Sponsors
Winter Qualifier recap

     Forty-nine Hammerheads swam at the 2018 Winter Qualifier East in Platte City, MO. NLU raced to 138 best times, two Championship cuts, four Bonus cuts, and 18 District cuts. On to the highlights!

 

80% Best Times or Better

- Tyler Allen (3/3) 100%           - Alex Briggs (5/5) 100%

- Livia Campanella (2/2) 100%           - Adam Conrad (2/2) 100%

- Claire Dierker (6/6) 100%           - Devlin Ainsworth-Dusek (3/3) 100%

- Lore Gibson (3/3) 100%           - Jon Greene (4/4) 100%

- Duncan Holsted (5/5) 100%                - Sage Justice (5/5) 100%

- Cooper Kite (2/2) 100%           - Natalia Leffler (3/3) 100%

- Alejandro Lopez Romero (6/6) 100%           - Ben Schneider (7/8) 87.5%

- Breckyn Shaw (3/3) 100%           - Hannah Stewart (2/2) 100%

- Olive Williams (2/2) 100%

 

Notable Swims

- Tyler Allen swam his first 200 free, and cut over 12 seconds in his 100 back.

- Colin Bralley raced to Districts in the 50 back.

- Alex Briggs swam his first 200 breast for a Bonus time, and raced his first 400 IM for a Champ cut.

- Livia Campanella swam her first 50 fly.

- Adam Conrad sprinted toa huge 15 second cut for Champs in the 200 breast, and made a Bonus cut in the 50 fly.

- Claire Conrad cruised to a District cut in the 100 IM.

- Dakota Cruz made her District time in the 100 fly.

- Claire Dierker swam her first 200 free, 100 back, and 100 fly; and made District times in the 100 back and 100 fly.

- Jacob Duckworth dropped a whopping 33 seconds in his 500 free for a District time.

- Devlin Ainsworth-Dusek sprinted to a 9 second cut in the 100 free and raced his first 100 breast.

- Drew Franklin dropped 8 seconds in the 200 IM and 7 seconds in the 100 back.

- Lore Gibson raced her first meet as a Hammerhead, earning District cuts in the 200 IM, 100 back, and 200 free.

- Amelia Gray swam her first 100 breast and cut over 8 seconds in her 50 free.

- Jon Greene made his 100 back District cut.

- Brooklynn Hays raced to District cuts on her first try in the 200 breast and 200 back.

- Duncan Holsted raced to Districts in the 50 free and 100 free, cut 12 seconds in his 100 fly, and swam his first 200 breast.

- Ricky Hoover swam his first 200 IM and 100 free.

- Ava Johnson swam her first 500 free.

- Sage Justice swam her first 50 back, 200 free, 100 free, 100 back, and 50 free.

- Jackson Kennedy swam his first 200 back, and dropped over 8 seconds in his 200 IM.

- Cooper Kite swam his first meet as a Hammerhead, racing the 50 back and 50 free.

- Natalia Leffler swam her first 50 breast and 100 IM.

- Alejandro Lopez Romero raced his first meet as a Hammerhead, swimming the 200 IM, 100 back, 100 free, 200 free, 100 breast, and 50 free.

- Rainier Realina cut a big 12 seconds in his 100 free and swam his first 100 back.

- Raphael Realina cut a huge 34 seconds in his 200 free and swam his first 200 IM.

- Kennedy Roberts raced her first 100 breast, and made Districts in her 100 back.

- Ben Schneider sprinted to a 9 second cut in the 200 IM, another 9 second cut in the 200 free, and swam his first 200 breast and 200 back.

- Breckyn Shaw dropped 9 seconds in her 50 breast and raced her first 100 IM.

- Carson Smith cruised to a 7 second cut for a Bonus time in the 200 fly.

- Hannah Stewart raced to a Bonus cut in the 200 breast.

- Isaac Stewart dropped over 10 seconds in his 100 IM.

- Abigale Stidham raced to a trio of District cuts in the 100 breast, 100 free, and 50 free; cut over 10 seconds in her 200 IM, cut 9 seconds in the 100 IM, and swam her first 200 free.

- Andrew Stone cut 8 seconds in the 100 back, and swam his first 200 free.

- Ella Turley crushed her 500 free with a 34 second drop.

- Olive Williams swam her first 50 fly and 50 free.