Background-image
2018 Team Showdown - PB's, Medal Winners, Qualifiers, Record Breakers

Personal Bests (Athletes with 75% best times or better)

 

PREPS

Emma Adams

Sophie Correggia

Sophia Gillis

Jack Gollan

Oliver Kings

Ruari Moxham

Luke Phillips

Landyn Ronson

Miriam Ruhland

Quinlen Ruprai

Isabell White

SQUAD 1

Isabella Blasdell

Charlotte Hobbs

Lorilei Leger

Abigail Little

Caleb Lubbers

Madeline Pedley

Maksim Pokorski

Scarlett White

SQUAD 2

Claire Bolton

Daria Ciochon

Seth Duchene

Sophie Dube

Brendan Gibson

Austin Godwaldt

Madelyne Gruenwald

Leo Huang

Jacob Lubbers

Ellery McLean

Lauryn Phillips

Justin Reeder

Madden Ruprai

Kendra Saunders

Brynn Scheffel

Avery Slot

Allison Torr

SQUAD 3

Connor Cabral

Taliah Chen

Celine Dube

Abby Fellinger

Yuna Kodama

Niamh kukla

Anna Myers

Hunter Payne

Max Pletch-Young

Sam St.Aubin

Chloe Svec

Jack Tran

AGD

Nick Adams

Natalie Atkins

Nadia Gillis

Fiona Liao

Josh McDougall

Lexi McLean

Carter Scheffel

SENIOR

Emma Cabral

Max Dobie

Tristan Berridge

Alanna Casasanta

Gabby Casasanta

Graydon Dickson

Gabrielle Eivers

Camryn Payne

Mia Pelletier

Emily Smith

Ashley Villamere

Lei Wu

Alfonso Faria Espinoza

Erin Gibson

 

Medal Winners

Alanna Casasanta - 100fr 1st,200br 2nd, 200fr 2nd,

Gabriella Casasanta - 100br 2nd, 100fly 1st, 200fly 1st, 200im 1st, 50fr 2nd

Marion Denny - 200br 3rd

Gabrielle Eivers - 200fly 1st

Emily Smith - 200fly 3rd

Emma Cabral - 100bk 1st, 100fr 1st, 200fr 1st, 400fr 1st, 50fr 1st, 800fr 1st

Max Dobie - 1500fr 3rd, 400fr 3rd

Carter Scheffel - 1500fr 3rd, 200fr 3rd

Hunter Payne - 800fr 3rd

Jack Tran - 800fr 1st, 100fr 1st, 400IM 2nd, 100fly 2nd, 400fr 3rd, 100bk 3rd

 

Qualifiers

 

New Regional Qualifiers

SQ2

Madelyne Gruenwald - 50fr,200fr, 800fr, 100bk, 100br, 200IM,

Lauryn Phillips - 100IM

Brynn Scheffel - 200fr, 100im

Seth DuChene - 100bk, 50br

Brendan Gibson - 50fr

SQ3

Abby Felinger - 100bk

Niamh Kukla - 50fr, 100fr, 400fr

Hunter Payne - 50fr, 800fr, 200bk

Jack Tran - 800fr

AGD

Natalie Atkins - 200bk, 200IM

Fiona Lioa - 100bk

Lexi McLean - 100br, 200br, 100fly, 200IM

Josh McDougall - 200br

Carter Scheffel - 1500fr

Senior

Ashley Blasdell - 200br

Ashley Villamere - 50fr

Tristan Berridge - 200IM

 

New Festivals Qualifiers

SQ3

Jack Tran - 100fr, 400fr, 800fr, 100fly, 400IM

AGD

Carter Scheffel - 200fr, 200IM

Senior

Emily Smith - 400IM

 

New Ontario Youth Junior Championships Qualifiers

AGD

Carter Scheffel - 200fr, 1500fr, 100fly, 200fly, 200IM

Senior

Alanna Casasanta - 100fr, 200fr, 400fr,

Emily Smith - 200fly, 200IM, 400IM

Emma Cabral - 50fr

Max Dobie - 200fr, 1500fr

 

New Ontario Swimming Championships Qualifiers

Senior

Emma Cabral - 100fr, 200fr, 400fr, 800fr, 100bk

Max Dobie - 400fr

Alanna Casasanta - 100fr, 200fr,

Gabriella Casasanta - 50fr

 

Record Breakers

 

Club Record

Gabby Casasanta – 13-14 Girls 100Fly 1:03.19

 

National Records

Angela Marina – 200IM 2:39.40, 200Fr 2:16.53, 50Fr 28.63

 

 

Congratulations BAC!!!