Sponsors
Partners
University+of+Toronto
Toronto+Summer+Swim+Camp
Speedo
Toronto+Island+Lake+Swim
Martha+McCabe
Swim+Center
2019 A/B Meet Report

Fantastic way to start the New Year!

Youth 3 

100% Best Times: Roxy Pearce Basman.

Best Times: Dahlia Alcivar, Jackson Bruvelaitis, Isabella Christou, Kelly Dinh, Amaya Fagon, Callum Flynn, Ajaya Frater, Nimrod Kiss, Ella Stein, Jadyn Stern, Arseniy Volokitin.

New Qualifications:

Central F Standard: Kelly Dinh (50BR, 100FR)

Junior 2

100% Best Times:  Sarah Binns, Emma Wesley, Sebastian NR, Yuval Yampolsky

Best Times: Eve Baker, Skye Buchanan, Sebastian Board, Lara Bulajic, Julia da Silva Giorgi, Saoirse Das, Coral Davidson, Maks Draga, Luca Goulart, Angela Han, Violet Nekic, Maya Richman, Roberta Samsonm Declan Smith, Mathuran Zhivago

Top Finishes: Lara Bulajic (3rd 100 Free, 2nd 100 Bk), Eve Baker (2nd 100 Bk), Sebastian NR (3rd 50 Fly, 2nd 100 Bk, 3rd 200 Free)

New Qualifications:

Central “C’s” : Skye Buchanan (200 IM, 50 Fr), Angela Han (50 Free), Sebastian NR (100 Bk, 50

Fr)

Junior 1

100% Best Times: Maya Gandhi, Elizabeth Paguirigan, Gamze Ugur, Aiden Wang

Best Time Achieved: Ava Ahlstrand, Maddy Clapp, Phoibe Clarke, Julia Ebli, Aleks Evans, Hana Greenberg, Ava Halpern, Olga Hamer, Sheldon Inksetter, Chiara Juggery, James Kachin, James Li,  Abigail Liut, Will Morgenstern, Ava Pasanen , Sadie Renihan-McKechnie, Lily Shiffman

New Qualifications:

Swim ON B

Andrei Dan 50FR; Julia Ebli 50FR; Olga Hamer 100BR; Elizabeth Paguirigan 200IM

Youth 1

100% Best Times: Addy Kinnear

Best Time Achieved: Poppy Andrews, Charlotte Bliss, Abigail Blumberger, Wadih El Khalil, Elena Ernst, Ava Farlinger, Paloma Fofana, Paige Gatten, Sara Greenberg, Beatrice Hudson, Melia Lin, Maddie McAfee, Dominic Moots, Michael Mussie, Ariella Ross, Zoe Shiffman, Mehra Shojaei

Youth 2

100% Best Times: Iris Liao

Best Times: Rebekah Arseneau, Angeline Audoin, Lina Boehmer, Maria de Lacerda Abreu Arruda, Ronan Freir, Derek Gu, Baz Hewlett, Georgia Johnston Pickwoad, Josephine Le Heup, Julia Rishor, Stana Stojsic, Julian Thornburn, Leif Weber, Waverly Zimmerman.

New Qualifications:

Central C: Iris Liao 100 BR, Julian Thornburn 100 BR

Junior 3

100% Best times: Abigail Mussie, Georgia Clubb, Georgia Marshall, Bryn Gill, Alex Petrov, Justin Byers, Coryn Mussey, Oliver P., Kiara S.

New Central C Qualifiers: Georgia Clubb, Georgia Marshall, Coryn Mussey, Ava Lockington