Background-image
Partners
UW+Health+Sports+Medicine
A3+Performance
The+Armstrong+Company
MAC+Swim+Lessons
Sponsors
13 & Over State Champions!

MAC,

 

This past weekend the MAC 13 & Over State Team competed at the Pleasant Prairie RecPlex in Pleasant Prairie, WI. We had our largest 13 & Over State Team ever with 55 athletes competing. Our team had amazing performances full of exciting races and personal best times. Through a complete team effort full of team spirit we were able to bring home our second State Championship in two weeks and our first 13 & Over State Championship! Congratulations swimmers, coaches and families. We are proud of you!

 

MAC 2019 13 & Over State Team

Aegerter

Smith Connor

Evy Laursen

Daniel Bocsi

Conner Arneson

Ethan Dong

Joshua Lefeber

Ben Ramminger

Nick Austin

Jesse Drake

Makenna Licking

Bailey Ratzburg

Tori Barnet

Peyton Drexler

Lillia Mair

Owen Rothamer

Kaitlyn Barth

Jonah Elfers

Samantha Malecki

Nathan Rozeboom

Grace Bennin

Jack Englehardt

Katrina Marty

Shane Rozeboom

Constantin Bensch

Izzy Enz

Ava McCaw

Grace Sala

Oscar Best

Sophie Fiske

Garrett McKinnon

Olivia Sala

Jacob Brehmer

Molly Haag

Kassandra Miller

Jenna Schmitt

Claudia Carson

Natalee Hahn

Bree Moericke

Cameron Tejeda

Natalie Charles

Kody Hellenbrand

Ella Needham

Derek Toomey

Nick Chirafisi

Caleb Jondle

Ryan O'Neill

Abby Utter

Tyler Choedak

Naomi Kissel

Gabby Pierobon Mays

Paris Fullerton

Ben Connor

Ryan Lahey

Gabe Pitzen

 

 

MAC 2019 13 & Over State Championship Highlights

Team Score (1 st ): 5792 points

Number of Swimmers: 55

Number of Swims: 289

Average Points per Swimmer: 105.3

Average Points per Swim: 20.0

Podium Finishes: 125

Best Times: 215 (54% Average)

 

State Champs (18):

·        Peyton Drexler – 1000 free, 1650 free

·        Oscar Best – 200 Fly

·        Ryan Lahey – 50 free, 200 free, 100 IM

·        Derek Toomey – 50 free, 100 free

·        Olivia Sala – 400 IM

·        Grace Bennin – 100 breast

·        Joshua Lefeber – 100 breast

·        Girls 13-14 400 free relay – Isabelle Enz, Olivia Sala, Claudia Carson, Bailey Ratzburg

·        Boys 13-14 400 free relay – Nicholas Chirafisi, Cameron Tejeda, Jonah Elfers, Oscar Best

·        Boys 13-14 800 free relay – Cameron Tejeda, Nicholas Chirafisi, Tyler Choedak, Oscar Best

·        Boys 13-14 400 medley relay – Cameron Tejeda, Nicholas Chirafisi, Oscar Best, Jonah Elfers

·        Boys Open 400 free relay – Shane Rozeboom, Joshua Lefeber, Constantin Bensch, Derek Toomey

·        Boys Open 800 free relay – Constantin Bensch, Benjamin Ramminger, Shane Rozeboom, Derek Toomey

·        Boys Open 400 medley relay – Shane Rozeboom, Joshua Lefeber, Constantin Bensch, Derek Toomey

High Point (4):

·        Olivia Sala – 13-14 Girls 2 nd place finisher

·        Oscar Best – 13-14 Boys 2 nd place finisher

·        Sophie Fiske – Open Girls 3 rd place finisher

·        Constantin Bensch – Open Boys 3 rd place finisher

State Records (1):

·        400 Free relay - Nick Chirafisi, Cameron Tejeda, Jonah Elfers, Oscar Best - 3:16.24

MAC Records (40):

13-14 Girls

·        1650 Free - Peyton Drexler - 17:36.72

·        200 IM - Bailey Ratzburg - 2:04.97

·        400 IM - Olivia Sala - 4:26.55

·        400 Free relay - Izzy Enz, Olivia Sala, Claudia Carson, Bailey Ratzburg - 3:30.25

·        800 Free relay - Izzy Enz, Olivia Sala, Peyton Drexler, Bailey Ratzburg - 7:39.06

15-16 Girls

·        100 Free - Sophie Fiske - 49.90

·        200 Free - Sophie Fiske - 1:51.20

Open Girls

·        400 Free relay - Grace Bennin, Hannah Aegerter, Gabriella Pierobon Mays, Sophie Fiske - 3:23.93

13-14 Boys

·        50 Free - Oscar Best - 21.76

·        100 Free - Oscar Best - 47.75

·        200 Free - Cameron Tejeda - 1:47.07

·        500 Free - Nick Chirafisi - 4:50.66

·        1000 Free - Nick Chirafisi - 10:09.08

·        1650 Free - Nick Chirafisi - 16:58.53

·        100 Back - Oscar Best - 53.60

·        200 Back - Cameron Tejeda - 1:59.88

·        100 Fly - Oscar Best - 50.04

·        200 Fly - Oscar Best - 1:53.23

·        100 IM - Oscar Best - 54.38

·        200 IM - Tyler Choedak - 2:03.64

·        400 Free relay - Nick Chirafisi, Cameron Tejeda, Jonah Elfers, Oscar Best - 3:16.24

·        800 Free relay - Cameron Tejeda, Nick Chirafisi, Tyler Choedak, Oscar Best - 7:19.05

·        400 Medley relay - Cameron Tejeda, Nick Chirafisi, Oscar Best, Jonah Elfers - 3:41.26

15-16 Boys

·        100 Breast - Ethan Dong - 59.73

·        200 Breast - Ethan Dong - 2:11.26

·        100 IM - Jesse Drake - 56.71

17-18 Boys

·        50 Free - Shane Rozeboom - 20.79

·        100 Free - Constantin Bensch - 45.95

·        200 Free - Constantin Bensch - 1:39.39

·        500 Free - Ben Ramminger - 4:44.56

·        1000 Free - Ben Ramminger - 9:44.32

·        1650 Free - Ben Ramminger - 16:12.23

·        100 Fly - Constantin Bensch - 48.83

·        200 Fly - Constantin Bensch - 1:49.78

·        400 IM - Ben Ramminger - 4:03.73

Open Boys

·        50 Free - Derek Toomey - 19.25

·        100 Breast - Josh Lefeber - 56.19

·        100 IM - Josh Lefeber - 51.78

·        400 Free relay - Shane Rozeboom, Josh Lefeber, Constantin Bensch, Derek Toomey - 3:01.44

·        800 Free relay - Constantin Bensch, Shane Rozeboom, Ben Ramminger, Derek Toomey - 6:49.37