Background-image
Our Supporters
Arena
Dalplex
Push+Fitness
Team+Aquatics
Centennial+Pool
Scotiabank
Sponsors
David Fry Provincial Championships

The Trojans dominated at the recent David Fry Provincial Championships held at Dalhousie University and co-hosted by the Halifax Trojans and Swim Nova Scotia.

A Big Thank You goes out to all the Officials and Volunteers that helped make this a great adventure for all the Teams and Swimmers that competed.

A Special Thank You goes out to Co-Meet Managers Fiona Gibb and Bette El-Hawary, Committee Leads, Leigh Evans (Hospitality), Jennifer Leckey (Equipment), Denise Greene (Fund Raising), Lorna Bateman (Design and Program) and Kelley Polley (Officials).

The Trojans were represented by 47 Swimmers and swam away with the Banners for the Top Men’s Team, Top Women’s Team and Top Overall Team.

 
 
    A Selfie Station and Bag Tags helped to make the Meet a great experience for all the Teams and Competitors.

 

                                               

 

 

 

The Trojan Swimmers combined for 360 Best Times, plus some great Relay splits. Won 74 Medals including 38 Gold and had 208 Swims in the Finals.

Congratulations to all of our Competitors for a simply great weekend of racing.

Award Winners

High Point Trophies were Won By ...

Hannah Montford was the top 16 & Over Girl and also won the Award for having the Top Women’s Race Result based on the FINA point charts.

                        

           Gia Mensah was the Top                              Ian Monchesky was the                           Liam Ferguson was the                                               13 & Under  Girl.                                         Top 13 & Under Boy.                              Top 15 year old Boy.

Nova Scotia Provincial Record

Sophie Rooney, Téah Forbes, Ella Collins and Gia Mensah set a new Nova Scotia Provincial Record for Girls 13-14 in the 4 x 100 Medley Relay.

Gold Medalists

Ella Collins – (50 m. Breaststroke,  4 x 100 m. Medley Relay)

Isabelle Dearnaley – (200 m. Butterfly, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Liam Ferguson – (50 m. Butterfly, 50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke, 200 m. Individual Medley, 400 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Amelia Lane – (800 m. Freestyle, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Gia Mensah – (50 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 100 m. Breaststroke, 200 m. Butterfly, 200 m. Individual Medley, 400 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Ian Monchesky – (50 m. Breaststroke, 100 m. Breaststroke, 200 m. Breaststroke, 200 m. Individual Medley)

Hannah Montford – (200 m. Freestyle, 400 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle, 50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Will Myrer – (100 m. Butterfly, 200 m. Butterfly, 200 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Marisa Parker – (100 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Sophie Rooney – (200 m. Backstroke, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Laura White – (800 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Katarina Brezovan – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Mya Cowper – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Téah Forbes – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Keilin Bellis – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Dimitri Hanias – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Megan Bateman – (4 x 200 m. Freestyle Relay)

Grace Earle – (4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Marion Synishin – (4 x 100 m. Medley Relay)

Silver Medalists

Keilen Bellis – (50 m. Breaststroke, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Ethan Boyle – (400 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Isabelle Dearnaley – (50 m. Butterfly, 100 m. Butterfly, 400 m. Individual Medley, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Grace Earle – (800 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay)

Jonathon Earle – (1500 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay)

Téah Forbes – (200 m. Backstroke, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Ian Monchesky – (400 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay)

Will Myrer – (50 m. Freestyle, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Owen Nicholson – (800 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle)

Marisa Parker – (50 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke, 4 x 100 m. Medley Relay)

Marion Synishin – (50 m. Breaststroke, 100 m. Breaststroke, 200 m. Breaststroke)

Oliver Bourne – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Charlie Leckey – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Hannah Montford – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Amelia Lane – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Eden Sears – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Andrew Barsoum – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Noah Wheaton – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

James Cameron-Hamilton – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Sophie Rooney4 x 200 m. Freestyle Relay)

Robyn Black – (4 x 200 m. Freestyle Relay)

Liam Ferguson – (4 x 200 m. Freestyle Relay)

Dimitri Hanias – (4 x 200 m. Freestyle Relay)

Katarina Brezovan – (4 x 100 m. Medley Relay)

Laura White – (4 x 100 m. Medley Relay)

Mya Cowper – (4 x 100 m. Medley Relay)

Bronze Medalists

Megan Bateman – (800 m. Freestyle)

Keilen Bellis – (100 m. Breaststroke)

Grace Earle – 200 m. Backstroke, 400 m. Freestyle)

Amelia Lane – (1500 m. Freestyle)

Will Myrer – (50 m. Butterfly, 200 m. Individual Medley)

Sophie Rooney – (200 m. Individual Medley)

Jonathon Earle – (4 x 200 m. Freestyle Relay)

