaniel 9th, Ian Frakes 13th

 

DAY 1 FINALS

11-12 Girls
100 FR
Ella Malone 5th, Adelaide Bond 6th, Frances Bohner 9th

50 BR
Ella Malone 6th, Adelaide Bond 7th

100 Fly
Frances Bohner 4th, Ella Malone 5th

200 IM
Frances Bohner 7th, Eliana Tabibiazar 14th


11-12 Boys
100 FR
Ben Flasch 8th, Jonas Taylor 10th, Henry Flasch 11th, Nolan Bernard 14th

50 BR
Nolan Bernard 5th, Henry Flasch 6th, Jonas Taylor 7th

100 Fly
Ben Flasch 5th (SES time)

200 IM
Jonas Taylor 6th, Henry Flasch 9th, Nolan Bernard 12th


13-14 Girls
200 FR- Davina Sharma 6th , Madeline Bond 13th

100 BR
Ellie Taliaferro 1st NCSA cut, Brighton Smith 7th

100 Fly
Ellie Taliaferro 1st Winter Jr National cut, Davina Sharma 7th, Belle Flasch 12th, Madeline Bond

400 IM
Ellie Taliaferro 1st, Brighton Smith 6th, Belle Flasch 9th


13-14 Boys
200 FR
Sam Powe 1st, Hunter Walton 11th

100 BR
Drew Bond 2nd, Hunter Walton 8th

100 Fly
Drew Bond 6th

400 IM
Sam Powe 1st, Hunter Walton 7th


Senior Girls
200 FR
Emma Scruggs 9th, Megan Hanson 13th

100 BR
Jillian Cantrell 6th, Megan Hanson 8th

100 Fly
Jillian Cantrell 5th, Emma Scruggs 9th,  

400 IM
Emma Scruggs 3rd, Jillian Cantrell 6th     


Senior Boys
200 FR
Jake Marcum 2nd, Max Ranson 3rd, Reece Gallagher 6th

100 BR
Reece Gallagher 5th, Ian Frakes 8th, Kyle Berry 11th

100 Fly
Max Ransom 4th, Jake Marcum 9th, Kyle Berry 12th

400 IM
Will Jackson 4th