Background-image
Partners
BMW+Langley
Mini+Langley
The+Terrace+Beach+Resort
PanagoPanago+Pizza+Walnut+Grove+310-001
Booster+Juice
Lower Mainland Regional Championship Feb 9th & 10th Results

 The Langley Olympians Swim Club swimmers made some waves at the Lower Mainland Regional Championships in Richmond on February 9th and 10th.  The Langley Olympians Swim Club made up 25 of the 450 swimmers competing this weekend.  There were 22 teams from across the lower mainland competing for the top spot and the Langley Olympians swimmers placed in multiple events, set many personal best times and even had swimmers achieved their Age Group and Provincial Championship Qualifying times.

Harmeet Banga (16) placed first in the Men’s 14 & Over 50m Freestyle with a best time of 27.08.  He also placed third in the Men’s 14 & Over 100m Freestyle with a time of 1:00.85 and the Men’s 14 & Over 1:21.27.

Minkuk Park (14) placed second in the Men’s 14 & Over 200m Backstroke with a best time of 2:33.68 and in the Men’s 14 & Over 400m Individual Medley with a best time of 5:38.26.  He also placed third in the Men’s 14 & Over 100m Backstroke with a best time of 1:11.83.

Finnegan Parr (12) placed second in the Men’s 12-12 200m Backstroke with a best time of 2:54.29 and in the Men’s 12-12 100m Butterfly with a time of 1:27.88.  He also placed third in the Men’s 12-12 100m Freestyle with a best time of 1:11.17.

Jihoon Bae (11) placed first in the Men’s 11 & Under 400m Individual Medley with a best time of 6:33.04 and also place second in Men’s 11 & Under 200m Individual Medley with a best time of 3:03.41.

Jenna Friesen (11) placed first in the Women’s 11 – 11 200m Breaststroke with a best time of 3:33.50.  She also placed third in the Women’s 11-11 200m Individual Medley with a best time of 3:18.24.

Sunny Sandhu (11) placed second in the Men’s 11 & Under 100m Butterfly with a best time of 1:28.11.  He also placed third in the Men’s 11 & under 200m Butterfly with a time of 3:29.84.

Alexandru Velicico (10) placed second in the Men’s 11 & Under 400m Individual Medley with a time of 6:49.70 and third in the Men’s 11 & Under 100m Freestyle with a best time of 1:17.43.

Sam Stewart-Beinder (12) placed third in the Men’s 12-12 200m Butterfly with a time of 3:26.94 and in the Men’s 12-12 100m Butterfly with a time of 1:30.07.

Minhyuk Park (10) placed first in the Men’s 11 & Under 200m Butterfly with a time of 3:20.07.

Jogminder Sandhu (16) placed third in the Men’s 14 & Over 200m Individual Medley with a best time of 2:33.99.

Samantha Burwell (11) placed third in the in the Women’s 11 – 11 50m Freestyle with a time of 34.14.

The relay team of Jihoon Bae (11), Finnegan Parr (12), Minhyuk Park (10) and Sam Stewart-Beinder(12) placed first in the Men’s 12 & Under 200m Freestyle Relay with a time of 2:10.47.  They also placed first in the Men’s 12 & Under 200m Relay Medley with a time of 2:27.01. 

The relay team of Harmeet Banga (16), George Matheos (14) , Minkuk Park (14) and Jogminder Sandhu (16) placed second in the Men’s 13 & Over 200m Medley Relay with a time of 2:09.77.

Langley Olympians Swimmer Minkuk Park (14) achieved his Provincial Championship Qualifying time in the Men’s 14 & Over 200m Backstroke with a best time of 2:33.68.  Langley Olympians Swimmer Jihoon Bae (11) achieved his BC Age Group Championship Qualifying time in the Men’s  11 & Under 200m Individual Medley with a best time of 3:03.41. 

Great swimming everyone!  Keep it up!