Charlie Leckey – (4 x 200 m. Freestyle Relay)

Oliver Bourne – (4 x 200 m. Freestyle Relay)

Ian Monchesky – (4 x 200 m. Freestyle Relay)

Finalists

Andrew Barsoum – (100 m. Butterfly, 100 m. Backstroke, 4 x 100 Medley Relay)

Megan Bateman – (200 m. Freestyle, 400 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay)

Keilen Bellis – (50 m. Butterfly, 100 m. Butterfly, 200 m. Breaststroke)

Robyn Black – (800 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle, 200 m. Breaststroke, 4 x 100 m. Freestyle Relay)

Oliver Bourne – (50 m. Backstroke, 4 x 100 Medley Relay)

Ethan Boyle – (50 m. Freestyle, 100 m. Freestyle, 400 m. Freestyle, 800 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle, 4 x 100 Medley Relay)

Katarina Brezovan – (100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 50 m. Backstroke)

Emma Burke – (50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 4 x 100 m. Freestyle Relay)

James Cameron-Hamilton – (800 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle, 4 x 100 Medley Relay)

Ella Collins – (100 m. Breaststroke – 200 m. Breaststroke, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Mya Cowper – (100 m. Butterfly, 400 m. Freestyle, 200 m. Individual Medley, 400 m. Individual Medley, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Aidan Cox – (400 m. Freestyle, 800 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 Medley Relay)

Isabelle Dearnaley – (400 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle)

Grace Earle – (50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 1500 m. Freestyle)

Jonathon Earle – (400 m. Freestyle, 800 m. Freestyle, 4 x 100 Medley Relay)

Téah Forbes – (100 m. Backstroke, 400 m. Freestyle, 800 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle)

Emma Hamlyn – (50 m. Butterfly, 100 m. Butterfly, 50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 50 m. Freestyle, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Dimitri Hanias – (50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke, 50 m. Freestyle)

Ashley Korenevski – (50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 4 x 100 m. Freestyle Relay,  4 x 200 m. Freestyle Relay)

Amelia Lane – (100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 400 m. Freestyle)

Charlie Leckey – (50 m. Butterfly, 50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke, 4 x 100 Medley Relay)

Ian Monchesky – (200 m. Freestyle, 4 x 100 Medley Relay)

Carly Myrer – (1500 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 Medley Relay)

Owen Nicholson – (400 m. Freestyle, 400 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 Medley Relay)

Marisa Parker – (50 m. Butterfly)

Sophie Rooney – (50 m. Freestyle, 50 m. Backstroke, 400 m. Individual Medley)

Eden Sears – (50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke, 800 m. Freestyle, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Marion Synishin – (400 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle, 200 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Noah Wheaton – (1500 m. Freestyle, 4 x 100 Medley Relay)

Laura White – (100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke, 200 m. Freestyle, 400 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle)

Cassidy Karrel – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Livia Scriven – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 Medley Relay)

Claire Caldwell – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 Medley Relay, 4 x 100 Medley Relay)

Clara Durling – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 Medley Relay)

Bridget Gregan – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 Medley Relay)

Eadaoin McGrath – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 Medley Relay)

Isobel McBride – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Alexandra McMahon – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Charlotte Evans – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Kyle Peacock – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 Medley Relay)

Cam Harding – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 Medley Relay)

Aliyah Bloom – (4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 Medley Relay)

Emme Morin – (4 x 200 m. Freestyle Relay)

Consolation Finalists

Andrew Barsoum – (50 m. Freestyle, 100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 50 m. Butterfly)

Robyn Black – (200 m. Freestyle, 400 m. Freestyle)

Aliyah Bloom – (800 m. Freestyle)

Katarina Brezovan – (1500 m. Freestyle)

James Cameron-Hamilton – (400 m. Freestyle, 200 m. Backstroke)

Ella Collins – (50 m. Freestyle, 200 m. Individual Medley)

Mya Cowper – (200 m. Butterfly)

Clara Durling – (50 m. Breaststroke)

Charlotte Evans – (200 m. Freestyle, 100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke)

Téah Forbes – (200 m. Freestyle)

Emma Hamlyn – (200 m. Backstroke)

Dimitri Hanias – (100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle)

Cameron Harding – (50 m. Backstroke, 200 m. Backstroke)

Ashley Korenevski – (50 m. Freestyle, 100 m. Freestyle, 50 m. Butterfly, 200 m. Backstroke)

Alexandra McMahon – (50 m. Backstroke)

Emme Morin – (50 m. Breaststroke, 200 m. Breaststroke)

Kyle Peacock – (50 m. Backstroke, 200 m. Breaststroke)

Eden Sears – (50 m. Freestyle)

Marion Synishin – (400 m. Freestyle)

Noah Wheaton – (50 m. Breaststroke, 400 m. Freestyle)