Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
2019 Winter Challenge

2019 Winter Challenge

Kamiak High School January 26-27

 

Congratulations to all BCST swimmers for a great showing at this year’s Winter Challenge.  I’m pretty certain it’s the first time BCST has ever scored over 10,000 points at a swim meet (we finished with 10,405).

 

There were several highlights along the way.  The following swimmers added some new regional times to their resumes:  Kian Curley (100 free), Piper Enge (200 Fly), Joy Felner (500 free), Nathan Hu (200 free), Camon Mann (100 free), Nathan Shaw (100 free), Justin Wu (200 free) and Tommy Xu (50 breast, 100 IM).  Tatum Enge continued her reign of dominance in the girls 8 & under category, taking 5 first place finishes and achieving two new team records in the 100 free and 25 backstrokeRichard Li added his name to the sub club list, breaking the 1:00 barrier for the first time in the 100 free.

 

Read on below for a complete list of top three finishers, and 100% best times.

 

GO BCST!!!

 

Top Three Finishers

 

Mila Alkhazov (3rd 25 breast)

Ethan Audia (1st 100 IM, 2nd 100 back, 3rd 100 free)

Sophia Audia (2nd 200 fly, 2nd 200 IM, 3rd 50 fly)

Daniel Auffant (3rd 100 IM)

Mia Avansino (1st 200 back)

Connor Brown (3rd 100 breast)

Justin Brown (2nd 50 free, 3rd 100 breast, 100 IM, 50 breast, 50 fly)

Albert Cai (1st 100 IM)

Colin Carmichael (100 back)

Eleanor Casey (2nd 200 breast)

Mia Chang (1st 200 free, 50 breast)

Kian Curley (2nd 100 free, 200 IM, 50 fly, 3rd 50 breast, 100 IM)

Malia Curley (1st 100 breast, 2nd 100 IM, 50 breast, 50 fly)

Dylan Doan (1st 100 breast, 50 breast, 2nd 200 free, 50 back, 3rd 100 back, 100 free)

Kellen Doroski (1st 25 back, 25 breast, 25 fly, 25 free)

Hope Enge (1st 100 back, 100 fly, 100 free, 50 back, 50 fly, 2nd 200 free)

Piper Enge (1st 100 back, 100 breast, 100 IM, 200 breast, 200 free, 200 fly, 2nd 100 free, 3rd 50 fly)

Tatum Enge (1st 25 back, 100 IM, 2nd 50 back, 50 fly, 3rd 100 fly, 100 free, 50 free)

Tico Farinas (1st 500 free, 2nd 400 IM, 3rd 200 free)

Hope Felner (2nd 100 breast, 100 fly, 200 IM, 50 free, 3rd 200 breast)

Joy Felner (1st 100 fly, 100 free, 50 breast, 50 free, 500 free, 2nd 100 breast, 50 fly)

Kaitlyn Girotto (1st 100 back, 50 back, 50 fly, 2nd 100 free, 3rd 100 breast)

Elaina Guan (2nd 100 breast, 3rd 100 IM)

Cecilia Howard (2nd 400 IM, 50 free, 3rd 500 free)

Nathan Hu (1st 200 free, 500 free, 2nd 100 back, 100 fly, 50 free)

Annabelle Huang (3rd 50 back)

Kaylee Huang (3rd 50 breast)

Ryan Huang (3rd 100 fly)

Cara Huynh (2nd 100 back, 200 back, 3rd 100 free)

Rachel Jin (1st 200 breast, 2nd 200 fly)

Samyukta Kaushik (2nd 100 IM, 200 breast, 3rd 400 IM, 100 free)

Nathan Kim (3rd 50 fly)

Julia Kim (2nd 100 IM, 25 fly, 3rd 25 back)

Sophie Kim (1st 100 breast, 50 breast)

Aaron Klym (1st 200 back, 2nd 100 fly)

Ben Kralj (3rd 200 back, 3rd 50 back)

Ashley Kwon (3rd 200 fly, 200 IM)

Logan Lamb (1st 100 back, 50 back, 2nd 100 breast, 3rd 50 fly)

Davis LeClercq (3rd 500 free)

John LeClercq (3rd 500 free)

Trinity Lee (1st 200 fly, 2nd 100 back, 100 fly, 200 back, 500 free)

Elliot Lei (3rd 25 free)

Ema Lei (1st 200 back, 200 IM, 200 IM, 400 IM, 2nd 200 free, 3rd 100 IM, 100 breast, 200 breast)

Kai Lin Li (3rd 200 breast)

Richard Li (2nd 100 free, 100 IM, 3rd 200 IM)

Ethan Liu (2nd 100 fly)

Henry Liu (3rd 100 breast, 200 IM)

Camon Mann (2nd 200 back, 200 IM)

Anja Mejlaender (2nd 100 back, 3rd 200 free)

Josh Olson (3rd 200 fly)

Maya Shah (3rd 100 IM, 50 breast)

Nathan Shaw (1st 100 fly, 100 free, 50 fly, 2nd 500 free, 3rd 50 back)

Ryan Shaw (2nd 100 IM, 25 fly)

Rhys Sullivan (2nd 25 back, 3rd 25 breast)

Sophia Sunwoo (1st 50 back, 50 fly, 3rd 50 free)

Sydney Tam (3rd 200 back)

Benji Tan (1st 200 breast)

Savanna Taylor (3rd 50 free)

Caden Wong (3rd 50 fly)

Carson Wong (2nd 200 breast)

Chelsea Wong (3rd 50 breast)

Isabella Wong (1st 25 free, 25 fly, 25 breast)

Justin Wu (1st 200 free, 200 IM, 400 IM, 2nd 100 back, 100 breast, 50 breast, 50 fly, 500 free)

Sofia Wyzga (1st 200 free, 2nd 100 fly, 100 free, 50 free, 3rd 50 fly)

Nathan Xu (1st 100  back, 100 fly, 100 free, 100 IM, 200 back, 50 back, 50 fly, 50 free)

Tommy Xu (1st 100 breast, 200 IM, 50 breast, 100 IM, 2nd 200 free)

Chloe Yan (3rd 100 back)

Allyson Yao (1st 100 fly, 100 free, 100 IM, 3rd 100 back)

Kaiser Yen (3rd 100 IM)

Alvin Zhang (2nd 200 back, 3rd 400 IM)

Alexander Zhao (3rd 100 back, 100 fly, 200 free, 50 free)

 

100% Best Times

 

Alexandra Anderson-Smith

Isaac Blanchard

Alexis Buchan

Albert Cai

Josie Chalmers

Skyler Cheng

Nikko Dunsmore

Charlotte Fithian

Brandon Hanaoka

Cecilia Howard

Benjamin Hu

Hanming Huang

Audrey Jones

Eric Kim

Davis LeClercq

Daniel Lee

Jae Lee

Elliot Lei

Kai Lin Li

Matthew Li

Annie Liang

Botao Liu

Henry Liu

Kynseth Mann

Jazlynn Pak

Gus Park

Isabella Park

Adam Ramadan

Audrey Scribner

Cole Sevier

Avery Su

Addison Taylor

David Terayama

Donald West

Tommy Xu

Ryan Xue

Arthur Yen

Eric Yen

Kaiser Yen

Skye Yoon

Jonathan Zhang